Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejrzeszowskie-juwenaliaopener-festivalagnieszka-chylinskasun-festival
Home Artysta Szymon Weiss

Szymon Weiss

Szymon WeissOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Szymon Weiss to prawdziwy człowiek orkiestra, który angażuje się w mnóstwo projektów z pogranicza techno i muzyki klasycznej. Kiedyś grał w szeregach Elektrische.TV, teraz tworzy swój własny projekt Weiss Video Orchestra, jest perkusistą, twórcą muzyki filmowej i aktywnie działa w Instytucie Dźwięku. Choć jego twórczość pozostaje poza mainstreamem, to jest doceniania przez fanów i krytyków, który zwracają uwagę na nieoczywiste połączenia dźwięków realizowane przez Weissa.

Historia Szymona Weissa

Szymon Weiss już w wieku nastoletnim zaangażował się w tworzenie muzyki. W czasach liceum grał w orkiestrze dęto-perkusyjnej, gdzie opanował grę na bębnach. Wówczas był także członkiem zespołu metalowego The Hag, który korzystał z elektronicznych efektów. Przez niektórych był za to ceniony, inni natomiast zarzucali mu zniewagę tego gatunku muzycznego. Jednak już wtedy nabrał pierwszego doświadczenia scenicznego, które okazało się niezwykle ważne w jego późniejszym życiu zawodowym.

 

Po szkole Szymon Weiss nadal chciał tworzyć muzykę. Nie miał jednak odpowiedniego sprzętu, aby wyposażyć studio do nagrań, dlatego wyjechał do Wielkiej Brytanii. Choć ta decyzja wymagała od niego sporo odwagi, to w wywiadach wspomina, że każdy, kto chce tworzyć dobrą muzykę poza schematami, powinien rzucać się na głęboką wodę. Większość początkujących artystów narzeka na brak dotacji i wsparcia, zamiast działać z tym, co mają tu i teraz. Czas na Wyspach był dla Szymona Weissa nie tylko okresem zbierania środków finansowych na sprzęt, ale również czasem, kiedy dużo podróżował i poznawał nowe gatunki muzyczne. Choć ostatecznie okazało się, że nie potrzebował tych pieniędzy, które zarobił, to nie żałuje wyjazdu.

 

Szymon Weiss jest znany z metalowego zespołu Elektrische.TV, który powstał w 2006 roku. W jego ramach artysta wydał swoją debiutancką płytę. Jak więc doszło do tego, że zaczął tworzyć solowo? W wywiadach wspomina, że stało się to przez frustrację. Nie podobała mu się bezwładność członków zespołu, którzy spóźniali się na próby lub przychodzili na nie w stanie uniemożliwiającym grę. Zaczął wówczas tworzyć muzykę elektroniczną. Dała ona podwaliny pod wszystkie jego kolejne projekty.

 

Największym osiągnięciem Szymona Weissa jest formacja Weiss Video Orchestra i wystąpienie z nią w filharmonii, gdzie przedstawił publice swoje aranżacje łączące techno z muzyką klasyczną. Oprócz tego udziela się także w Instytucie Dźwięku, gdzie szkoli nowe osoby chcące grać elektro oraz nagrywa muzykę filmową (m.in. dla J. J. Skolimowskich, czy P. Kielara). 

Szymon Weiss - dorobek muzyczny

Szymon Weiss swoją pierwszą debiutancką płytę i jednocześnie najnowszy album wydał w 2015 roku. Nosi ona tytuł "33 Hours" i znalazło się na niej 8 utworów. Są to:

 • "Patrzę Pod Słońce";
 • "33 Godziny";
 • "Mr Constable";
 • "The Trranssiberian";
 • "La Antena";
 • "La Antena (Epilog)";
 • "Zrozumiesz, Jeśli Dowiesz, Co Wiem";
 • "Mr Constable 2".

Elektroniczne dźwięki, znajdujące się na krążki, do tej pory zachwycają. Warto wiedzieć, że pierwotnie album "33 Hours" miał zostać wydany pod brandem Elektrische.TV. Ostatecznie jednak Szymon Weiss podpisał się pod nim samodzielnie. Jak sam przyznaje w wywiadach, przekazując krążek publiczności, myślał, że osiągnął już dojrzałość stylistyczną. Od tamtej pory jednak jeszcze bardziej się rozwinął i już przygotowuje kolejną płytę. Zapowiada, że ma być ona wyjątkowo smutna.

Występy i koncerty Szymona Weissa

Do najpopularniejszych występów Szymona Wiessa należą: koncert w sali koncertowej Filharmonii Szczecińskiej, a także Auli Artis w Poznaniu z projektem Weiss Video Orchestra, Intro Festiwal w Raciborzu oraz występ w radiowej Czwórce.

 

Z kim współpracuje Szymon Weiss?

W trakcie swojej długoletniej kariery Szymon Weiss współpracował z wieloma cenionymi nazwiskami i brandami ze świata muzyki. Byli to m.in.:

 • Requiem Records - wytwórnia, która na swojej składance umieściła fragment jego twórczości;
 • Agim i Manoid - twórcy muzyki elektronicznej, z którymi Szymon Weiss współpracuje w Instytucie Dźwięku;
 • Pink Bazooka - grupa muzyczna, z którą Elektrische.TV nagrał singiel.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Szymon Weiss: Aksamit, MRD, Szmer, Jacek Sienkiewicz, Amelie Lens, Michał Jabłoński, Antigone, Schwefelgelb, Daria Kolosova, DUSS, Truant, Earth Trax, Nastia, Manoid, Narciss, Jurek Przeździecki,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak nazywa się najnowsza płyta Szymona Weissa?
Najnowsza i jednocześnie debiutancka solowa płyta Szymona Weissa nosi tytuł "22 Hours" i powstała w 2015 roku. Artysta aktualnie pracuje nad kolejnym albumem.
Z kim współpracuje Szymon Weiss?
W trakcie swojej długoletniej kariery Szymon Weiss współpracował z wieloma nazwiskami oraz brandami, m.in. Requiem Records, Agim, Manoidem czy Pink Bazooką.
Skąd znany jest Szymon Weiss?
Szymon Weiss występował w zespole metalowym Elektrische.TV i razem z nim wydał swoją pierwszą płytę. W pewnym momencie zaczęły go jednak irytować spóźnienia kolegów na próby i ich wieczne niedyspozycje, dlatego rozpoczął tworzenie własnej muzyki, co dało mu rozgłos.
Jaki jest najważniejszy występ Szymona Weissa?
Za najważniejszy występ Szymona Weissa uważa się grę z Weiss Video Orchestra w sali koncertowej Filharmonii Szczecińskiej.
Jak zaczynał Szymon Weiss?
Szymon Weiss jako nastolatek grał w orkiestrze na bębnach.

Fani lubią też

Zobacz też