Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Miejsce Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej

Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej

Kraków, Jagiellońska 5
Narodowy Stary Teatr im. H. ModrzejewskiejOpisWydarzeniaWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

W czwartek 18 czerwca o 19:00 zapraszamy na spektakl online Wujaszek Wania czytanie, Sceny z życia wiejskiego w czterech aktach w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Stream Poniżej. 

Obsada spektaklu online Wujaszek Wania

Jacek Romanowski: Aleksandr Sieriebriakow Anna Paruszyńska: Jelena Paulina Kondrak: Sofia Ewa Kolasińska: Maria Wojnicka Juliusz Chrząstowski: Iwan Wojnicki Adam Nawojczyk: Michaił Astrow Bogdan Brzyski: Ilja Tieligin Anna Dymna: Marina

 

 

Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej mieści się w Krakowie. Jest też narodową instytucją kultury oraz drugim najstarszym teatrem w Polsce. Razem z Teatrem Narodowym w Warszawie jest narodową sceną dramatyczną, która podlega Ministerstwu Kultury.

 

W budynku teatru mieści się również Muzeum Interaktywne i Centrum Edukacji Teatralnej MICET, które powołane zostało do życia w 2016 roku.

Początki działalności Teatru Starego w Krakowie

Początki działalności Teatru Starego w Krakowie sięgają początku lat 80. wieku XVIII. Pomysłodawcami założenia miejsca byli: poseł krakowski Feliks Oraczewski oraz warszawski aktor Mateusz Witkowski, który jednocześnie pełnił funkcję pierwszego dyrektora teatru. Otwarcie miejsca nastąpiło w październiku 1781 roku. Do roku 1799 spektakle teatralne w Krakowie wystawiano w budynku pałacu Spiskiego przy Rynku Głównym.

 

Od listopada 1820 roku za kadencji dyrektora Kazimierz Skibińskiego wprowadzono bardziej ambitny repertuar Teatru Starego w Krakowie, grając tragedie: Williama Szekspira, Alojzego Felińskiego, Voltaire’a, Gottholda Lessinga, komedie: R. Sheridana, Moliera, Wojciecha Bogusławskiego oraz opery Karola Kurpińskiego i Luigiego Cherubiniego.

Teatr Stary w Krakowie i Helena Modrzejewska

W 1865 roku pierwszy raz na deskach teatru wystąpiła Helena Modrzejewska, jego obecna patronka. W latach 1866–1885 kierownikiem obiektu był Stanisław Koźmian, publicysta polityczny i literat, powiązany ze środowiskiem krakowskich konserwatystów, współautor Teki Stańczyka,

 

Na przełomie XIX i XX wieku teatr prawie nie funkcjonował. Działalność teatralną w miejscu mieszczącym się przy placu Szczepańskim wznowiono po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku. W latach 1946–1954 teatr funkcjonował razem z Teatrem im. Słowackiego w ramach Miejskich, a następnie Państwowych Teatrów Dramatycznych. W repertuarze można było zauważyć przede wszystkim przedstawienia nurtu socrealistycznego.

 

Od 1954 roku teatr funkcjonuje samodzielnie, a od 1956 jako Państwowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. W latach pięćdziesiątych zarządzali nimi Roman Zawistowski i Władysław Krzemiński. W tym okresie nastąpił rozwój działalności artystycznej.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Zygmunt Put, Gnu Licencja Wolnej Dokumentacji

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też