Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Antigone

Antigone

AntigoneOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Antigone często nazywany jest liderem i mentorem całej generacji DJ-ów i producentów francuskiej muzyki elektronicznej. Obecny na scenie muzycznej od ponad dekady, zdążył już zapewnić sobie solidną artystyczną reputację. Dzięki urozmaiconej, przemyślanej selekcji utworów, Antigone zyskał aprobatę publiczności wielu najpopularniejszych europejskich klubów i festiwali techno. Kim jest, jak przebiegała dotąd jego kariera i gdzie w najbliższym czasie można go spotkać?

Antigone – inspiracje muzyczne i początki kariery

Antigone (właściwie Antonin Jeanson) wychowywał się w rodzinie, w której zainteresowanie muzyką było czymś naturalnym.  W świat muzyki elektronicznej wszedł, jak sam przyznaje, dzięki swojej matce chrzestnej. Stało się to, kiedy miał osiem lat i od tego czasu elektroniczne brzmienia były nieodłącznym elementem jego życia i artystycznych poszukiwań. Jako nastolatek, Antonin stał się miłośnikiem płyt winylowych, wydając na nie wszystkie swoje pieniądze.

Początkowo interesował się muzyką house i brzmieniami funky, stopniowo skręcając jednak w stronę techno, zabarwionego jednak emocjonalną melancholią, będącą charakterystyczna cechą wielu z jego późniejszych produkcji. Młodym DJ-em zainteresował się Sylvain Peltier, znany jako Zadig – niejako nestor paryskiej sceny techno i clubbingu. Dzięki niemu kariera Antigone zaczęła się rozwijać niezwykle dynamicznie. Został rezydentem otwartego w 2011 roku w Paryżu klubu CONCRETE, uważanego za jedno z topowych miejsc tego typu w Europie. CONCRERE to otwarta przez całą dobę muzyczna barka na Sekwanie, goszcząca na swoich parkietach i za konsolami największe sławy światowej muzyki elektronicznej.

 

Debiutancki singiel Antigone z 2011 "Forbiden Works" miał dość ciężki, funkowy bit. Wkrótce na rynek trafiły jego kolejne produkcje, sygnowane markami takich wydawnictw jak Children of Tomorrow, Concrete, Ars Mechanica i Indigo Aera. Koneserzy muzyki techno docenili zwłaszcza dwa z jego mini albumów: "As I Walk to You" i ‘"The Day the Sky Fell in" za zrównoważenie brzmień klubowych z melancholijną melodycznością.

Pierwszy album długogrający Antigone

W  ciągu pierwszych czterech lat obecności na scenie muzyki techno, Antigone wydał sześć winylowych dwunastocalówek dla małych tłoczni,  skupiających wokół siebie nową falę techno. Rezydentura w klubie Concrete stanowiła dla niego idealną trampolinę do dalszej kariery i występów na klubowych scenach całej Europy. Antigone grał między innymi w Tresorze, Berghain czy Trouw, gdzie został zauważony przez Kriza, prowadzącego słynną belgijską wytwórnię TOKEN. Podpisanie kontraktu z tym wydawnictwem w roku 2015 otworzyło Antigone drogę do wydania pierwszego albumu Cantor Dust. Po nim wytwórnia wypuściła kilka jego kolejnych singli, by w roku 2018 wydać pierwszy długogrający album, "Rising".

 

Album  został ciepło przyjęty nie tylko przez stałych bywalców paryskich klubów, ale również krytykę. To wyjątkowe połączenie różnorodnych brzmień elektronicznych – od ambientowego wprowadzenia w utworze "Anna Livia", przez taktoniczne bity, kanalizacyjne akordy i furkoczące basy kolejnych nagrań. Na krążku nie brakuje również brzmień utrzymanych w klimacie nowoczesnego minimal czy transu. Dla wymagających znajdą się jednak również syntezatory i kościelne chóry, a to wszystko w nieco melancholijnej, emocjonalnej oprawie, stanowiącej wyróżnik artystycznej działalności Antigone.  

Antigone – najważniejsze występy i powiązania muzyczne

Antigone występuje na scenach klubowych całej Europy, bywając częstym gościem w większości europejskich stolic.  Artysta pojawia się jednak również za oceanem, odwiedzając między innymi kluby w Montrealu.  W swoich muzycznych przedsięwzięciach współpracuje z wieloma znanymi DJ-ami i producentami muzyki elektronicznej. Kilka lat temu, Antigone rozpoczął bliską współpracę z Birth of Frequency, Voiskim (Luc Kheradmand) i Zadigiem (Sylvain Peltier) pod nazwą Unforeseen Alliance. W tym składzie występują co jakiś czas na scenach klubowych i festiwalowych. Antigone gościł również na imprezach zorganizowanych w Polsce. W 2016 roku jego bardzo indywidualny styl  doceniony został przez publiczność AudioRiver Festival 2016, rok później pojawił się w Sopocie, na Playground 2017.

 

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Antigone: Aksamit, MRD, Szmer, Jacek Sienkiewicz, Amelie Lens, Michał Jabłoński, Schwefelgelb, Daria Kolosova, Szymon Weiss, DUSS, Truant, Earth Trax, Nastia, Manoid, Narciss, Jurek Przeździecki,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak naprawdę nazywa się Antigone?
Artysta naprawdę nazywa się Antonin Jeanson.
Gdzie mieszka Antigone?
Antigone niemal całe życie mieszka w Paryżu.
Jakie są jego muzyczne inspiracje?
Antigone wybrał muzykę techno, jednak w wielu jego utworach słychać wyraźnie brzmienia muzyki house i funky, elektronicznego trendu minimal i trance. Jest artystą o bardzo szerokim spektrum zainteresowań!
Czy można zobaczyć Antigone w Polsce?
Tak, już 17 czerwca 2022 będzie go można zobaczyć na scenie Instytut Festivalu, odbywającego się w Twierdzy Modlin.
Czy Antigone wydał jakieś płyty długogrające?
Tak, w 2015 roku wyszła jego pierwszy album długogrający ‘Rising’, poza tym ma na swoim koncie już ponad 10 mini albumów.

Fani lubią też

Zobacz też