Aleksander Machalica
Aleksander Machalica

Opis
Aleksander Machalica to polski aktor teatralny i serialowy. Brat znanego polskiego aktora, Piotra Machalicy. Zagrał w wielu sztukach oraz produkcjach telewizyjnych. Przeczytaj i dowiedz się, w jakich!
Początki kariery
Urodzony w 1952 roku w Pszczynie Aleksander Machalica to polski aktor teatralny i filmowy. Pochodził z aktorskiej rodziny – jego ojciec Henryk Machalica był w latach 70. i 80. bardzo znanym aktorem. Tę samą drogę obrał również jego brat Piotr. Karierę aktorską miał więc w genach. Kwestią czasu było więc aż i on obierze tę drogę. Tak więc po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego nr 7 w Zielonej Górze młody Aleksander Machalica związał się z aktorstwem.
Pierwsze filmy i seriale
Karierę aktorską Aleksander Machalica rozpoczął w 1986 roku niewielką rolą w filmie "Bohater roku". W tym samym roku wystąpił w "Dwie wigilie", a w 1987 roku zagrał w jednym z odcinków "07 zgłoś się". W następnym roku pojawił się w filmie "Zabij mnie glino", a w 1988 roku zagrał proboszcza w filmie "Crimen". Następnie w 1989 roku pojawił się w produkcji "Kawalerki", po czym zniknął z wielkiego ekranu na kilkanaście lat.
Angaż w Teatru Nowym w Poznaniu
W 1989 roku Aleksander Machalica dostał angaż w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie zagrał w kilkudziesięciu spektaklach. W trakcie swojej wieloletniej kariery na scenie poznańskiego teatru aktor pojawił się m.in. w "Prawo wyboru", "Czerwone nosy", "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz "Pan Tadeusz", gdzie wcielił się w postać Protazego. W trakcie swojej wieloletniej kariery na deskach teatru aktor zgarnął wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
Nagrody i wyróżnienia
Pierwszą karierą w historii Aleksandra Machalica była w 1975 roku nagroda za rolę głównego bohatera w spektaklu "Kowal" Gustawa Morcinka na VII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku–Białej. Rok później przystąpił on do egzaminu eksternistycznego dla aktorów lalkarzy, który odbył się w Białystoku. Zdał go, a w 1977 roku otrzymał kolejną nagrodę – tym razem za rolę Wilka w sztuce "O Kasi, co gąski zgubiła" Marii Kownackiej. Przedstawienie odbyło się w Państwowym Teatrze Lalek "Pleciuga" w Szczecinie podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W 1982 roku zdał pomyślnie egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu, który odbył się w Warszawie. Kolejnym wielkim sukcesem teatralnym była dla Aleksandra Machalica rola Algiero w sztuce "Nie–boska komedia", za którą otrzymał w 1997 roku Srebrną Maskę przyznawaną przez Lożę Patronów Teatru Nowego w Poznaniu. Nagroda ta została mu przyznana również za dwie inne kreacje. Mowa o roli Camilla w "Zimowej opowieści" oraz monodramie "Ojciec".
Powrót na ekrany
Po 2000 roku kariera Aleksandra Machalica obiera inny kierunek. Aktor zaczyna pokazywać się coraz częściej w telewizji. Najpierw w 2004 r. wystąpił w odcinku "Całkiem nowych lat miodowych", potem w "Camera Café", a rok zakończył rolą w filmie "Vinci". W kolejnym roku pojawił się w "Tak miało być", a w 2009 roku w epizodzie serialu "Pierwsza miłość". W 2011 roku zagrał gościnnie w serialu "Na dobre i na złe", a w 2013 roku w odcinku "Lekarzy". W następnych latach aktor pojawił się także w dwóch odcinkach "Prawa Agaty" oraz odegrał epizodyczną rolę w serialu "Ojciec Mateusz". Potem w 2017 roku na szklanym ekranie można go było obejrzeć w odcinku serialu "Wojenne dziewczyny" oraz "Komisarz Alex". Z kolei w 2017 roku powrócił na ekrany kin w produkcji "Volta", gdzie wcielił się w rolę antykwariusza. Jedną z ostatnich kreacji aktorskich była dla niego rola Czesława w dwóch epizodach serialu "Barwy szczęścia".
Zobacz też: Olga Bończyk, Ewa Skibińska, Michał Żebrowski, Tomasz Oświeciński, Julia Kamińska, Piotr Głowacki, Wiktor Zborowski, Artur Barciś, Marta Chodorowska, Marzena Kipiel-Sztuka, Patricia Kazadi, Przemysław Sadowski, Marcin Perchuć, Ilona Wrońska, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Fajlhauer, Kazimierz Kaczor, Bartłomiej Kasprzykowski, Dominika Ostałowska, Karolina Gorczyca,
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń