Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipumemorial-kamili-skolimowskiejroztanczony-narodowygala-kswharry-potter-symfonicznie
Home Artysta Tadeusz Borowski

Tadeusz Borowski

Sprawdź wydarzenia
Tadeusz BorowskiOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Tadeusz Borowski to znany polski aktor telewizyjny i teatralny, który przez wiele lat był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Urodził się 9 lipca 1941 w Warszawie i tam też zmarł przeżywszy 80 lat, 3 marca 2022. Większość swojego życia, bo aż 60 lat spędził na deskach teatrów. Tadeusz Borowski bardzo chronił swoje życie prywatne, nie udzielał wywiadów, w których dzieliłby się historiami z własnego życia. Z tego też powodu niewiele wiemy o jego rodzinie, nie wiemy nawet kto jest jego żoną oraz czy posiada potomstwo.

 

Był niezwykle znanym, jednym z najwybitniejszy i najbardziej cenionych polskich aktorów. Grał między innymi na ścianach takich teatrów, jak Teatr Wybrzeże w Gdańsku czy Teatr Narodowy, występując przede wszystkim w spektaklach, reżyserowanych na podstawie dzieł poetów, do których możemy zaliczyć "Dziady" Adama Mickiewicza czy "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Występował zarówno w filmach obyczajowych, fabularnych, sensacyjnych, ale także komediowych czy dokumentalnych. Warto również podkreślić, iż Tadeusz Borowski udzieliła polskiego dubbingu to wielu kultowych kreskówek.

Początki kariery Tadeusza Borowskiego

Jako dziecko Tadeusz Borowski wcale nie marzył o karierze aktorskiej, nie wykazywał też chciałby zainteresowania muzyką czy sztuką. Chciał po prostu, jak wielu chłopców w jego wieku, zostać strażakiem. Jego matka natomiast pragnęła, aby został księdzem. W młodości posiadał wiele pasji: pływał, jeździł konno i trenował szermierkę oraz boks. W wieku 16 lat został nawet mistrzem Warszawy w boksie. Po ukończeniu XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego, rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim stołecznej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, które ukończył z wyróżnieniem. Jego rola dyplomowa to Malvolio w komedii szekspirowskiej "Wieczór Trzech Króli".

 

Kariera Tadeusza Borowskiego rozwijała się w dynamicznym tempie, toteż w krótkim czasie zdobył liczne grono fanów, a jego śmierć wstrząsnęła całym światem polskiego filmu. W roku 1962 aktor zadebiutował na scenie Teatru Narodowego. Odegrał wówczas rolę dworzanina w słynnej komedii Aleksandra Fredry pod tytułem "Zemsta". wyreżyserowanej przez Ewę Bonacką. Dwudziestokilkuletni Borowski odegrał również role w takich spektaklach, jak "Skąpiec" Moliera czy też "Nowy Don Kiszot czyli sto szaleństw". Podejmował współpracę z takimi reżyserami, jak Kazimierz Braun, Jerzy Goliński, Józef Wyszomirski lub Kazimierz Dejmek. Co ciekawe, Tadeusz Borowski występował w na scenie teatralnej w Teatrze Telewizji na przykład w produkcji "Za kulisami".

Tadeusz Borowski i dalszy rozwój jego kariery 

Wraz z upływem lat oraz rozwojem kariery, Tadeusz Borowski zyskiwał coraz większe uznanie w oczach publiczności, a także reżyserów i krytyków filmowych. Występował również coraz liczniej w produkcjach zarówno filmowych, jak i teatralnych. Czasy największej świetności Tadeusza Borowskiego przypadają na lata sześćdziesiąte oraz dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. Zgrał wówczas między innymi w następujących produkcjach: "Mizantrop", "Sen nocy letniej", a także filmach "Zespół adwokacki", "Młode wilki", "Zapamiętaj imię swoje" oraz "Królowa złodziei".

Tadeusz Borowski - filmografia

Do najważniejszych filmów w jakich zagrał Tadeusz Borowski możemy zaliczyć:

  • "Banda" (1964)
  • "Kardiogram" (1971)
  • "Rozwód" (1973)
  • "Zapamiętaj imię swoje" (1974)
  • "Jarosław Dąbrowski" (1975)
  • "Sekret Enigmy" (1979)
  • "Koniec gry" (1991)
  • "Pociąg do wolności" (1995)
  • "Chopin. Pragnienie miłości" (2002)
  • "Balladyna" (2009)
  • "Sztos 2" (2011)

Tadeusz Borowski wystąpił też w kilku znanych serialach oraz mini serialach:

  • "Dyrektorzy" (1975)
  • "Tajemnice Enigmy "(1979)
  • "Rycerze i rabusie" (1984)
  • "Przyłbice i kaptury" (1985)
  • "Ekstradycja 2" (1996)
  • "Królowa złodziei" (1997)
  • "Przedwiośnie" (2002)
  • "Samo życie" (2002)
  • "Regina" (2007)
  • "Aż po sufit!" (2015)

 

Zobacz też: Joanna Kurowska, Aleksandra Popławska, Marcin Dorociński, Mikołaj Krawczyk, Agnieszka Kaczorowska-Pela, Piotr Pręgowski, Marcin Mroczek, Marian Opania, Renata Dancewicz, Edyta Olszówka, Grzegorz Halama, Dorota Kamińska, Joanna Jeżewska, Andżelika Piechowiak, Sylwia Banasik-Smulska, Katarzyna Kwiatkowska, Piotr Gawron-Jedlikowski, Aleksander Machalica, Michał Żurawski, Mirosław Baka,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie nagrody zdobył Tadeusz Borowski w przeciągu swojej kariery?
Talent aktorski Borowskiego został doceniony przez krytyków filmowych. Zdobył między innymi takie nagrody oraz wyróżnienia filmowe, jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” czy też Srebrny Krzyż Zasługi.
Rola w jakiej produkcji filmowej stała się debiutem dla Tadeusza Borowskiego?
Po raz pierwszy na scenie filmowej Tadeusz Borowski pojawił się w roku 1964, kiedy zadebiutował rolą w filmie "Banda".
W jakich produkcjach filmowych Tadeusz Borowski udzielił polskiego dubbingu?
Tadeusz Borowski oprócz licznych ról w filmach, odznaczył się także dubbingowaniem w takich produkcjach, jak Opowieść wigilijna Myszki Miki, Scooby Doo i meksykański potwór, Piękna i Bestia, Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara czy Mary Poppins powraca.
W jakim teatrze grał Tadeusz Borowski?
Tadeusz Borowski w przeszłości licznie występował na scenie teatralnej w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.
Gdzie został pochowany Tadeusz Borowski?
Tadeusz Borowski zmarł 3 marca 2022 roku w Warszawie. Został pochowany kilka dni później - 24 marca. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Hornówku w gminie Izabelin.

Fani lubią też

Zobacz też