Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejrzeszowskie-juwenaliaopener-festivalagnieszka-chylinskasun-festival
Home Artysta O.D.R.A.

O.D.R.A.

O.D.R.A.SzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

dyscyplina:
O.D.R.A. to zespół muzyczny tworzący sludge metal.
social media:

Opis

O.D.R.A. to zespół muzyczny tworzący sludge metal. Został założony w 2008 roku. Pochodzi on z Wrocławia, a jego muzyka opisywana jest jako cuchnąca rynsztokiem, przewracająca wnętrzności na drugą stronę i rozszarpująca serce. Mieli okazję wyruszyć w mini-trasę koncertową z takimi zespołami jak Dom Zły oraz Guantanamo Party Program. Członkowie zespołu w wywiadach mówią o tym, że występowanie na scenie pozwala im tworzyć relacje z fanami i sprawia im to wiele radości. 

W 2020 roku zespół O.D.R.A. istniał już ponad 10 lat. Przez ten czas muzycy zdążyli zmienić się z beztroskich młodych chłopaków w gości po trzydziestce, którzy mają swoje rodziny. Dlatego też cieszą się, że nadal mogą wspólnie grać i tworzyć nowe utwory. Bardzo doceniają swoich wiernych słuchaczy, którzy są z nimi od początku istnienia zespołu. Członkowie zespołu twierdzą jednak, że nie chcą przebić się do mainstreamu. Ich muzyka przeznaczona jest dla określonych odbiorców i dzięki temu na koncerty przychodzą ludzie, którzy faktycznie lubią ich słuchać. 

O.D.R.A. - twórczość i ciekawostki

Przez wszystkie lata istnienia zespołu skład stale się zmieniał. Tak naprawdę każda płyta została stworzona przez nieco innych artystów. Kiedyś zostali określeni jako zespół, który jest ciągle w rozsypce. W 2016 roku pojawił się pierwszy kryzys, który groził rozwiązaniem zespołu. W czasie tego kryzysu wystąpili w klubie Ciemna Strona Miasta we Wrocławiu i dali jeden z najlepszych koncertów na żywo. To dało im kopa do dalszej pracy i dzięki temu zespół nadal istnieje. 

W 2019 roku zespół wydał płytę "Herod". Co ciekawe, nie współpracowali przy tym z żadnym producentem muzycznym. Najpierw przygotowali utwory, dopracowali je podczas prób we własnym gronie. Następnie zrealizowali materiał w studiu. Podczas tworzenie ścieżki instrumentalnej współpracowali z Piotrem Semirasem. Nagranie wokalu zrealizowali przy pomocy Jacka Maciołka. Za miks odpowiada Haldor Grunberg. Dzięki takiemu doborowi osób do współpracy, płyta wyszła im dokładnie tak, jak oczekiwali i nikt nie miał wpływu na jej ostateczne brzmienie.

Artyści czasem tworzą utwory podczas sesji nagraniowych. Świta żartował nawet, że jest ich tyle, że chyba wydadzą album zawierający tak powstałe piosenki. Oprócz tego chłopaki w zanadrzu posiadają wiele niepublikowanych wcześniej utworów, z których także mogą stworzyć całą płytę. 

Dyskografia

Artyści wydali takie płyty, jak m.in.:

 • "Sexnarkoman" (2015),
 • "Herod" (2019),
 • "Karl Denke Blues" (2012),
 • "O.D.R.A. II" (2011),
 • "V" (2017 rok),
 • "O.D.R.A." (2008),
 • "Duhgor" (2021).

Ich utwory, których można posłuchać na płytach, Spotify lub na YouTube, to m.in.:

 • "Odór",
 • "Judasz na głodzie",
 • "Rapsodia Alfonsa",
 • "Melina Manifest",
 • "Weneryczny taniec".

Tytuły utworów doskonale oddają ich treść i brzmienie. Choć artyści w 2020 roku podczas wywiadu powiedzieli, że serwisy streamingowe nie mają dla nich znaczenia, teraz ich piosenek można posłuchać chociażby na Spotify. To ukłon artystów w stronę fanów. Zarówno przez takie działania, jak i podczas koncertów można zobaczyć, jak bardzo im zależy na słuchaczach. 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak O.D.R.A. postrzega swoją własną twórczość?
Artyści w jednym z wywiadów opowiedzieli o swojej codzienności i przyznali, że tworzenie muzyki jest dla nich odskocznią i zerwaniem się z łańcucha rutyny.
Z jakimi artystami współpracuje O.D.R.A.?
Zespół występował z 71TonMan, Ratflesh oraz z lokalnymi grupami i artystami.
Czy O.D.R.A. nagrała jakieś splity?
Tak, nagrali split z Parhem. Zrobili to w ramach eksperymentu. Dzięki niemu wzbogacili swoją dyskografię.

Fani lubią też

Zobacz też