Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Miejsce Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego

Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego

Toruń , Rypińska 10
Fort XV im. Henryka DąbrowskiegoOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego w Toruniu to największy fort Twierdzy Toruń i jeden z ostatnich fortów typu biehlerowskiego. Projektantem gmachów biehlerowskich był Hans von Biehler, dlatego też budowle nazwane zostały na jego cześć. Obiekt położony jest w lewobrzeżnej części miasta w dzielnicy Rudak. Szacuje się, że gmach budowany był w latach 1881-1885 jako fort artyleryjski dwuwałowy.

Otwarcie fortu dla zwiedzających nastąpiło niedawno – wycieczki z przewodnikiem prowadzone są tutaj od drugiej połowy 2021 roku. Ceny biletów wstępu występują w dwóch wariantach – normalnym oraz ulgowym.

Na terenie obiektu regularnie organizowane są różnorodne eventy. Osoby zainteresowane toruńską historią mogą wziąć udział w takich atrakcjach, jak m.in.: spacery forteczne, wykłady, warsztaty czy imprezy tematyczne.

Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego – wydarzenia

W styczniu ubiegłego roku chętne osoby mogły wziąć udział w kursie na temat fortecy, który organizowany był przez Fundację Forteczne Dziedzictwo, Muzeum Twierdzy Toruń oraz Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego. Wydarzenie składało się z 48 godzin wykładów, warsztatów oraz spacerów po obiektach fortecznych Twierdzy Toruń. Uczestnicy poznali historię obiektu oraz teorię fortyfikacji. Event zakończony został egzaminem sprawdzającym poziom uzyskanej wiedzy.

Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego promuje także działania humanitarne. W ostatnich miesiącach zorganizowano wydarzenie, podczas którego zbierano środki na toruńskie organizacje, wspierające działania na polsko-ukraińskich przejściach granicznych.

Podczas wydarzenia goście mieli okazję poznać gościa specjalnego. Sławomir Lewandowski przedstawił uczestnikom eventu wygląd oraz zasadę działania działka rewolwerowego kalibru 3,7 cm Hotchkiss-Gruson, które stanowiło dawniej wyposażenie toruńskiego Fortu. Bilety na imprezę dostępne były do kupienia drogą elektroniczną.

Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego – koncerty i wydarzenia tematyczne

Podczas ubiegłorocznego święta Halloween chętni mieli okazję wziąć udział w mrocznym spotkaniu z duchami przeszłości. Jak zapewniali sami organizatorzy, event ten skierowany był do miłośników zwiedzania z dreszczykiem. Podczas nocnego spaceru po Forcie goście mieli okazję spotkać się m.in. z duchami, które krzątały się po opuszczonych korytarzach.

Ile kosztowały wejściówki na event organizowany przez Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego? Bilety na halloweenową imprezę sprzedawane były w trzech pulach, a ich ceny oscylowały w graniach 30-35 złotych. Chętni musieli zadbać o wcześniejszą rezerwację miejsca.

Sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Torunia i pobliskich miejscowości cieszyła się impreza zorganizowana z okazji Lanego Poniedziałku. W ramach święta goście mieli okazję posłuchać opowieści o Forcie i przejść jedną z dwóch tras spacerowych – niebieską lub zieloną. Bilety na wydarzenie nabyć można było drogą online w wariancie ulgowym lub normalnym.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego?
Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego znajduje się w Toruniu w dzielnicy Rudak, około 5 kilometrów od Starego Miasta. W pobliżu Fortu działa komunikacja miejsca.
Jakie wydarzenia odbywają się w Forcie XV im. Henryka Dąbrowskiego? Bilety na eventy
Na terenie Fortu odbywają się przede wszystkim spacery z przewodnikami, warsztaty oraz wydarzenia tematyczne, które przybliżają uczestnikom historię całego obiektu.
Kiedy został otworzony Fort XV im. Henryka Dąbrowskiego?
Zakłada się, że Fort XV. Im Henryka Dąbrowskiego wybudowany został w latach 1881-1885 jako główny fort artyleryjski dwuwałowy. Obiekt udostępniono gościom do zwiedzania w 2021 roku.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też