Mgła

Mgła

Mgła to zespół, o którym słyszał chyba każdy fan black metalu w Polsce. Mimo, że muzycy są praktycznie nieobecni w mediach, ich twórczość cieszy się uznaniem wśród sympatyków ciężkiego brzemienia oraz muzyki alternatywnej. Mgła jest popularna nie tylko w kraju, ale także za granicą, gdzie również odbywają się koncerty zespołu. Istnieje wiele ciekawych faktów na temat grupy Mgła, które warto poznać, żeby lepiej zrozumieć przekaz artystów.

Mgła – historia powstania

Mgła to jeden z najpopularniejszych zespołów black metalowych w Polsce.  Formacja powstała już w 2000 roku, jednak pierwszy w historii koncert grupy odbył się dopiero 12 lat później. W 2012 roku Mgła pojawiła się w krakowskim klubie Rotunda, gdzie miał miejsce jej sceniczny debiut. Grupa została założona przez Mikołaja Żentarę, który posługuje się pseudonimem M. Początkowo był to projekt studyjny, w którym wraz z Żentarą brał udział perkusista o pseudonimie Darren. W 2006 roku został on jednak zastąpiony przez Macieja Kowalskiego, który znany jest również, jako Darkside. Mikołaj Żentara współpracował z nim już od 2002 roku, w trakcie wspólnych występów w innej grupie muzycznej. Dzisiaj muzycy tworzą Mgłę, którą charakteryzuje duża melodyjność i intensywność utworów. M zajmuje się grą na gitarze oraz wokalem, a Darkside pełni rolę perkusisty. Razem tworzą oni duet, który jest znany fanom black metalu nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Mgła – co warto wiedzieć o jej założycielu?

Mikołaj Żentara urodził się w 1981 roku i od dawna związany jest z muzyką. Jego artystyczna kariera nie zawsze związana była jednak z Mgłą. Już w trakcie istnienia grupy, muzyk angażował się także w działalność innych zespołów takich, jak np. Kriegsmachine. Na swoim koncie ma on również współpracę z zespołem Schmerz, z którym w 2007 roku wydał album muzyczny. Solowym projektem Żentary był jednak Arca Funebris,  w którym muzyk dał wyraz swojej osobistej twórczości. Na początku XXI wieku popularny w świecie black metalu M, wydawał również wiele noise’owo – industrialowych kaset, jako Leichenhalle. Obecnie artysta wiąże z muzyką nie tylko swoje życie prywatne, ale również zawodowe, prowadząc firmę No Solace, która jest współwydawcą płyt Mgły. Żentara założył  także  Harvester Records, a w przeszłości prowadził wydawnictwo D.R.S.C.  Artysta mocno angażuje się w samodzielne tworzenie i miksowanie albumów Mgły, co nadaje jej muzyce niezwykłego charakteru.

Mgła – najważniejsze płyty zespołu

Pierwszym mini-albumem Mgły był "Presence", który ukazał się dopiero w 2006 roku. Jedna z najważniejszych płyt zespołu ukazała się jednak 6 lat później, gdy w 2012 roku wyszedł album "With Hearts Toward None". Płyta przyczyniała się do zwiększenia popularności zespołu, który stał się znany nie tylko w Polsce. To właśnie po wydaniu tej płyty, grupa zaczęła koncertować. Artyści podkreślali, że album został stworzony wyłącznie przez ich duet, który zajął się nie tylko muzyką, ale także tekstem, nagraniami, miksem i okładką. Bardzo duży wpływ na popularność Mgły miała także płyta "Exercises In Futility", którą amerykańscy krytycy muzyczni oceniali jako majestatyczną i nihilistyczną. Wokalistę Mgły doceniono przede wszystkim ze względu na wyraźne brzmienie tekstów utworów. Płyta znalazła się na listach przebojów 2015 roku, a Mgła zaczęła być nazywana jednym z najlepszych black metalowych zespołów świata. Jednym z ostatnich albumów zespołu jest "Age of Excuse", który docenia się za dojrzałość twórczą grupy.

Zespół Mgła – z kim współpracują muzycy?

Mgła regularnie koncertuje i organizuje wiele tras koncertowych. Występy grupy często odbywają się nie tylko w Polsce, ale także za granicą.  Mimo, że na scenie najczęściej można zobaczyć duet stałych członków grupy, czyli Żentary i Kowalskiego, towarzyszą im również inni muzycy. Jest to np. basista i wokalista Shellshocked oraz gitarzysta Silencer. Czasami Mgła występuje również z basistą The Fall. Bilety na koncerty Mgły rozchodzą się w bardzo szybkim tempie. Wszystko za sprawą niezwykłej atmosfery, która panuje w trakcie występów grupy. W jednym z wywiadów, założyciel zespołu podkreślał, że na koncertach pozostawia interpretację muzyki jej odbiorcom, a sam niczego im nie narzuca, ani nie sugeruje. Żentara twierdził także, że traktuje black metal jako formę ekspresji, w której emocje twórców tego gatunku przekładają się na muzykę. Być może to właśnie takie podejście sprawia, że Mgła ma tylu sympatyków. Zespół koncertuje w wielu miejscach, do których przyciąga tłumy fanów. Mgła koncertowała m.in. na Off Festivalu w Katowicach. Zespół ma za sobą także występy w Grecji, Islandii, Finlandii oraz na Litwie i w Słowenii. Mgłę będzie można zobaczyć na Mystic Festival 2022, który odbędzie się w Gdańsku.

 

Zobacz innych artystów Mystic Festival: Judas Priest, Mercyful Fate, Saxon, Opeth, Mayhem, Mastodon, Killing Joke, Vader, Decapitated, Baroness, Materia, Code Orange, Bleed From Within, Heilung, Katatonia, Kvelertak, The Raven Age

Mgła - Często zadawane pytania

  • Maciej Kowalski.
  • Mikołaj Żentara.
  • Mikołaj Żentara urodził się w 1981 roku. Jest synem znanego aktora – Edwarda Żentary, który jest znany z filmów takich jak m.in. "Karate po Polsku"
  • Maciej Kowalski urodził się w 1984 roku. Przed Mgłą, występował również w zespołach takich, jak m.in. Crionic i Darazmat.
  • Darkside gra na perkusji, jednak oprócz tego zajmuje się również reżyserowaniem dubbingu do gier.
  • Zespół wystąpił po raz pierwszy na żywo w 2012 roku.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Mgła
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/