Na czasie

voucher-kinowy-heliosdrift-mastersporwaniew-lozku-z-rabusiemspeedwaydriftingowe-mistrzostwa-polski
Home Artysta Czechoslovakia

Czechoslovakia

Sprawdź wydarzenia
CzechoslovakiaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Lata 90. w formacie indie, elementy shoegaze'u, lekka psychodela, surowe i "brudne" dźwięki, slackerowy luz ujęty w grunge'owych klimatach: wszystko to oferuje nam Czechoslovakia. Wywodzące się z Trójmiasta muzyczne trio zaskakuje udanym połączeniem smutku i radości, transu i energii. Swoją twórczość dedykują wszystkim melancholijnym marzycielom, którzy cenią sobie również luz i beztroskę. Z pewnością ich muzyka przypadnie do gustu miłośnikom buntowniczych, garażowych dźwięków, brzmienia lo-fi oraz szorstkiej piosenki barowej. 

Powstanie Czechoslovakii

Początkowo zespół tworzyły tylko dwie osoby: Adam Piskorz, grający na gitarze akustycznej i Paweł Strzelczyk, towarzyszący mu gitarą basową. Podczas wakacji 2007 roku w Temple Bar w Dublinie wystąpili po raz pierwszy przed publicznością, prezentując swój niepowtarzalny styl. Jednak jako prawowity zespół rozwinęli się w roku 2008: wtedy też odbył się ich pierwszy koncert, który został entuzjastycznie odebrany na wielkim przyjęciu urodzinowym w Łęgowie. Wówczas repertuar był też nieco ograniczony, ponieważ obejmował głównie hity polskiej muzyki rozrywkowej.

 

Cztery lata później przyszedł czas na debiut - krążek "Made in", co w połączeniu z nazwą zespołu tworzy zabawny kontekst. Płyta została wydana nakładem Radio Rodoz i Bajkonur Records. 

 

"Made in" to odwołanie do lat 80. i 90., krecika w telewizji, lodów bambino, czasów, kiedy rzeczywistość wyglądała diametralnie inaczej niż obecnie. Teksty odnoszą się do dzieciństwa muzyków, ich pracy oraz przygód miłosnych. Chwilami mają infantylny wydźwięk, co zresztą było celowym zabiegiem w myśl zasady artystów: luz, brud i zabawa. Członkowie zespołu bardzo cenią sobie spontaniczność i pielęgnują swój własny "dziecięcy pierwiastek".

 

Na płycie oprócz gitary akustycznej i basowej oraz samplera można usłyszeć elektronikę, cymbałki, czy dźwięki nagrane z powietrza. Wszystkie zabiegi, wraz z wokalem, miały na celu podkreślenie naturalnego stylu wykonawców oraz ich twórczości, której próżno szukać w muzyce main streamowej. Płyta została odebrana pozytywnie i otrzymała równie pozytywne recenzje: przekaz został zrozumiany.

 

W tym samym roku powstały też pierwsze teledyski do singli "Wakacyjny" oraz "Ziemniaki" dostępne na platformie YouTube. 

Kolejne odsłony najntisowego grunge'u

Kariera muzyków zaczęła nabierać tempa, coraz częściej koncertowali, nie tylko w swoich rodzinnych miastach. W 2017 roku przyszedł czas na kolejną płytę: "Malimy". Tytuł krążka nabiera znaczenia po zapoznaniu się z lakonicznym opisem jej twórców: "Zawartość to wzruszająco brudne piosenki o wzlatywaniu, ucieczce i znikaniu, przy dobrych wiatrach wprowadzające w trans. Tam ciemny wszechświat, tutaj mali my". Płyta została nagrana na tzw. "żywca" - czyli po prostu na żywo, zgodnie z zasadami artystów zachowania spontaniczności, szorstkości i lekkości.

 

Niedługo później zespół musiał zmierzyć się z częściowym rozpadem: odszedł od niego Paweł Strzelczyk. Na szczęście lider zespołu, Adam, zdołał nie tylko odnaleźć na jego miejsce gitarzystę basowego, lecz także dołączyć do formacji na stałe perkusistę. Od tamtej pory Trójmiastowe duo przekształciło się w trio, które tworzyli Adam Piskorz odpowiedzialny za wokal, gitarę, teksty i elektronikę; Jakub Mondrzejewski przygrywający na perkusji oraz Mateusz Kunicki towarzyszący basem i wokalem.

 

Nowy format wymagał nowej płyty. Już w dwa lata po ostatnim wydaniu powstał nowy krążek o nazwie "HVST". Trudna do odczytania nazwa ma fonetycznie wymuszać wymówienie słowa "chwast", które ma wiele znaczeń na danej płycie. Oprócz tego, że ostatni utwór ma tytuł "chwast", ogólnie płyta ma też konkretną myśl przewodnią: piosenki opowiadają o porażkach, rozczarowaniach, dzikiej przyrodzie oraz o znajdywaniu wartości w rzeczach, które są przez ludzi pogardzane.

 

Najnowsza odsłona zespołu ukazała się nieco już nowocześniejszym designem i albumem "A'More". Tytuł nawiązuje do morza, miłości oraz miłości do morza. Rządzi tu prostota, beztroska i wakacyjny luz. Słodkie melodie są okraszone przesterem i noisem, jak na alternatywnych rockowców przystało. Nowością na płycie są nietypowe dla zespołu użyte instrumenty, jak kastaniety i marakasy, którymi posłużył się perkusista Jakub Mondrzejewski.

 

Pytani o przyszłość zespołu, nie ukrywają, że ich kariera zakończy się wtedy, gdy wspólne granie przestanie być dla nich źródłem frajdy i zabawy. Bo przecież o to w tym wszystkim chodzi: o dobrą zabawę, spontan i beztroskę.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Czechoslovakia: Jakub Skorupa, Martin Lange, Szczyl, Kacperczyk, Patryk Pietrzak, Kuba Dąbrowski, Marie, Franek Warzywa, Róża, Ralph Kamiński, OvE, Midsommar, Oysterboy, Wolska, Atlvnta, Rubens, WaluśKraksaKryzys, Faustyna Maciejczuk, Michał Anioł, Kwiaty, Julia Wieniawa, Ikarus Feel, Kamil Hussein,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaki jest skład zespołu?
Adam Piskorz (wokal, gitara, teksty, elektronika) Jakub Mondrzejewski (perkusja) Mateusz Kunicki (bas, wokal) były członek zespołu: Paweł Strzelczyk (bas, wokal)
Kim zespół Czechoslovakia się inspiruje?
Wielokrotnie w wywiadach artyści podkreślali, że ich inspiracjami są takie zespoły jak Pavement, Dinosaur Jr., Weed, Nirvana, Cardigans, REM.
Jak wygląda dyskografia zespołu?
"Made in", 2012 "Malimy", 2017 "HVST", 2019 "A'More", 2021
Skąd pochodzą członkowie zespołu?
Czechoslovakia określa się zespołem z Trójmiasta, choć perkusista pochodzi z Tczewa.
Z kim Czechoslovakia współpracuje?
Ostatnimi czasy zespołowi najczęściej towarzyszy Andrzej Kędzierski, odpowiedzialny za miks i mastering płyt. W kwestii konsultacji utworów muzycy mogą też liczyć na byłego członka zespołu, Pawła Strzelczyka. W projektach i nagraniach zespołu uczestniczyli też Miłosz Rusakow (perkusista), Grzegorz Borysławski (mastering), Max Białystok (miks, mastering) oraz Radek Skowroński (wokal).

Fani lubią też

Zobacz też