Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo3-majowka

Narciss

NarcissOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

"Pandemia i lock down pozwoliły mi dowiedzieć się więcej o sobie. To wyjaśnia wyraźną zmianę mojego brzmienia w kierunku znacznie bardziej melodyjnego, groovowego techno, które łączy się z elementami trance". Tak o swojej metamorfozie mówi Narciss, jeden ze zdolniejszych berlińskich DJ-ów.  Narciss to sceniczny pseudonim pochodzącego z Niemiec Nicolasa Schmidta. Jego przyjaciele i znajomi nazywają go Nick. Odkąd jako nastolatek uczęszczał na zajęcia w szkole muzycznej, jest aktywny jako DJ. Narciss zyskał rozgłos jako członek ekipy Seelen, w której spotkał się z artystami takimi jak Janein, Verwender i Shaleen. Tamten, muzyczny okres charakteryzował się mroczniejszym brzmieniem. Narciss tak naprawdę poszybował w górę jako samodzielny muzyk w 2018 roku. Dzięki EP-ce "Language Of Love" stał się ikoną muzyki techno.  

Dziecko zostaje artystą

Schmitd dorastał w Berlinie, gdzie w młodym wieku zetknął się z muzyką Kraftwerk, Davida Bowiego i The Velvet Underground. Jego ojciec był punkiem i pielęgnował tę mentalność do późnego wieku i był, jak twierdzi Narciss „nawet w czasach hippisów kimś, kto nie tylko siedział, ale był gotowy do bójki”. Matka Schmidta, w opozycji do ojca, częściej słuchała disco i bywała w klubach. Być może te kontrasty, z którymi Narciss mierzył się jako dziecko, ukształtowały go jako artystę. 

 

Narciss zaczął uczyć się gry na instrumentach i grać w zespołach w bardzo młodym wieku. Schmidt wspomina swoje muzyczne początki nieco umniejszając swojemu talentowi. „Moi rodzice dawali mi lekcje gry na perkusji, ponieważ w przedszkolu ciągle bębniłem po stołach. Prawdopodobnie było to ADHD, ale potem zacząłem brać lekcje gry na perkusji i bardzo mi się to podobało”. Od perkusji była już prosta droga do profesji DJ, którego uczono w tej samej szkole muzycznej. 

Tylko winyle 

- Nauczyłem się DJ-owania, zanim dowiedziałem się cokolwiek o muzyce elektronicznej. – artysta wyjaśnia w jednym z wywiadów. - Następnie wykształcił się mój gust muzyczny, doszedłem do tego, którzy artyści mi odpowiadają i zacząłem się na nich wzorować - dodaje. Jego nauczyciel sztuki Dj zabrał go po raz pierwszy do sklepów płytowych, takich jak Hard Wax czy Spacehall, i pokazał mu, jak prawidłowo mieszać i wyczuwać tłum. Nieco później zorganizował Nicolasowi pierwsze koncerty.

 

Chociaż tworzył  już w wieku 16 lat, dopiero w wieku 19 lat zaczął koncertować na wyjazdach. Artysta twierdzi, że dopiero w czasie muzycznych wojaży zrozumiał, w jakim celu jest tworzona muzyka, jak wielką ma moc i jak bardzo oddziałuje na ludzi. „Po raz pierwszy poznałem muzykę elektroniczną od strony technicznej, dopiero potem ją zrozumiałem - podsumowuje ten okres w muzycznej karierze. 

Berlin Narcissa pokochał

W tym samym czasie Schmidt również dobrze poczynał na berlińskiej scenie zbliżonej do deep house. Sam artysta określa się muzycznie poprzez techno. - To, co wtedy przyciągało mnie do deep house'u, t jaskrawe kolory sceny, a nie muzyka. Techno podrywa mnie do lotu o wiele bardziej muzycznie, ale wówczas zauważyłem, że dla dobra odbioru warto czasami być poważnym i bardziej mrocznym - wspomina Nicolas Smidtch. Dziś Schmidt jest o wiele bardziej kolorowy niż kilka lat temu, kiedy zwykle występował jako poważny, odziany na czarno artysta techno. Metamorfoza, przez którą przeszedł, jest szczególnie widoczna w jego mediach społecznościowych.. Od kilku lat muzyk pozwala swoim słuchaczom i fanom uczestniczyć w jego ścieżce zawodowej i życiu prywatnym. 

Żaden ze mnie twardziel! 

Pseudonim artystyczny Narciss nie jest przypadkiem. Kiedy Schmidt chciał zacząć nowy, zawodowy etap w życiu, był już aktywny na scenie od dłuższego czasu i od kilku lat był DJ-em. W tamtych czasach często miał do czynienia z artystami o zbyt rozbuchanym ego. Imię Narcyz ma mu przypominać, by stąpał po ziemi.  - Nie chcę chodzić z podniesionym nosem tylko dlatego, że zagrałem kilka imprez- twierdzi muzyk. - Mój przyjaciel wpadł na pomysł tego pseudonimu po to, abym zawsze pamiętał, żeby się nie wyróżniać i nie spocząć na laurach. Co rano powtarzam sobie: stój twardo na ziemi, nie jesteś taki twardziel. - dodaje. 

Duże tempo, ostre bity 

Sety Narcissa charakteryzują się dużą energią, stałym groovem i wysokim tempem. Schmidt często sam bardzo aktywnie porusza się w rytm muzyki. Twierdzi, że jest to dla niego terapia. - Dla mnie skakanie i wchodzenie w rytm jest terapią na moją własną nerwicę i nadpobudliwość. Nie mogę stać w miejscu, bo dostanę ataku serca. - często żartuje. Od kilku lat Schmidt często koncentruje się na techno z początku lat 2000 charakteryzujących się nieustannym groovem artystów takich jak Bryan Zentz, duet Ignition Technician czy Player. Nicolas wielokrotnie podkreśla wagę i geniusz tych artystów, którzy niestety nie tworzą już za funky techno. - Istnieje wielu współczesnych artystów tech house, którzy rażąco padli na kolana w latach dziewięćdziesiątych.  -podsumowuje dorobek kolegów z branży. 

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Narciss: Aksamit, MRD, Szmer, Jacek Sienkiewicz, Amelie Lens, Michał Jabłoński, Antigone, Schwefelgelb, Daria Kolosova, Szymon Weiss, DUSS, Truant, Earth Trax, Nastia, Manoid, Jurek Przeździecki,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaki jest styl ubioru Narcissa?
Jego styl zmieniał się na przestrzeni kariery. Wraz z niedawną zmianą brzmienia zmienił się również styl ubioru Narcyza. Jeszcze kilka lat temu prezentował się jako klasyczny artysta techno w monochromatycznej czerni – dziś jest o wiele bardziej kolorowy.
Nad czym pracuje obecnie artysta?
Schmidt pracuje obecnie nad EP-ką i albumem, dla których bardziej niż kiedykolwiek chce opuścić własną strefę komfortu: „Wiem, że umiem robić funky techno, że to działa i że jest fajnie. Ale chcę spróbować więcej”. W tym albumie planuje mniej techno i więcej pracy z własnym głosem.
Jaką radę daje muzyk młodszym kolegom z branży stawiącym pierwsze kroki na scenie?
„Znajdź załogę, z którą czujesz się komfortowo, z którą możesz być sobą. Żadnych ludzi, którzy do ciebie nie pasują. Dlatego, że to także część rozwoju”.

Fani lubią też

Zobacz też