Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Miejsce Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Warszawa, al. Jerozolimskie 3
Muzeum Narodowe w WarszawieOpisDojazd i lokalizacjaWydarzeniaObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Zapraszamy na oprowadzanie online po Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Na wystawie online będzie można dowiedzieć się więcej o eksponatach znajdujących się w obiekcie.  Stream poniżej. 

 

Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) to muzeum sztuki, które powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie. To również narodowa instytucja kultury, a zarazem jedno z największych muzeów mieszczących się w Polsce.

 

 

Do roku 1916 swoją siedzibę miało w jednym budynku ze Szkołą Sztuk Pięknych. Bazę zbiorów muzeum stanowiły obrazy olejne ze zbioru wspomnianej szkoły jak również ryciny należące do Biblioteki Rządowej i Szkoły Sztuk Pięknych. Od tego okresu ekspozycja się zwiększała.

Co można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie?

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajdują się zbiory sztuki starożytnej - egipskiej, greckiej, rzymskiej, malarstwa polskiego zaczynając od XIII wieku oraz galerie malarstwa obcego (włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie i rosyjskie).

 

Znajduje się tu też kilka obrazów z prywatnych zbiorów Adolfa Hitlera, które przekazane zostały przez władze amerykańskie. Są tu też zbiory numizmatyczne i rzemiosła artystycznego.

Początki MNW

Modernistyczna siedziba muzeum została wybudowana w latach 1927–1938, autorami projektu byli Tadeusz Tołwiński i Antoni Dygat. Od 1933 skrzydło wschodnie zajmuje Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

 

W czasie niemieckiej grabieży polskich dóbr kultury, która miała miejsce  w okresie II wojny światowej Muzeum Narodowe w Warszawie straciło wielką część swoich zbiorów m.in. 99% numizmatów, 100% zegarów, 80% wyrobów złotniczych i jubilerskich, 63% tkanin, 60% mebli, 70% opraw, ksiąg i superekslibrisów królewskich.

Wystawa Ars Homo Erotica

W 2010 roku zorganizowano tu przełomową wystawę w całości poświęconą sztuce homoerotycznej –Ars Homo Erotica. Muzeum Narodowe w Warszawie było pierwszą instytucją państwową w Europie Środkowo-Wschodniej, która podjęła się takiej tematyki.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Muzeum Narodowe w Warszawie, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji

 

 

Dojazd i lokalizacja

Pokaż na mapie i sprawdź noclegi

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławLidzbark WarmińskiGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn