Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Jakub Skorupa

Jakub Skorupa

Jakub SkorupaSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

miejsce urodzenia:
Knurów
dyscyplina:
wokalista, gitarzysta, autor tekstów
social media:

Opis

Jakub Skorupa jest pochodzącym ze Śląska wokalistą, autorem tekstów, gitarzystą z zamiłowaniem do łączenia ze sobą różnych muzycznych gatunków oraz życiowych doświadczeń. Niegdyś handlował samochodami, nalewał piwo w górniczych knajpach, zajmował się produkcją filmów korporacyjnych, a nawet i napisał teatralną sztukę pod tytułem ,,Życie męczy''. W międzyczasie swoje wypowiedzenie z korporacji napisał wierszem, aby móc tworzyć muzykę. Jak sam mówi, obserwuje świat rzeczywisty i stara się opowiadać o tym, co czuje i widzi.

Jakub Skorupa - uznany za jedną z nadziei muzyki polskiej

Pojawił się dosyć nagle. Można by było rzec, iż w rzeczywistości znikąd. Na początku roku 2021, udostępnił w Internecie swój utwór ,,Pociągi towarowe'', który zaczęto puszczać w radiowych stacjach, zaś w serwisie Spotify odsłuchano go ponad 300 tysięcy razy. Każdego intryguje jego niezbyt banalna tekstowa warstwa, jak i muzyka, której nie da się zbyt łatwo przyporządkować i zaliczyć do konkretnego gatunku.

 

Jakub Skorupa wychował się w Knurowie, zaś od kilku już lat zamieszkuje na terenie Gliwic. Wszedł na muzyczny rynek bez żadnych kompleksów oraz z futryną w drzwiach, nie pytając zupełnie nikogo o jakiekolwiek przyzwolenie. O tym muzyku zaczęło się robić bardzo głośno. Pochwały płynęły nie tylko od słuchaczy, ale także od krytyków z muzycznej branży. Jego piosenki wytrącają argumenty z rąk tym, którzy lubią narzekanie, iż brak jest dobrej jakości utworów z dobrymi tekstami w języku polskim. Lirycznie jest u niego bardzo dobrze - sprawnie i przy tym przede wszystkim o czymś - twierdzi Michał Wiraszko, będący liderem formacji poznańskiej Muchy oraz jednym spośród najbardziej uznanych w naszym kraju autorów tekstów.

 

Autora ,,Pociągów towarowych'' nominowano również - obok między innymi zespołu Dziwna Wiosna, Kaśki Sochackiej czy też rapera Zdechłego Osy - w trzeciej z edycji plebiscytu ,,Sanki'' zorganizowanego przez ,,Gazetę Wyborczą''. Jego zadaniem jest wyszukiwanie zupełnie nowych twarzy na scenie rodzimej. O tym, iż Jakub Skorupa podbił niemalże od razu serca jurorów zaliczanych do branży świadczyć może fakt, iż stał się on pierwszym z artystów w historii opisywanego konkursu, który podczas wybierania do finału, posiadał na swoim koncie tylko jeden utwór.

Jakub Skorupa stara się skupiać na konkretach

Jakub Skorupa robił w swoim życiu wiele rzeczy. Zaraz po studiach podjął pracę jako copywriter, produkował filmy korporacyjne i nalewał piwo na górniczych biesiadach. Przez rok pracował on także w Londynie, w sporym przedsiębiorstwie należącym do kreatywnej branży. Właśnie tam doszło do zwrotu akcji w jego życiu. Zorientował się wtedy, iż ciężko mu się żyje bez muzyki. Kiedy wrócił do kraju, rozpoczął intensywną pracę nad materiałem. Moment ten nastąpił w roku 2018. Po upływie niecałych trzech lat dokładnie wiedział, iż na pewno zechce udostępniać własną twórczość na zewnątrz. Nie spodziewał się, jednakże, iż ,,Pociągami towarowymi'' zainteresuje się tak wiele osób. To było dla niego dużym zaskoczeniem. Zaczął otrzymywać sporo wiadomości. Wtedy sporo pozytywnych kwestii pojawiło się w jego głowie. Nie ukrywał jednak, iż zjawił się również strach. Zdawał sobie już sprawę, iż istnieją ludzie, którzy zechcą go słuchać i następne z kompozycji być może nie będą przechodziły bez echa.

 

Kiedy zaczęło się na jego temat robić głośno, pojawiły się również pierwsze z propozycji od muzycznych wytwórni. Zaczęły się poważne rozmowy odnośnie wydania jego płyty. W połowie maja artysta ten wydał następny utwór, pt. ,,Wypowiedzenie z korpo''. Przy drugim z singli udało się rozpoczęcie współpracy z oddziałem polskim Def Jam Recordings, który należy do Universal Music Group. Dlaczego to właśnie ich wybrał? Fajnie się im rozmawiało. Nawiązali bardzo dobry kontakt. Stwierdził zatem, iż gra jest warta świeczki.

 

27 lipca w streamingowych serwisach, pojawił się zaś kolejny z jego utworów, który zapowiada wydanie debiutanckiego albumu. Do kompozycji pod tytułem ,,Wakacje i deszcz'', stworzono również wideoklip. Napisał ten numer w jedne wakacje. Piosenka opowiada o odnalezieniu w sobie spokoju, pomimo wszelkich przeciwności. Pomimo faktu, iż na muzycznym rynku jest od niedawna, pochwały płyną w jego kierunku z każdej strony. Mógłby w związku z tym bardzo łatwo odlecieć i osiąść na laurach. Jakubowi, jednakże zdecydowanie nie grozi uderzenie wody sodowej do głowy - spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami, ale raczej po prostu na ten temat nie myśli.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kim jest Jakub Skorupa?
Jakub Skorupa jest gitarzystą, wokalistą oraz autorem tekstów.
Z jakiego województwa pochodzi Jakub Skorupa?
Pochodzi on z województwa śląskiego.
Czym zajmował się Jakub Skorupa zanim rozpoczął karierę muzyczną?
Zajmował się on między innym tworzeniem filmów korporacyjnych i nalewaniem piwa w knajpach górniczych.
Jaki tytuł nosi sztuka napisana przez Jakuba Skorupę?
Sztuka ta nosi tytuł ,,Życie męczy''.
Co zawarte jest w treściach Jakuba Skorupy?
Opowiada on przede wszystkim o tym, co czuje i widzi.

Fani lubią też

Zobacz też