Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Miejsce Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego

Warszawa, Grzybowska 79
Muzeum Powstania WarszawskiegoOpisDojazd i lokalizacjaWydarzeniaObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Zapraszamy do wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego! Wydarzenie online przeniesie wszystkich do fascynującego świata historii Warszawy.

Wirtualne Muzeum część 1

Wszystko, co miało miejsce przed wybuchem Powstania, o przyczynach wybuchu Powstania oraz dlaczego na otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa musiała czekać 60 lat.

 

Wirtualne muzeum część 2

Kto dowodził Powstaniem, dlaczego powstańcze opaski były i są niezwykle ważne oraz jak w Powstaniu walczyli drukarze. Znajdzie się tu też odpowiedź o sens Powstania Warszawskiego.

 

Wirtualne Muzeum część 3

Jak wyglądały walki w poszczególnych dzielnicach? Jakie były największe sukcesy Powstańców, a gdzie doznaliśmy największych klęsk? Jakie były straty strony polskiej, a jakie niemieckiej?

 

 

Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się w Warszawie. Powstało w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Obecna forma istnieje od 31 lipca 2004 i powstała w dzień przed 60. rocznicą wybuchu powstania zgodnie z obietnicą Lecha Kaczyńskiego. Obiekt mieści się w byłej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79.

O Muzeum Powstania Warszawskiego 

Placówka gromadzi historię Powstania Warszawskiego. Prowadzi też działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną, która opowiada o dziejach wydarzenia, oraz historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Jest ukłonem w stronę osób walczących za wolną Polskę przedstawiając kolejnym pokoleniom przebieg tych wydarzeń.

 

Ekspozycja znajdująca się w Muzeum Powstania Warszawskiego pokazuje walkę i codzienność powstania na tle okupacji. Muzeum do prezentacji obiektów używa nowoczesne techniki audiowizualne. W placówce mieści się ponad 30 tys. eksponatów.

Historia budowy Muzeum Powstania Warszawskiego

Przez długi czas powstanie muzeum było niemożliwa z powodów politycznych. O jego powołaniu do życia rozważano już w 1956 roku. Działania w tym kierunku ruszyły jednak dopiero w 1981 roku. W tym czasie powstał Społeczny Komitet Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego i zaczęto gromadzić eksponaty.

 

W okresie od 1984–1994 roku trwały przygotowania do powstania Muzeum Powstania Warszawskiego na ruinach Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej. W 1984 roku Janusz Durko ogłosił razem ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich konkurs na projekt obiektu. W 1986 roku wybrano pomysł Konrada Kuczy-Kuczyńskiego, Andrzeja Miklaszewskiego i Zbigniewa Pawłowskiego. Jednak z powodu niewyjaśnionych praw własnościowych budowa musiała zostać odwołana.

 

Wystawa o powstaniu warszawskim miała powstać również w jednym z nieczynnych zbiorników Gazowni Warszawskiej. W 2002 roku prezydentem Warszawy został Lech Kaczyński. Obiecał on powstańcom, że Muzeum powstanie na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

W 2003 roku Jan Ołdakowski razem z Pawłem Kowalem, Leną Dąbkowską-Cichocką i Joanną Bojarską stworzyli koncepcję przyszłego Muzeum. Konkurs wizji architektonicznej, ogłoszony w sierpniu 2003 wygrał projekt Wojciecha Obtułowicza.

Dojazd i lokalizacja

Pokaż na mapie i sprawdź noclegi

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławLidzbark WarmińskiGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn