Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinska
Home Miejsce Centrum Praskie Koneser

Centrum Praskie Koneser

Warszawa, Plac Konesera 2
Centrum Praskie KoneserOpisWydarzeniaWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Centrum Praskie Koneser jest sercem odradzającej się warszawskiej Pragi, jednej z najbardziej magnetycznych dzielnic w Warszawie. Miejsce mieści się 5 minut spacerem od stacji metra Warszawa Wileńska.

 

Koneser powstał na terenie XIX fabryki wódki przywracając do życia zabytkowe budynki i tworząc tym samym nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej.

 

W Centrum Praskim Koneser znajduje się jedno z bardziej interesujących zagłębi restauracyjnych i barowych z kultowymi lokalami i kuchnią z  całego świata.  Wyjątkowe muzea oraz wystawy, tętniące życiem targi, festiwale, kiermasze i inne wydarzenia kulturalne. Można tam znaleźć sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych tworzone przez rodzimych projektantów. Wszystko to w otoczeniu starannie odrestaurowanych budynków z czerwonej cegły, przenoszących gości do czasów Warszawy z przełomu XIX i XX wieku. Koneser to miejsce pełne pozytywnej energii, inspiracji i pasji – zapraszamy.

Historia Centrum Praskiego Koneser w Warszawie

Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” to nieistniejące przedsiębiorstwo, które mieści się na warszawskiej Pradze-Północ i stanowi część budynków fabrycznych z końca XIX wieku.

 

Najstarsza część zabudowy Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” została stworzona w latach 1895-1897. Na jej terenie w tym czasie działały dwa oddzielne zakłady: Rektyfikacja Warszawska oraz Warszawski Skarbowy Skład Win, który jako pierwszy oczyszczał spirytus, drugi produkował z niego trunki. W 1923 roku w sąsiedztwie Konesera powstała Mennica Państwowa.

 

Kompleks fabryki stanowi przykład europejskiej architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. Czerwona cegła nawiązuje do stylu gotyckiego – wąskie okna, charakterystyczne gzymsy, strzeliste wieżyczki i łukowate sklepienia stropów. Uwagę przykuwa  brama główna od strony ulicy Ząbkowskiej. Autorstwo projekt architektonicznego przypisuje się L. Iwanowskiemu oraz K. Loewegowi.

Lata świetności Konesera w Warszawie 

Najlepsze lata Wytwórni Wódek „Koneser” przypadają w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy w wytwórni wódki  Koneser pracowało ponad 400 osób, a jej produkcja osiągnęła osiągnęły ćwierć miliona butelek trunku na dobę. W latach 20. XX wieku produkowane tam były powszechnie rozpoznawalne do dziś na rynku spirytusowym marki wódek: Wyborowa, Luksusowa, Żubrówka, Żytniówka oraz Siwucha.

 

Wystawę “Beksiński w Warszawie” można było oglądać w Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze od 26 czerwca do 5 września 2021 roku. 

 

Podczas produkcji wykorzystywano wodę oligoceńską z jednego z pierwszych w Warszawie ujęć. Rozwój zakładu przerwał wybuch II wojny światowej, z powodu której znacząco ograniczono produkcje alkoholu. W latach okupacji fabryka podlegała Generalnej Dyrekcji Monopoli w Generalnym Gubernatorstwie. Po roku 1944 produkcję wstrzymano.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też