Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Renata Przemyk

Renata Przemyk

Renata PrzemykOpisWydarzeniaRenata Przemyk - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Renata Przemyk to piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Na swoim koncie ma duety z Kasią Nosowską, Hedone, Fiolką, Habakukiem, Strachami na Lachy czy Plateau.

 

Niezwykle ceniona ze względu na nieprzeciętny talent muzyczny, niepowtarzalny głos oraz indywidualność artystyczną. Łączy piosenkę autorską z rockiem alternatywnym (tak zwany rock intelektualny). Reprezentantka nurtu cold wave.

 

Urodziła się w 1966 roku w Bielsku-Białej. Po maturze zamieszkała w Katowicach, gdzie studiowała i ukończyła bohemistykę na Uniwersytecie Śląskim. Zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć tak naprawdę odkryła powołanie dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. Karierę muzyczną rozpoczęła w 1988 roku, na XXIV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, ale dopiero rok później zdobyła tam Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Przez rok śpiewała w zespoleYa Hozna”, po czym w 1990 roku rozpoczęła karierę solową.

Kariera solowa Renaty Przemyk

We współpracy ze Sławomirem Wolskim powstała debiutancka płyta Renaty Przemyk  płyta – „Ya Hozna” (1990), okrzyknięta jedną z najbardziej awangardowych i obiecujących albumów roku. Artystka wielokrotnie koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, USA). Była zapraszana na wiele festiwali piosenki, m.in. do Opola, Jarocina, Wrocławia i Sopotu. Nagrała dziesięć płyt, w tym jedną z muzyką do spektaklu teatralnego „Balladyna” w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. W 2003 roku wydała album z największymi przebojami (m.in. „Babę zesłał Bóg”, „Protest Dance”, „Ostatni z zielonych”, „Zero”, „Bo jeśli tak ma być”), podsumowujący jej dotychczasową karierę. Na tej płycie utwór „Kochana” wykonała w duecie z Kasią Nosowską. Ostatni krążek artystki „Boogie Street” pochodzi z 2017 roku.

 

Od niemal 20 lat współpracuje z Anną Saraniecką, która jest autorką tekstów jej piosenek oraz menedżerem. W 2008 roku zadebiutowała jako aktorka teatralna rolą Hortensji w spektaklu „Terapia Jonasza” w chorzowskim Teatrze Rozrywki. W 2009 roku można było oglądać ją w roli Meksykanki w przedstawieniu Tramwaj zwany pożądaniem”.

Koncerty Renaty Przemyk

Artystka jest jedną z najbardziej znanych polskich wokalistek. Koncerty Renaty Przemyk cieszą się bardzo dużą popularnością w całej Polsce. Artystkę będzie można zobaczyć również online. Renata Przemyk wystąpiła  25 września 2021 w ramach cyklu koncertów VOD Artysta też człowiek.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Lilly M, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji

 

Wydarzenia

Renata Przemyk - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Renata Przemyk?

Miejscowości, w których Renata Przemyk wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Łódź, Kraków.

Gdzie i kiedy będzie można zobaczyć koncert online Renaty Przemyk?
Renata Przemyk wystąpi już 25 września w ramach cyklu koncertów VOD Artysta też człowiek.
Kiedy urodziła się Renata Przemyk?
Renata Przemyk, urodzona 10 lutego 1966 roku w Bielsku-Białej, jest polską wokalistką oraz Członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV.
Jaką muzykę tworzy Renata Przemyk?
Renata Przemyk tworzy muzykę z pogranicza gatunków takich jak cold wave, rock alternatywny oraz poezja śpiewana.
Jaki był pierwszy album Renaty Przemyk?
Pierwszym album, na którym wystąpiła Renata Przemyk, jest "Ya Honza", który został wydany w 1990 roku. Autorem muzyki oraz tekstów jest Sławomir Wolski.
Czy Renata Przemyk występowała w teatrach?
Renata Przemyk w 2008 roku zadebiutowała jako aktorka w roli Hortensji w spektaklu "Terapia Jonasza" w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Występowała również w przedstawieniu "Tramwaj zwany pożądaniem" w roli Meksykanki.
Czy Renata Przemyk występuje w zespole?
W 1989 roku Renata Przemyk wraz ze Sławomirem Wolskim założyła zespół "Ya Honza". Wspólnie nagrali 2 albumu, a w 1996 roku zespół został rozwiązany. W 2008 artystka założyła zespół muzyczny o nazwie "Acoustic Trio".

Fani lubią też

Zobacz też