Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Miejsce Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności

Gdańsk, Pl. Solidarności 1
Europejskie Centrum SolidarnościOpisWydarzeniaFAQWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Europejskie Centrum Solidarności to gdańska instytucja utworzona na podstawie umowy w sprawie utworzenia i prowadzenia instytucji kultury, zawartej między województwem pomorskim, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miastem Gdańsk, Fundacją Centrum Solidarności oraz Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Celem jej działalności jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”.

 

Europejskie Centrum Solidarności – o obiekcie

Europejskie Centrum Solidarności ma być miejscem wymiany poglądów w kwestii sprawiedliwości społecznej. Obecnie działa w sektorze edukacyjnym, naukowym, wydawniczym oraz wystawienniczym. Jego siedziba powstała w dzielnicy Młyniska w Gdańsku, przy placu Solidarności, w okolicy Pomnika Poległych Stoczniowców.

 

W Europejskim Centrum Solidarności znajduje się ekspozycja stała, przedstawiająca współczesną historię Polski oraz powstanie ruchu solidarnościowego. Znajduje się tu również archiwum, mediateka, biblioteka oraz sala wielofunkcyjna. Na parterze obiektu zlokalizowany jest całoroczny ogród, księgarnia, kawiarnia i sklep z pamiątkami. W budynku swoje siedziby mają również organizacje pozarządowe.

 

Przez pierwsze dwa miesiące Europejskie Centrum Solidarności odwiedzać było można za darmo. W tym czasie przybyło tu ok. 110 tysięcy osób. W obiekcie znajduje się biuro pierwszego Prezydenta III RP wybranego w wolnych wyborach oraz przewodniczącego „Solidarności” – Lecha Wałęsy.Europejskie Centrum Solidarności – wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności – wydarzenia – co do tej pory odbyło się w obiekcie? Wiele wspaniałych koncertów i występów, które przyciągnęły publiczność przed scenę. Co wydarzyło się w Europejskim Centrum Solidarności? Koncerty w ramach festiwalu Solidarity of Arts, którego motywem przewodnim był pokój i akceptacja różnorodności. Artyści, którzy pojawili się na scenie, tworzą muzykę w wielu, odbiegających od siebie stylistykach. Publiczność usłyszeć mogła dźwięki fortepianu, formy orkiestrowe, muzykę elektroniczną, jazzową oraz dub techno. Choć wykonawcy żyją w różnych muzycznych światach, łączy ich otwartość i bogaty język twórczy.

 

Koncerty w Europejskim Centrum Solidarności przyciągają wspaniałych twórców. Wśród nich znalazł się zespół Sounds Like The End Of The World, którzy swoją debiutancką płytą Stages of Delusions podbili muzyczny rynek. Pojawiali się na scenie obok Riverside, God Is An Astronaut, Tides From Nebula i Obscure Sphinx.

 

Kolejnym wydarzeniem, które miało miejsce w Europejskim Centrum Solidarności, był All About Freedom Festival, który odbył się pod hasłem nadziei. Była to odpowiedź na lęki, niepokoje związane m.in. z pandemią. Na wydarzeniu pojawiło się wielu artystów, aktywistów i ekspertów, którzy – mimo trudnych czasów – są wierni własnym wartościom. Bilety na koncerty sprzedały się błyskawicznie.

Wśród koncertów w Europejskim Centrum Solidarności warto wspomnieć o Bo to jest miłość, czyli muzycznym wydarzeniu, na którym widzowie mogli zobaczyć Księżniczkę Czardasza. Operetkę Imre Kálmána wykonali profesjonalni śpiewacy oraz orkiestra Bałtyckiej Filharmonii Młodych. Jako Sylva Varescu wystąpiła sopranistka Barbara Lewicka, jako Edwin – tenor Przemek Radziszewski. Na scenie pojawili się również Joanna Nawrot, Grzegorz Piotr Kołodziej i Marcin Miloch.

 

Europejskie Centrum Solidarności – wydarzenia 2022 już niebawem! Miłośnicy placówki z niecierpliwością czekają na nowe koncerty, wystawy i wspaniałe spektakle. 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Europejskie Centrum Solidarności?
Europejskie Centrum Solidarności znajduje się na pl. Solidarności 1 w Gdańsku.
Jakie wydarzenia odbyły się w Europejskim Centrum Solidarności?
W Europejskim Centrum Solidarności odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych i muzycznych, m.in. festiwal Solidarity of Arts i All About Freedom. Na scenie pojawili się również Janusz Wawrowski, Cappella Gedanensis, Sounds Like The End Of The World + Ayden, Wojciech Młynarski oraz Chavy.
Kiedy zostało utworzone Europejskie Centrum Solidarności?
Europejskie Centrum Solidarności utworzone zostało w 2014 roku.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też