Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejjuwenalia-bialystokdawid-podsiadlo
Home Artysta Aleksander Machalica

Aleksander Machalica

Aleksander MachalicaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Aleksander Machalica to polski aktor teatralny i serialowy. Brat znanego polskiego aktora, Piotra Machalicy. Zagrał w wielu sztukach oraz produkcjach telewizyjnych. Przeczytaj i dowiedz się, w jakich!

Początki kariery

Urodzony w 1952 roku w Pszczynie Aleksander Machalica to polski aktor teatralny i filmowy. Pochodził z aktorskiej rodziny – jego ojciec Henryk Machalica był w latach 70. i 80. bardzo znanym aktorem. Tę samą drogę obrał również jego brat Piotr. Karierę aktorską miał więc w genach. Kwestią czasu było więc aż i on obierze tę drogę. Tak więc po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego nr 7 w Zielonej Górze młody Aleksander Machalica związał się z aktorstwem.

Pierwsze filmy i seriale

Karierę aktorską Aleksander Machalica rozpoczął w 1986 roku niewielką rolą w filmie "Bohater roku". W tym samym roku wystąpił w "Dwie wigilie", a w 1987 roku zagrał w jednym z odcinków "07 zgłoś się". W następnym roku pojawił się w filmie "Zabij mnie glino", a w 1988 roku zagrał proboszcza w filmie "Crimen". Następnie w 1989 roku pojawił się w produkcji "Kawalerki", po czym zniknął z wielkiego ekranu na kilkanaście lat.

Angaż w Teatru Nowym w Poznaniu

W 1989 roku Aleksander Machalica dostał angaż w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie zagrał w kilkudziesięciu spektaklach. W trakcie swojej wieloletniej kariery na scenie poznańskiego teatru aktor pojawił się m.in. w "Prawo wyboru", "Czerwone nosy", "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz "Pan Tadeusz", gdzie wcielił się w postać Protazego. W trakcie swojej wieloletniej kariery na deskach teatru aktor zgarnął wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Nagrody i wyróżnienia 

Pierwszą karierą w historii Aleksandra Machalica była w 1975 roku nagroda za rolę głównego bohatera w spektaklu "Kowal" Gustawa Morcinka na VII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku–Białej. Rok później przystąpił on do egzaminu eksternistycznego dla aktorów lalkarzy, który odbył się w Białystoku. Zdał go, a w 1977 roku otrzymał kolejną nagrodę – tym razem za rolę Wilka w sztuce "O Kasi, co gąski zgubiła" Marii Kownackiej. Przedstawienie odbyło się w Państwowym Teatrze Lalek "Pleciuga" w Szczecinie podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W 1982 roku zdał pomyślnie egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu, który odbył się w Warszawie. Kolejnym wielkim sukcesem teatralnym była dla Aleksandra Machalica rola Algiero w sztuce "Nie–boska komedia", za którą otrzymał w 1997 roku Srebrną Maskę przyznawaną przez Lożę Patronów Teatru Nowego w Poznaniu. Nagroda ta została mu przyznana również za dwie inne kreacje. Mowa o roli Camilla w "Zimowej opowieści" oraz monodramie "Ojciec".

Powrót na ekrany

Po 2000 roku kariera Aleksandra Machalica obiera inny kierunek. Aktor zaczyna pokazywać się coraz częściej w telewizji. Najpierw w 2004 r. wystąpił w odcinku "Całkiem nowych lat miodowych", potem w "Camera Café", a rok zakończył rolą w filmie "Vinci". W kolejnym roku pojawił się w "Tak miało być", a w 2009 roku w epizodzie serialu "Pierwsza miłość". W 2011 roku zagrał gościnnie w serialu "Na dobre i na złe", a w 2013 roku w odcinku "Lekarzy". W następnych latach aktor pojawił się także w dwóch odcinkach "Prawa Agaty" oraz odegrał epizodyczną rolę w serialu "Ojciec Mateusz". Potem w 2017 roku na szklanym ekranie można go było obejrzeć w odcinku serialu "Wojenne dziewczyny" oraz "Komisarz Alex". Z kolei w 2017 roku powrócił na ekrany kin w produkcji "Volta", gdzie wcielił się w rolę antykwariusza. Jedną z ostatnich kreacji aktorskich była dla niego rola Czesława w dwóch epizodach serialu "Barwy szczęścia".

 

Zobacz też: Olga Bończyk, Ewa Skibińska, Michał Żebrowski, Tomasz Oświeciński, Julia Kamińska, Piotr Głowacki, Wiktor Zborowski, Artur Barciś, Marta Chodorowska, Marzena Kipiel-Sztuka, Patricia Kazadi, Przemysław Sadowski, Marcin Perchuć, Ilona Wrońska, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Fajlhauer, Kazimierz Kaczor, Bartłomiej Kasprzykowski, Dominika Ostałowska, Karolina Gorczyca,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Co łączy Aleksandra Machalica i Piotra Machalica?
Obaj aktorzy są braćmi.
Gdzie i kiedy urodził się Aleksander Machalica?
Aktor urodził się w 1952 roku w Pszczynie.
Z jakim teatrem związał się Aleksander Machalica?
Aktor od 1989 roku występował na scenie Teatru Nowego w Poznaniu.
W jakim serialu zagrał Aleksander Machalica?
Aktor pojawił się m.in. w "Całkiem nowe lata miodowe" (2004), "Pierwsza miłość" (2009), "Na dobre i na złe" (2011), "Lekarze" (2013), "Prawo Agaty" (2014), "Ojciec Mateusz" (2016), "Wojenne dziewczyny" (2017), "Komisarz Alex" (2017) oraz "Barwy szczęścia" (2018).
W jakim filmie Aleksander Machalica użyczył swojego głosu?
Aktor zajął się dubbingiem w filmie "Piękna twarz" z 1997 roku.

Fani lubią też

Zobacz też