Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaagnieszka-chylinskaopener-festivaldawid-podsiadloheilung

SAMAEL

SAMAELOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Samael to szwajcarska grupa metalowa, która szybko przekształciła się z przeciętnego zespołu metalowego w jeden z najbardziej odkrywczych i odważnych zespołów swojego pokolenia. Do black i death metalowych podstaw chętnie dodaje elementy muzyki industrialnej, gotyckiej i elektronicznej. Albumy “Medieval Prophecy” oraz debiutancki longplay “Worship Him” to podwaliny europejskiego black metalu. Samael został założony w roku 1987 przez braci Michaela “Vorphalacka” Lochera (gitara, wokal), Alexandre’a “Xytrasa” Lochera (perkusja, klawisze, programowanie) i basistę Christophe’a “Masmiseima” Mermoda.

Samael — historia

Członkowie zespołu Samael początkowo bardzo inspirowali się twórczością zespołów black metalowych tzw. pierwszej generacji, czyli angielskiego Venom, szwedzkiego Bathory oraz ich rodaków z Celtic Frost. Słychać to głównie na ich pierwszej EP-ce z 1988 roku, “Medieval Prophecy”. Te pierwsze nagrania zwróciły uwagę francuskiej wytwórni Osmose Productions, która w 1991 roku wydała pierwszy longplay Samaela, “Worship Him”. Ale to dopiero kolejna płyta grupy miała pokazać, na co kompozycyjnie i technicznie naprawdę ich stać. Album “Blood Ritual” z 1992 roku przyniósł pierwsze eksperymenty z tłem syntezatorowym. Przełomową płytą stała się kolejna, “Ceremony of Opposites” z 1994 roku, wyprodukowana przez świetnie się zapowiadającego urodzone w Zabrzu Waldemara Sorychtę (późniejszego producenta nagrań Moonspell, Sodom czy Rotting Christ). Sami muzycy Samael nazywali swój nowy kierunek muzyczny “makabrycznymi operetkami”. Poprzeczka została podniesiona jeszcze wyżej przez niezwykle udany “Passage” z 1996 roku. Zawarte na nim mieszanki brutalności black metalu i syntezatorów zaowocowały jednym z najbardziej oryginalnych wydawnictw metalowych dekady i stały się początkiem intensywnej trasy koncertowej, w tym pierwszych koncertów zespołu w Ameryce. Dzisiaj Samael udanie łączy metal z szeroko pojętą elektroniką, a nawet house i trip-hopem, ma na swoim koncie 10 płyt długogrających i setki koncertów na całym świecie.

Samael — koncerty

Samael jest stałym gościem biletowanych festiwali metalowych całego świata. Koncerty zespołu to spotkanie klasyki black i death metalu z nowszymi, elektronicznymi brzmieniami. Ta eklektyczna, ekstremalna mieszanka muzyczna ma swoich oddanych fanów w całej Europie, ale i na świecie. Samael występuje między innymi na takich wydarzeniach metalowych, jak Metal Blast, Bad Bonn Open Air, Wacken Open Air i innych.

Samael w Polsce

Zespół już nie raz gościł w Polsce, wyprzedając bilety na koncerty. Samael grał już w Polsce na festiwalu Sthrashydło czy też w kliku edycjach kultowej Metalmanii na Górnym Śląsku, zawsze dając światowej klasy koncerty. 2022 rok to kolejna okazja do spotkania z zespołem, ponieważ Samael ma powrócić do Polski na występ w Krakowie.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie albumy wydał dotychczas zespół SAMAEL?
SAMAEL ma na swoim koncie 16 albumów, w tym 10 płyt długogrających i 6 EP-ek: “Medieval Prophecy” (EP, 1988), “Worship Him” (1991), “Blood Ritual” (1992), “After the Sepulture (EP, 1993), “Ceremony of Opposites (1994), “Rebellion” (EP, 1995), “Passage” (1996), “Exodus” (EP, 1998), “Eternal” (1999), “Reign of Light” (2004), “Era One & Lesson in Magic #1” (2006), “Solar Soul” (2007), “Above” (2009), “Antigod” (EP, 2010), “Lux Mundi” (2010) oraz “Hegemony” (2017). Zespół wydał też kilka kompilacji: “1987-1992” (1994), “Since the Creation…” (2003), “Aeonics — An Anthology” (2007), “Medieval Prophecy” (2008), “A Decade In Hell” (2010) oraz “Original Album Collection” (2015).
Jaką muzykę tworzy zespół SAMAEL?
SAMAEL tworzy muzykę metalową — początkowo grał black metal, później brzmienie grupy przesunęło się bliżej metalu industrialnego z elementami muzyki elektronicznej i gotyckiej. SAMAEL razem między innymi z zespołami Darkthrone i Mayhem zaliczany jest do tzw. drugiej fali black metalu (przełom lat 80. 90. XX wieku). Zespół sam o sobie mówił, że tworzy “makabryczne operetki”.
Kiedy zaczęła się kariera zespołu SAMAEL?
SAMAEL został założony w roku 1987 w Sion, w Szwajcarii. Rok 1991 to pierwsza płyta zespołu.

Fani lubią też

Zobacz też