Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinska
Home Artysta Julia Wyszyńska

Julia Wyszyńska

Julia WyszyńskaOpisWydarzeniaJulia Wyszyńska - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Julia Wyszyńska to polska aktorka młodego pokolenia, którą można oglądać zarówno na deskach teatru, jak i na dużym ekranie. Regularnie pojawia się także w serialach. Kilkukrotnie nagradzana, ma na swoim koncie całkiem spory dorobek aktorski. Zapraszamy do lektury!

Początki kariery

Urodzona 6 lutego 1986 w Mysłowicach Julia Wyszyńska to znana polska aktorka filmowa, teatralna i serialowa. Swoją przygodę z aktorstwem zaczynała w Studium Teatralnym przy Teatrze Śląskim w Katowicach, które ukończyła w 2006 roku. To właśnie tam stawiała swoje pierwsze kroki na deskach teatru w sztuce "Dżuma" Alberta Camusa, wyreżyserowanej przez Rudolfa Zioło. Z kolei w 2010 roku ukończyła natomiast Wydział Aktorski PWST w Krakowie, co otworzyło jej drzwi do kariery. Jeszcze w trakcie studiów aktorka zagrała w 2 dyplomowych spektaklach. Była to sztuka "Giganci z gór" oraz "Nadobnisie i koczkodany".

Dalsze występy teatralne

Kariera teatralna Julii Wyszyńskiej rozwijała się w dużym tempie. W latach 2012–2014 aktorka związała się zawodowo z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. To właśnie tam zadebiutowała rolą "Postaci Co Nic Nie Rozumie" w spektaklu "Źle ma się kraj". W 2015 roku podjęła jednak decyzję o rozpoczęciu kariery w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Ponadto w tym samym czasie pojawiała się na gościnnych występach w Teatrze Polskim w Bielsku–Białej, gdzie wystąpiła w spektaklu Stanisława Ignacego Witkiewicza "Nowe wyzwolenie". W tym samym roku pojawiła się w warszawskim Teatrze na Woli. Tam aktorka zagrała w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego. Trafiła również do Laboratorium Dramatu, gdzie wystąpiła w monodramie "Medea". W 2012 roku pojawiła się także w Starym Teatrze w Krakowie, a rok później w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Z kolei w 2015 roku można ją było oglądać na deskach Teatru Łaźnia w Krakowie.

Kariera na małym ekranie

Julia Wyszyńska nawiązała także współpracę z Telewizją Polską oraz kilkoma stacjami komercyjnymi. Aktorka zadebiutowała w 2008 roku małą rolą w serialu "Żołnierze wyklęci". Następnie w 2011 roku pojawiła się w obsadzie "Czasie honoru". Od 2012 roku przez 3 kolejne lata występowała w serialu "Na dobre i na złe", a w międzyczasie pojawiła się także w produkcjach "2XL" oraz "Komisarz Alex". Następnie gościnnie zagrała w "1983", a w 2019 roku w "Szóstce" oraz "Ultraviolet". W 2020 roku wystąpiła w serialu "Mały zgon", a potem w "Przyjaciółkach" i "Misji". W 2022 roku aktorka zagrała w emitowanym na Netflix "Krakowskie potwory", który był wyświetlany w kilkunastu krajach.

Kariera filmowa

Debiut na dużym ekranie Julia Wyszyńska zaliczyła już w 2011 roku w filmie "Wierność". Rok później pojawiła się w "Bistro", a w 2013 roku w "Pełnym zanurzeniu". Po 4 latach przerwy aktorka powróciła w produkcji "Atak paniki", a rok później zagrała w "Miłość jest wszystkim" oraz kinowym hicie "Kler". W 2020 roku dostała kolejną świetną rolę w filmie "Banksterzy", w którym zagrała jedną z pracownic banku. Z kolei 2021 roku wystąpiła w filmie "Biały potok" oraz "Wesele". W 2022 roku pojawiła się natomiast w "Każdy wie lepiej".

Nagrody

Julia Wyszyńska to bardzo utalentowana aktorka, która wielokrotnie spotykała się z uznaniem krytyków i publiczności. Na swoim koncie ma już m.in.: I nagroda Grand Prix 9 Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie (za rolę w spektaklu "Medea"), Nagrodę Publiczności dla najlepszej aktorki Festiwalu II Koszalińskich Konfrontacji Młodych (za rolę Zabawnisi w "Nowe Wyzwolenie",  Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska (za rolę w "Medea"). Ponadto w 2018 roku aktorka otrzymała także Główną Nagrodę Aktorską Jury Dziennikarskiego – za kreację w  "Chłopi".

 

Zobacz też: Dorota Stalińska, Artur Barciś, Wiktor Zborowski, Radosław Pazura, Magdalena Waligórska, Marcin Dorociński, Piotr Grabowski, Edyta Herbuś, Janusz Józefowicz, Krystyna Janda, Joanna Jeżewska, Kacper Kuszewski, Anna Korcz, Paweł Góral, Dariusz Chojnacki, Zbigniew Suszyński, Michał Ziembicki, Julia Rosnowska, Marcin Rogacewicz, Wojciech Machnicki,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Julia Wyszyńska - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Julia Wyszyńska?

Miejscowości, w których Julia Wyszyńska wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Gdzie urodziła się Julia Wyszyńska?
Aktorka pochodzi z Mysłowic na Śląsku, gdzie urodziła się 6 lutego 1986 roku.
Gdzie studiowała Julia Wyszyńska?
Aktorstwa Julia Wyszyńska uczyła się w Studium Teatralnym przy Teatrze Śląskim w Katowicach, którego absolwentką została w 2006 roku. Następnie w 2010 roku ukończyła także krakowski Wydział Aktorski PWST.
Kiedy Julia Wyszyńska po raz pierwszy wystąpiła na scenie teatralnej?
Aktorka zadebiutowała w 2012 roku na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy w spektaklu "Źle ma się kraj". Po raz pierwszy na scenie wystąpiła jednak kilka lat wcześniej – biorąc udział w 2 dyplomowych spektaklach" "Giganci z gór" oraz "Nadobnisie i koczkodany" .
W jakich filmach wystąpiła Julia Wyszyńska?
Aktorka pojawiła się w filmie "Wierność", "Bistro", "Pełne zanurzeniu", "Atak paniki", "Miłość jest wszystkim", "Kler", "Banksterzy", "Biały potok", "Wesele" oraz "Każdy wie lepiej".

Fani lubią też

Zobacz też