Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Maria Seweryn

Maria SewerynOpisWydarzeniaMaria Seweryn - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Maria Seweryn jest wybitną polską aktorką filmową i teatralną. Córka Andrzeja Seweryna i Krystyny Jandy zagrała swoją pierwszą rolę już w wieku czterech lat w filmie "Dyrygent", reżyserii Andrzeja Wajdy. Jednak kiedy rozpoczęła się jej profesjonalna kariera, jak wyglądały jej początki, z jakich filmów jest najbardziej znana, oraz z kim najczęściej występuje i gdzie?

Początki Marii Seweryn

Choć Maria Seweryn skończyła szkołę aktorską dopiero w 1998 roku, między czwartym a dwudziestym trzecim rokiem życia, zdążyła zagrać w kilku produkcjach. Jej pierwszym popisem aktorskim była rola Marysi w "Dyrygencie" z 1979 roku. Następnie w 1993 roku, zagrała Julię - zakochaną nastolatkę w filmie "Kolejność uczuć", a już w 1995 roku mogliśmy wiedzieć ją w roli Panny Marty w filmie "Wielki tydzień". Jej ostatnią rolą przed ukończeniem szkoły aktorskiej była Alicja w filmie z 1996 roku, pod tytułem "Matka swojej matki".

Największe dokonania

Aktorka była wielokrotnie nagradzana za swoje role filmowe, jak i teatralne. W 1997 roku została nagrodzona za najlepszą kreację aktorską w filmie "Matka swojej matki", gdzie zagrała rolę Alicji. W 2001 roku zajęła trzecie miejsce w plebiscycie publiczności za najlepszą aktorkę spotkań. Nagroda dotyczyła jej roli w "Opowiadaniach zebranych"

W 2002 roku otrzymała nagrodę za postać Nadii w spektaklu "Polaroidy". W 2006 r. została wyróżniona za zagranie Iriny w przedstawieniu "Miss HIV". W 2008 roku otrzymała indywidualną nagrodę za rolę żeńską w spektaklu "Lament na Placu Konstytucji". W tym samym roku została nominowana do nagrody Warszawskie Feniksy, za filmową rolę Cathy w filmie "Dowód".

Najpopularniejsze filmy 

Choć aktorka widocznie częściej spełniała się w teatrze, istnieje wiele ról filmowych w jej wykonaniu, godnych uwagi. W 2001 roku Zagrała rolę studentki medycyny w filmie "Pół serio" reżyserii Tomasza Koneckiego, natomiast w 1993 roku zagrała w dramacie Radosława Piwowarskiego pod tytułem "Kolejność uczuć". Odegrała tam rolę Julii Kasprusiak. W filmie "Idealny facet dla mojej dziewczyny" z 2009 roku, zagrała rolę reżyserki Ingi Wawras. W tym samym roku odegrała ciekawą rolę Helenki w filmie "Zwerbowana miłość" z 2009 roku, w reżyserii Tadeusza Króla.

Najbardziej znane sztuki teatralne

Na przestrzeni lat Maria Seweryn zagrała w wielu spektaklach teatralnych. Zadebiutowała w przedstawieniu "Fedra" z 1998 roku, gdzie odegrała rolę Arycji. W 2002 roku mogliśmy ją zobaczyć w spektaklu "Polaroidy". Zagrała w nim postać Nadii, za którą w tym samym roku została nagrodzona. 

 

Jedną z jej ciekawszych ról była Irina, z inspirowanego historią spektaklu "Miss HIV" z 2005 roku. W trakcie trwania jej kariery występowała w dwóch spektaklach przedstawiających dzieła Williama Szekspira. W 1999 roku zagrała rolę Rozenkranca w "Hamlecie", w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, Natomiast w 2006 roku odegrała rolę Regana w "Królu lirze" reżyserii Andrzeja Konczałowskiego.

Cenione role w serialach

Maria Seweryn zajmuje się głównie aktorstwem filmowym, jak i teatralnym, jednak na ten moment swojej kariery wystąpiła również w trzech serialach telewizyjnych Pierwszą z jej ról w produkcjach tego typu była weterynarz Wanda, w serialu "Męskie-żeńskie" z 2003 roku. Już dwa lata później zagrała rolę Agaty w serialu "Wiedźmy", Natomiast ostatnią serialową rolą była laborantka w produkcji "Mała wielka miłość" z 2008 roku. 

Z kim najczęściej występuje i gdzie?

Maria Seweryn nieraz wystąpiła u boku znanych polskich aktorów. Do osób, które współpracowały z nią najczęściej, można zaliczyć Rafała Rutkowskiego, Marcina Perchucia, Katarzynę Lewińską, Roberta Więckiewicza, Kasię Adamik, Agnieszkę Mandat, Łukasza Simlata, Krystynę Jandę, Agnieszkę Holland, Daniela Olbrychskiego, Janusza Gajosa Andrzeja Chyrę oraz Lecha Dyblika.

Źródło zdjęcia: FOTON/PAP

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Maria Seweryn - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Maria Seweryn?

Miejscowości, w których Maria Seweryn wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Jaki był pierwszy film, w którym zagrała Maria Seweryn?
Pierwszy film, w jakim wystąpiła Maria Seweryn, jest „Dyrygent” z 1979 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy. W wieku czterech lat zagrała w nim rolę Marysi.
Kiedy rozpoczęła się kariera artystyczna Marii Seweryn?
Choć aktorka zaprezentowała nam swój pierwszy występ aktorski w wieku zaledwie czterech lat, jej pierwszą nagrodzoną rolą była Alicja w filmie „Matka swojej matki” z 1996 roku w reżyserii Roberta Glińskiego.
Z jakich roli najbardziej znana jest Maria Seweryn?
Teatralne występy Marii Seweryn są niezapomniane widowiskiem dla oglądających. Jej Kreacja Iriny w przedstawieniu „Miss HIV” cieszyła się ogromnym uznaniem. Za inną z jej niezwykle istotnych roli można uznać, postać Nadii w spektaklu „Polaroidy” z 2002 roku
Z kim najczęściej występuje Maria Seweryn?
Maria Seweryn najczęściej współpracuje z Rafałem Rutkowskim, Marcinem Perchuciem, Katarzyną Lewińską, Robertem Więckiewiczem, Kasią Adamik, Agnieszką Mandat, Łukaszem Simlatem, Krystyną Jandą, Agnieszką Holland, Danielem Olbrychskim, Januszem Gajosem, Andrzejem Chyrą oraz Lechem Dyblikiem
Gdzie i kiedy urodziła się Maria Seweryn?
Maria Seweryn urodziła się 23 marca 1975 roku w Warszawie.

Fani lubią też

shared.seo-section-link.seeAlso