Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

KAEN

KAENOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

KaeN, a właściwie Dawid Henryk Starejki, jest postacią od lat wywołująca skrajne emocje na scenie hip-hopowej. Dziesięć albumów studyjnych i szereg kolaboracji ugruntowało jego pozycję w branży muzycznej, co rokrocznie potwierdza kolejnymi osiągnięciami. Poznaj twórczość KaeNa.

Kreacja artystyczna KaeNa

Elementem charakterystycznym wizerunku KaeNa jest czarna maska, nawiązująca Jasona Voorheesa - bohatera znamiennej serii horrorów "Piątek, trzynastego". Akcesorium od początku wiązało się z niejednoznacznym odbiorem na scenie hip-hopowej, jednak z całą pewnością pozwoliło artyście na wyróżnienie się i dotarcie do szerszej publiczności.

Maska KaeNa wiązała się również z twórczością muzyka, reprezentując jego ciemną stronę. "Moje Alter ego namawia mnie dziś do złego" - jak mówi artysta w jednym ze swoich najsłynniejszych singli.

 

"Maska odzwierciedla moją ciemniejszą stronę, którą wykreowało toksyczne otoczenie" - wspomina KaeN w jednym z wywiadów.

Nastoletnia twórczość

Nagrywanie pierwszych utworów KaeN rozpoczął już w wieku 12 lat, od dziecka doskonaląc swoje umiejętności wokalne. Zadebiutował w roku 2008 nielegalem "Żyj albo umieraj". Zaledwie rok później ukazało się drugie wydawnictwo KaeNa - "Sztuka ulicy".

Znajomość z Jurasem i kolaboracja z Prosto

KaeN znany jest zarówno ze swojej działalności artystycznej, jak również zamiłowania do kick-boxingu. Od treningów w szkółce "Street Fighter" rozpoczęła się również znajomość artysty z Jurasem - raperem i późniejszym idolem Dawida. Juras od początku dostrzegł szczególne umiejętności KaeNa, decydując się na jego promocję w zaprzyjaźnionej wytwórni Prosto.

 

Efektem treningów u boku Jurasa był udział KaeNa na kompilacji Prosto Mixtape 600V, u boku obecnych legend sceny hip-hopowej, takich jak Sokół i Fusznik.

Od kołyski aż po grób - debiutancki album

Pierwszy album studyjny KaeNa "Od kołyski aż po grób" ukazał się 28 września 2012 roku pod szyldem wydawnictwa Prosto. Szczególne pokłady charyzmy na płycie skutecznie wciągają słuchacza w skomplikowaną rzeczywistość artysty.

Na wyróżnienie zasługuje singiel "Alter Ego", w którym KaeN zza maski ukazuje mroczniejszą stronę swojej osobowości. Album "Od kołyski aż po grób" cieszył się pozytywnym odbiorem ze strony słuchaczy, czego potwierdzeniem jest status złotej płyty uzyskany przez nagrania.

"Piątek 13-go" - drugi album studyjny

Pierwszy sukces komercyjny zagwarantował jednak KaeNowi drugi album studyjny "Piątek 13-go", który swoją premierę miał 14 lutego 2014 roku. Najpopularniejszym utworem z płyty był z całą pewnością przebój "Zbyt wiele", notowany na szeregu list przebojów największych rozgłośni radiowych.

 

Wydawnictwo promowane było szeregiem teledysków do takich singli jak "Mów mi D.ave”, „Ballada o Dawidzie Starejki”, "Mimo wszystko", "Dawaj z nami" i "Kartka z pamiętnika". Potwierdzeniem ogromnego sukcesu albumu było 2. miejsce na liście OLiS, a także status złotej płyty uzyskany w listopadzie 2014 roku.

Tylko śmierć może mnie zatrzymać

Trzeci album studyjny KaeNa "Tylko śmierć może mnie zatrzymać" spotkał się z niejednoznacznymi opiniami wśród słuchaczy i recenzentów. Część negatywnych głosów dotyczyła otwartej inspiracji jednym z czołowych raperów na świecie - Eminemem.

 

Wydawnictwo promowane było takimi singlami jak "Nie wszystko stracone", "Tylko śmierć może mnie zatrzymać" oraz "Labirynt", plasując się na 14 miejscu polskiej listy przebojów OLiS.

"Kwarantanna" i album Jason

Na szczególne wyróżnienie zasługuje singiel w kolaboracji z Eweliną Lisowską "Kwarantanna". Utwór znalazł miejsce na dziewiątym albumie artysty "Jason", który swoją premierę miał w roku 2021.

 

Wydawnictwo zostało docenione przez słuchaczy, czego dowodem jest piąte miejsce na liście OLiS. Na płycie gościnnie wystąpili m.in. Peja, Flora Bugs, Dedis i Marta Gałuszewska.

Jason II: Lunapark

14 stycznia 2022 roku swoją premierę miał dziesiąty album w dorobku artystycznym Kaena - "Jason II Lunapark". Na płycie udziela się szereg zaprzyjaźnionych muzyków, takich jak Intruz, Śliwa i Kubańczyk.

Wydawnictwo spotkało się na pozytywnym odbiorem wśród słuchaczy, czego dowodem są milionowe wyświetlenia w serwisie YouTube, a także 2. miejsce na liście OLiS.

88 EP i Lunapark Deluxe EP - minialbumy

Minialbumy "88 EP" i "Lunapark Deluxe EP" swoje premiery miały odpowiednio w latach 2017 i 2022. Drugie ze wspomnianych wydawnictw promowane było singlem "Rajza" w kolaboracji z MOONBLARE.

Beef z Te-Trisem

W roku 2014 raper Te-Tris skrytykował działalność artystyczną KaeNa, zarzucając mu brak autentyczności w swoich poczynaniach. W ramach konfliktu ukazały się utwory "Vox populi" oraz "Pet".

 

Pełne wsparcie w beefie okazali raperowi Paluch, Kacper Huta oraz duet No Name Full Of Fame.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Kaen: Cyprex, Karolina Lizer, Skytech, Emdi, Kubańczyk, DJ Kuba & Neitan, Gromee, Matys, Tribbs, Wac Toja, Viki Gabor, Smolasty, Fafaq, Bryska,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak brzmi imię i nazwisko KaeNa?
Dawid Henryk Starejki.
Z jaką dyscypliną sportową związany jest KaeN?
Z kick-boxingiem.
W którym roku urodził się Kaen?
1988.
Z jakim raperem KaeN miał beef?
Z Te-Trisem.
Z jakiego miasta pochodzi KaeN?
Z Sanoka.
Który album przyniósł KaeNowi pierwszy sukces komercyjny?
Piątek 13-go.

Fani lubią też

Zobacz też