Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmamemorial-kamili-skolimowskiejspeedway

Róża

Sprawdź wydarzenia
RóżaSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

dyscyplina:
Muzyka alternatywna
social media:

Opis

Zespół Róża można spokojnie nazwać polską supergrupą muzyczną. Trzyosobowy, młody band złożony jest bowiem z Szymona Lechowicza, lidera nieistniejącej już grupy Sorja Morja, Małgorzaty Penkali z Enchanted Hunters, jak i Kamila Hordyńca z zespołu Wilga. W międzyczasie cała wymieniona trójka udzielała się również w ruchomym, jeżeli chodzi o skład, działającym w sposób spontaniczny kolektywie o nazwie Polonia Disco, który stawia sobie za cel odczarowanie utworów disco polo przez artystów powiązanych z niezależną sceną.

Róża - co to za zespół?

Chociaż zespół Róża jest nowym składem na naszej rodzimej scenie to tworzą go artyści, którzy zdecydowanie nie zaliczają się do debiutantów. Na ich płycie znajduje się osiem kompozycji autorskich, które łączą w sobie brzmienie brytyjskiego postpunku, amerykańskiego indie rocka, alternatywnego r'n'b oraz synth popu. Pośród nich znalazła się Róża - był to pierwszy z utworów, nad którym zaczęła się praca w omawianym zespole. Jest to utwór balladowy i bardzo delikatny, romantyczny i poetycki. Czyli posiada wszystkie te cechy, które pojawiają się także w innych kompozycjach. Jest to piosenka w tematyce niezbyt jednoznacznej relacji, o dość toksycznym flircie, który bardzo pociąga, niemniej jednak niekoniecznie jest to dla nas zdrowe. 

Płyta "Bu''

Płyta nosząca nazwę "Bu'', to bardzo dobrej jakości pop. Finezyjny, elegancki i mający spory przebojowy potencjał. Chwytliwe oraz proste melodie przepełnione są aranżacyjnymi niuansami świadczącymi o bardzo dobrym warsztacie oraz dużym osłuchaniu samej grupy, ale także najważniejszego z realizatorów i producentów, czyli Mateusza Danka. Imponujące są dobrze dopracowane oraz zaaranżowane wokalne partie. Wymienność wokali Lechowicza i Penkalii to jedna z największych zalet tejże płyty.

 

Premiera krążka "Bu'' miejsce ma w chwili, gdy nie wybrzmiały jak dotąd echa burzliwej dyskusji na temat zwiększenia liczby polskich utworów w playlistach radiowych. Repertuar zespołu Róża, stanowi doskonały argument na słuszność tej koncepcji, mogący przekonać każdego, kto wpadnie w panikę na myśl o dostrzegalnej roli rozrywkowej muzyki w eterze. "Bu'' jest wręcz materiałem skrojonym pod emisję radiową. Krótkie utwory mające tradycyjny podział na refren oraz zwrotkę, potrafią odświeżyć wątki przebojowe muzyki z lat osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych, uszlachetniając je twistem współczesnym (motywy trapowe w dwóch piosenkach wieńczących ten krążek). 

Grupa Róża - motywy przewodnie 

Brak pewności siebie, obawa przed realizowaniem swoich marzeń, wahania nastrojów, bojaźliwość, trudności w zakresie podejmowania decyzji, zatracenie w swoich uczuciach - Róża potrafi sięgnąć do ciągle uważanych za wstydliwe emocji. Oswaja je za pomocą błyskotliwości czy żartu z pozoru prostego spostrzeżenia. 

 

W tanecznym utworze "Toporze'' z napięciem pomiędzy bohaterami tej piosenki radzi sobie niczym z rzuconym wcześniej urokiem, na zasadzie spluń i się odwróć, a złe na pewno odejdzie. Muzyczna oraz literacka warstwa "Bu'' pokazują, iż chęć dbania o swoją psychiczną kondycję jest ważniejszą wartością, aniżeli potrzeba przełamywania granic czy kontestacji. Pomimo tego typu deklaracji, grupa Róża potrafi także pokazywać kły i nagrywać zjadliwe utwory przepełnione buntowniczym temperamentem. 

 

Piosenka "Oczy'', jakkolwiek kuriozalnie nie miałoby to zabrzmieć, stanowi odważną deklarację strachu. Lechowicz śpiewa przecież "Wszystkim tchórzom cześć''. Nie jest to jednakże wyłącznie apologia naszych słabości. W drugiej ze zwrotek występują wersy, które odsyłają wprost do wyliczanki o charakterze patriotycznym "Kto ty jesteś''.  

 

Także pod muzycznym względem to jedna z najmocniejszych chwil na krążku, podsumowana za pomocą gromkiego puzonowego przedęcia goszczącego tylko w tymże utworze Darka Sprawki. "Oczy'' są laureatem pierwszej z edycji konkursu songwriterskiego imienia Roberta Brylewskiego. I w wypadku tego utworu, Brylewski wydaje się być jak najbardziej odpowiednim patronem.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Róża: Jakub Skorupa, Martin Lange, Czechoslovakia, Szczyl, Kacperczyk, Patryk Pietrzak, Kuba Dąbrowski, Marie, Franek Warzywa, Ralph Kamiński, OvE, Midsommar, Oysterboy, Wolska, Atlvnta, Rubens, WaluśKraksaKryzys, Faustyna Maciejczuk, Michał Anioł, Kwiaty, Julia Wieniawa, Ikarus Feel, Kamil Hussein,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kto znajduje się w składzie zespołu Róża?
Młody trzyosobowy zespół Róża składa się z Małgorzaty Penkalli znanej z Enchanted Hunters, Szymona Lechowicza, masterminda nieistniejącej już grupy Sorja Morja, jak i Kamila Hordyńca należącego niegdyś do grupy Wilga.
Jak nazywa się pierwsza płyta zespołu Róża?
Nosi ona nazwę "Bu''.
Jakie są motywy przewodnie grupy "Róża''?
Motywy przewodnie tej grupy, to: zatracenie w swoich uczuciach, bojaźliwość oraz trudności w podejmowaniu decyzji.
Jak nazywał się pierwszy z utworów tej grupy?
Pierwsza piosenka nosiła tytuł "Róża".

Fani lubią też

Zobacz też