Centrum Praskie Koneser
Opis
Centrum Praskie Koneser jest sercem odradzającej się warszawskiej Pragi, jednej z najbardziej magnetycznych dzielnic w Warszawie. Miejsce mieści się 5 minut spacerem od stacji metra Warszawa Wileńska.
Koneser powstał na terenie XIX fabryki wódki przywracając do życia zabytkowe budynki i tworząc tym samym nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej.
W Centrum Praskim Koneser znajduje się jedno z bardziej interesujących zagłębi restauracyjnych i barowych z kultowymi lokalami i kuchnią z całego świata. Wyjątkowe muzea oraz wystawy, tętniące życiem targi, festiwale, kiermasze i inne wydarzenia kulturalne. Można tam znaleźć sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych tworzone przez rodzimych projektantów. Wszystko to w otoczeniu starannie odrestaurowanych budynków z czerwonej cegły, przenoszących gości do czasów Warszawy z przełomu XIX i XX wieku. Koneser to miejsce pełne pozytywnej energii, inspiracji i pasji – zapraszamy.
Historia Centrum Praskiego Koneser w Warszawie
Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” to nieistniejące przedsiębiorstwo, które mieści się na warszawskiej Pradze-Północ i stanowi część budynków fabrycznych z końca XIX wieku.
Najstarsza część zabudowy Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” została stworzona w latach 1895-1897. Na jej terenie w tym czasie działały dwa oddzielne zakłady: Rektyfikacja Warszawska oraz Warszawski Skarbowy Skład Win, który jako pierwszy oczyszczał spirytus, drugi produkował z niego trunki. W 1923 roku w sąsiedztwie Konesera powstała Mennica Państwowa.
Kompleks fabryki stanowi przykład europejskiej architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. Czerwona cegła nawiązuje do stylu gotyckiego – wąskie okna, charakterystyczne gzymsy, strzeliste wieżyczki i łukowate sklepienia stropów. Uwagę przykuwa brama główna od strony ulicy Ząbkowskiej. Autorstwo projekt architektonicznego przypisuje się L. Iwanowskiemu oraz K. Loewegowi.
Lata świetności Konesera w Warszawie
Najlepsze lata Wytwórni Wódek „Koneser” przypadają w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy w wytwórni wódki Koneser pracowało ponad 400 osób, a jej produkcja osiągnęła osiągnęły ćwierć miliona butelek trunku na dobę. W latach 20. XX wieku produkowane tam były powszechnie rozpoznawalne do dziś na rynku spirytusowym marki wódek: Wyborowa, Luksusowa, Żubrówka, Żytniówka oraz Siwucha.
Wystawę “Beksiński w Warszawie” można było oglądać w Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze od 26 czerwca do 5 września 2021 roku.
Podczas produkcji wykorzystywano wodę oligoceńską z jednego z pierwszych w Warszawie ujęć. Rozwój zakładu przerwał wybuch II wojny światowej, z powodu której znacząco ograniczono produkcje alkoholu. W latach okupacji fabryka podlegała Generalnej Dyrekcji Monopoli w Generalnym Gubernatorstwie. Po roku 1944 produkcję wstrzymano.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
Występowali
Obiekty w pobliżu
Klub XOXO
Warszawa
Multikino Złote Tarasy
Warszawa
Chmury
Warszawa
Cyfrowy Polsat
Warszawa
Scena 20 w Warszawie
Warszawa
Klasztor oo. Dominikanów
Warszawa
Teatr WARSawy
Warszawa
Level 27
Warszawa
Klub Remont
Warszawa
Global EXPO
Warszawa
No Problem - Bracka 20
Warszawa
PIĘTRO NIŻEJ
Warszawa
DOCK19 by Mateusz Gessler, Elektrownia Powiśle
Warszawa
FOOD TOWN w Fabryce Norblina
Warszawa
Centrum Zarządzania Światem
Warszawa
Muzeum Nowa Praga
Warszawa
Sala Prowincjalska przy Kościele św. Jacka
Warszawa
Plac przy Stadionie PGE Narodowy
Warszawa
Instalacje Art Bistro
Warszawa
Potem-o-tem
Warszawa
Fani lubią też
Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa
Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk
Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa
Opera Leśna
Sopot
Hala COS Torwar
Warszawa
TAURON Arena Kraków
Kraków
Hala Spodek
Katowice
Atlas Arena
Łódź
Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk
Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław
Progresja
Warszawa
ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot
Amfiteatr Kadzielnia
Kielce
Hala Urania
Olsztyn
Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa
Arena Gorzów
Gorzów Wielkopolski
Amfiteatr Park Strzelecki
Nowy Sącz
Stadion Śląski
Chorzów
PreZero Arena Gliwice
Gliwice
Narodowe Forum Muzyki
Wrocław