Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsunrise-festivalfame-mma
Home Miejsce Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Kraków, al. 3 Maja 1
Sprawdź wydarzenia
Muzeum Narodowe w KrakowieOpisWydarzeniaObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Wirtualne zwiedzania Muzeum Narodowego w Krakowie! W zbiorach cyfrowych można zobaczyć najwspanialsze dzieła z kolekcji muzeum. Link dostępny TUTAJ. 

 

Muzeum Narodowe w Krakowie jest miejscem, które zostało powołane przez Radę Miasta Krakowa. W miejscu znajduje się jedna z najbardziej ciekawych kolekcji sztuki w Polsce oraz na świecie. Należy do niej bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej oraz innych państw.

Początek działalności Muzeum Narodowego w Krakowie

W początkach swojej działalności Muzeum Narodowe w Krakowie posiadało dwie wyremontowane w tym czasie sale na pierwszym piętrze Sukiennic, służące jako pomieszczenia wystawiennicze dla muzeum. Kolekcja muzealna, na początku była złożona z kilkunastu obrazów lecz stale się powiększała.

 

Dzięki hojności Polaków w kraju i poza nim, w muzeum znalazło się wiele cennych zbiorów malarstwa, grafik, rzeźby, numizmatów, dzieł rzemiosła artystycznego, starodruków, rękopisów i pamiątek związanych z historią kraju. 

 

Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało również od miasta lub osób prywatnych budynki z przeznaczeniem na cele wystawiennicze. Dzięki temu oprócz Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie jest też osiem oddzielnych oddziałów mieszczących się w historycznych budynkach w centrum Krakowa.

 

Muzeum sprawowało opiekę nad Muzeum i Biblioteką Czartoryskich, które do grudnia 2016 było własnością Fundacji Książąt Czartoryskich. Z książęcej kolekcji pochodzą m.in. Dama z gronostajem Leonarda da Vinci i Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. W 2016 roku kolekcja wraz nieruchomościami została zakupiona przez Skarb Państwa i przekazana muzeum. 

Co można zobaczyć w muzeum Narodowym w Krakowie?

W muzeum można zobaczyć między innymi  Czara włocławska, Madonna z Krużlowej, Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej i wiele innych wybitnych dzieł, które należą do jednych z najlepszych wystaw w Krakowie.

 

Źródło zdjęcia; Wikipedia, fot. Andrzej Otrębski, CC-BY-SA 4.0

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też