Anna Calvi

Anna Calvi

Uznana za jedną z najważniejszych piosenkarek współczesnego alternatywnego rocka, niezwykle wszechstronna artystka. Porównywana do PJ Harvey i Edith Piaf. Anna Margaret Michelle Calvi jest brytyjską piosenkarką, autorką tekstów, kompozytorką i gitarzystką, urodzoną w Londynie, 24 września 1980 roku. Wyjątkowo utalentowana kontralcistka, operuje głosem o dużej skali. Przykłada uwagę do instrumentów, na których gra, wyglądu swoich teledysków oraz strojów scenicznych. Zadebiutowała 11 stycznia 2011 roku i od razu została zauważona przez krytyków z powodu niebanalnego, surowego głosu oraz wirtuozerii, z jaką gra na gitarze.

Anna Calvi - dzieciństwo, młodość i debiut

Razem z siostrą wychowywała się w dwujęzycznej rodzinie, ponieważ mama była z Anglii, a tata urodził się we Włoszech. Rodzice, terapeuci, zaszczepili w Annie miłość do muzyki. Również wpływ na Annę miał dziadek, z którym w Rzymie słuchała różnorodnych piosenkarzy.

 

W dzieciństwie przeszła leczenie z powodu dysplazji stawu biodrowego. To wywarło wpływ na jej artystyczną drogę. Właśnie wtedy stworzyła sobie własny świat, w którym ukrywała się przed bólem. Tak też, jako dorosła kobieta, określa swoją muzykę, nazywając ją światem twórczości, w który ucieka.

 

Zaczęła uczyć się gry na skrzypcach w wieku 6 lat, a dwa lata później na gitarze. Instrumenty i dźwięki pasjonowały ją bardzo, dlatego naturalną drogą były studia muzyczne. Studiowała na University of Southampton. W 2003 roku uzyskała dyplom. Śpiewać publicznie zaczęła dopiero jako dorosła kobieta z powodu emocjonalnej blokady. Wcześniej to gitara była środkiem wyrazu, którym się posługiwała.

 

Założyła kilka zespołów. Podczas jednego z koncertów zwrócił na nią uwagę Bill Rider-Jones. Za jego namową Laurence Bell z Domino Records podpisał z A. Calvi kontrakt w grudniu 2009 roku. Niecały rok później wydała solowy singiel "Jezebel" (piosenka autorstwa Wayne'a Shanklina z 1951 r.). Od tamtego czasu nagrała trzy albumy studyjne oraz przeróbkę ostatniego. 

Dyskografia Anny Calvi

"Anna Calvi"
Debiutancki album, który ukazał się w 2011 r., odniósł wielki sukces w Europie, przynosząc artystce uznanie krytyków i publiczności. Wydany przez wytwórnię Domino Records, zawierał oldshoolową rockową nutę, połączoną z wyjątkowym głosem artystki, czasami operowym. Znalazły się tak tam m.in. piosenki "Morning Light" czy "Love Won't Be Leaving".

 

"One Breath"
Nagrany we Francji, zmiksowany i wyprodukowany przez Johna Congletona. Poprzedzony singlami, ukazał się w 2013 roku. Głównym tematem jest depresja, ale także nadzieja na to, co się wydarzy. Widoczne zamiłowanie do Marii Callas. Również został ciepło przyjęty przez krytyków, jednak niektórzy z nich zaznaczali, że jest jeszcze bardziej oryginalny. Na krążku znalazły się takie utwory jak "Eliza" czy "Love of My Life".

 

"Hunter"
Wydany w 2018 roku przez Domino Records, koprodukcja - Nick Launay, występują  w nim Adrian Utley i Martyn P. Casey. Tym albumem artystka pokazała jak nieograniczone ma możliwości wokalne. Anna Calvi nadała taki tytuł, ponieważ chciała odwrócić rolę kobiety i przedstawić ją nie jako ofiarę, ale jako myśliwego, łamiąc tym samym stereotypy dotyczące płci. Na płycie można znaleźć m.in. "Indies or Paradise" oraz "Eden".

Anna Calvi - inspiracje

Artyści, którymi inspirowała się Anna Calvi to m.in.: Maria Callas, Patti Smith, Kate Bush, Siouxsie Sioux, PJ Harvey,  Cat Power, Feist i St.Vincent, David Bowie, Captain Beefheart, the Rolling Stones, Jimi Hendrix, a także kompozytorzy; Messiaen, Ravel i Debussy. Filmy Davida Lyncha oraz reżysera Wong Kar-Waia również wywarły duży wpływ na artystkę. Tworząc piosenki i komponując muzykę, chciałaby również opowiadać fanom historię.

Ciekawostki o Annie Calvi

 • Skomponowała muzykę do serialu Peaky Blinders (V sezon).
 • W marcu 2020 wydała album Hunted z przeróbkami piosenek zawartych na Hunter, do współpracy zapraszając takich artystów, jak: Joe Talbot, Courtney Barnett, Julia Holter i Charlotte Gainsbourg.
 • Do 2022 roku otrzymała dwadzieścia jeden nominacji do prestiżowych nagród, zdobyła ich sześć.
 • Wydała dwie epki oraz jedenaście singli (stan na 2022 r.).

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Anna Calvi: Fisz Emade Tworzywo, Lutto Lento, Resina, The Bug, Szczyl, Nilüfer Yanya, .VRIL, Lorenzo Raganzini, Ralph Kamiński, Moderat, CatchUp, Trupa Trupa, Hodak, Sarapata, Jerzyk Krzyżyk, Andy Stott, Kollektiv Turmstrasse, Shyness, Zdechły Osa, Wczasy,

 

Anna Calvi - Często zadawane pytania

 • Anna Calvi urodziła się 24 września 1981 roku w Wielkiej Brytanii.
 • Anna Calvi we wrześniu 2022 skończy 42 lata.
 • Jest piosenkarką, autorką tekstów piosenek, kompozytorką i gitarzystką.
 • Mierzy 152 cm.
 • Brązowe.
 • Jaki ma kolor oczu?
 • Najnowsza płyta nazywa się Hunter, została wydana w 2018 r.
 • Współpracowała m.in. z B. Eno, M. Faithfull, D. Byrne, B. Wilson, N. Cave.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Anna Calvi
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/