emptygif
Newsletter

Na czasie

hans-zimmerskoki-narciarskieagnieszka-chylinskavan-goghpolska-noc-kabaretowa-2023metro-w-buffo
Home Miejsce Park Bonarka

Park Bonarka

Kraków, Puszkarska 9
Park BonarkaOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Park Bonarka znajduje się w dzielnicy Podgórze na terenie Krakowa, stolicy województwa małopolskiego. Na terenie tym znajduje się rezerwat przyrody oraz centrum handlowe – połączenie to czyni z parku Bonarka doskonały wybór dla osób, które pragną spędzić popołudnie, łącząc zakupy z wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Co sprawia, że organizowane na terenie parku Bonarka wydarzenia cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych?

Park Bonarka – rezerwat przyrody

Park Bonarka nosi miano rezerwatu przyrody nieożywionej – został on utworzony w 1961 roku i obejmuje obszar 2,29 hektara. Rezerwat ten powstał w miejscu nieczynnego kamieniołomu na Krzemionkach Podgórskich, gdzie w latach 1885–1929 wydobywano półprodukty do tworzenia cementu. Na terenie rezerwatu występuje dobrze zachowana forma niecki terenowej, powstała wskutek pracy kamieniołomu.

Określoną prawem ochronie podlega tzw. odkrywka geologiczna, czyli erozyjne dno morza z okresu górnokredowego, progi uskokowe i odsłonięcie stropowej części skał jurajskich. W rezerwacie wytyczono ścieżkę dydaktyczną o długości 300 m, na której w roku akademickim odbywają się zajęcia terenowe dla studentów. W sąsiedztwie rezerwatu znajdują się inne interesujące miejsca, takie jak Kopiec Krakusa oraz Cmentarz Podgórski.

Park Bonarka – Bonarka City Center

Obecnie w pobliżu rezerwatu Bonarka istnieje również centrum handlowe o nazwie Bonarka City Center, które została otwarta 21 listopada 2009 roku. Galeria ta powstała na terenie dawnego kamieniołomu i cementowni – zakłady przemysłowe na terenie Bonarki zostały zamknięte w 2003 roku, a obszar Bonarki stopniowo popadał w ruinę z powodu zaniedbań, nadmiernej eksploatacji i braku opieki. Budowa Bonarka City Center to jedna z największych rekultywacji po byłym zakładzie przemysłowym w Polsce.

Bonarka City Center to obiekt, powstały wskutek kompleksowego działania w obszarze ekologii, infrastruktury oraz jego roli społecznej. Budynek został wykonany z naturalnych surowców, takich jak kamień, drewno i szkło, co zapewnia dużą ilość naturalnego światła dziennego. Fasada centrum nawiązuje do przemysłowej przeszłości terenu i tradycyjnych pasaży handlowych z początku XX wieku.

Centrum handlowe na krakowskim Podgórzu oferuje ponad 92 tysiące metrów kwadratowych powierzchni handlowo-usługowej, obejmującej 230 punktów handlowych i restauracji – wśród największych lokali na tym terenie, warto wymienić m.in. Auchan, Media Expert, TK Maxx oraz Kino Cinema City. Klienci, przybywający na organizowane w parku Bonarka wydarzenia, mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu na 3200 samochodów oraz strefy ładowania dla samochodów elektrycznych marki Tesla. Trzykondygnacyjny parking jest również wyposażony w miejsca dla rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.

Park Bonarka – wydarzenia

Organizowane w parku Bonarka wydarzenia obejmują również wydarzenia, na które obowiązują bilety. Jedną z nich jest Dino World – ekspozycja animatronicznych dinozaurów, która stanowi zarówno źródło wartościowej wiedzy, jak i doskonałej rozrywki dla całej rodziny. Miejsce to gwarantuje najmłodszym niezapomniane przygody oraz możliwość spędzenia całego dnia w roli paleontologa. Na ekspozycji znajduje się imponująca kolekcja dinozaurów, a nawet model, na którym można jeździć. Dostępni w weekendy animatorzy dbają o dobre samopoczucie gości, planując angażujące zabawy, a organizatorzy Dinoworld dokładają wszelkich starań, aby zapewnić dzieciom przyjemne i aktywne spędzanie czasu w towarzystwie rodziny lub przyjaciół.

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Park Bonarka?
Park Bonarka i znajdujące się na jego terenie centrum handlowe oraz rezerwat przyrody są zlokalizowane w dzielnicy Podgórze na terenie Krakowa.
Jakie wydarzenia odbywają się w parku Bonarka?
Organizowane w parku Bonarka wydarzenia obejmują m.in. imprezy biletowe, skierowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Kiedy został otworzony park Bonarka?
Rezerwat przyrody na terenie parku Bonarka został otworzony w 1961 roku. Centrum handlowe Bonarka City Center funkcjonuje od 2009 roku.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też