Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Zima Stulecia

Zima Stulecia

Zima StuleciaSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

dyscyplina:
Zespół muzyki elektronicznej, producenci muzyczni
social media:

Opis

Zima Stulecia to wyjątkowy duet muzyczny, który tworzą Marek Pędziwiatr (pseudonim Latarnik) oraz Marcin Rak (pseudonim Cancer G).

Członkowie zespołu Zima Stulecia

Marek Pędziwiatr urodził się 17 stycznia 1987 roku w Świnoujściu. Jest pianistą jazzowym, kompozytorem, wokalistą i producentem muzycznym. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął już w dzieciństwie, kiedy to  zaczął uczęszczać do państwowej szkoły muzycznej I stopnia. W wieku kilkunastu lat, pod koniec lat dziewięćdziesiątych odkrył swoje zamiłowanie do rapu i hip-hopu. Współtworzył wtedy podziemną scenę hip-hopową w swoim rodzinnym mieście. Zainteresował się również jazzem, zgłębiając gatunek i grając na pianinie. Marek Pędziwiatr został później studentem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie skończył licencjat (ze specjalizacją w grze na fortepianie).

Marcin Rak, perkusista, również urodził się w styczniu 1987 roku. Jego miejscowością rodzinną jest Rycerka Wielka położona w województwie śląskim. Swoją edukację muzyczną Marcin Rak zaczął w wieku zaledwie kilu lat, w szkole muzycznej. W 2013 roku ukończył natomiast kierunek jazz i muzyka estradowa na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Obaj artyści w 2011 roku zostali częścią zespołu EABS (Electro-Acoustic Beat Sessions), wyjątkowego kwintetu jazzowego, który wywodzi się ze środowiska hip-hopowego i został założony przez Piotra Skorupskiego. Pozostałymi członkami zespołu są obecnie Paweł Stachowiak, Olaf Węgier oraz Jakub Kurek. Zespół EABS osiągnął duży sukces na polskiej scenie muzycznej. Wydali aż pięć albumów studyjnych – pierwszy 25 maja 2017 roku ("Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)"), a ostatni 27 maja 2022 roku ("2061"). W 2018 roku zostali nominowani do Fryderyków 2018 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Formacja muzyczna Błoto to kolejna grupa muzyczna, której członkami wspólnie są Marek Pędziwiatr i Marcin Rak. Jest to właściwie okrojony skład EABS, który latem 2018 roku spontanicznie postanowił nagrać kilka kawałków. Wrocławski kwartet (Marek Pędziwiatr, Paweł Stachowiak, Marcin Rak, Olaf Węgier) tworzy muzykę osadzoną na hip-hopowych fundamentach i odwołuje się do brzmienia lat dziewięćdziesiątych. Album formacji Błoto zatytułowany “Erozje" ukazał się 24 kwietnia 2020 roku.

Duet muzyczny Zima Stulecia

Marek Pędziwiatr oraz Marcin Rak pierwszy raz spotkali się w wieku nastoletnim, w 2006 roku, na warsztatach jazzowych w Pułtusku. Na co dzień dzielił ich dystans prawie 800 kilometrów. Mimo niewielkich szans na ponowne spotkanie, kilka lat później we Wrocławiu stali się członkami dwóch popularnych zespołów jazzowych EABS i Błoto.

Artyści stwierdzili razem, ze ukoronowaniem ich trwającej już kilkanaście lat wspólnej działalności muzycznej powinien stać się wspólny projekt. Tak powstał zespół o nazwie Zima Stulecia, nawiązującej do daty ich urodzin.

Duet muzyczny Zima Stulecia zadebiutował 28 lutego 2023 roku oryginalnym albumem studyjnym zatytułowanym "Minus 30°C". Do kawałków znajdujących się na płycie należą takie utwory jak "Nadeszła zima", "Odśnieżanie" czy "Lawina". Muzyka, którą wykonuje zespół Zima Stulecia to niepowtarzalna mieszanka elektronicznych, nowoczesnych brzmień oraz melancholijnych melodii. Ich utwory są rytmiczne, posiadają elektroniczne wstawki, ale nawiązują przede wszystkim do melodyjnego i nastrojowego jazzu. 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak nazywają się najpopularniejsze utwory zespołu Zima Stulecia?
Do najpopularniejszych utworów autorstwa zespołu Zima Stulecia należą takie piosenki jak: "Ostatnia taka zima", "Lawina", "Nadeszła zima", "Odśnieżanie", "Zamieć", "Śmierć przez wychłodzenie", "Zamrożenie" oraz "Roztopy".
Jak nazywa się najnowsza płyta zespołu? Jak nazywa się najnowsza płyta zespołu?
Jak nazywa się najnowsza płyta zespołu? Płyta zespołu Zima Stulecia została zatytułowana "Minus 30°C" i ukazała się nakładem Astigmatic Records. Premiera albumu miała miejsce 28 lutego 2023 roku.
Skąd wzięła się nazwa zespołu?
Obaj członkowie zespołu, Marek Pędziwiatr oraz Marcin Rak, urodzili się w styczniu 1987 roku. Miejsce miała wtedy jedna z historycznych zim stulecia nad Wisłą, co zainspirowało artystów do nazwania swojego duetu muzycznego właśnie Zima Stulecia.
Z kim współpracowali artyści z zespołu Zima Stulecia?
Marek Pędziwiatr i Marcin Rak współpracowali z takimi muzykami jak Natalia Przybysz, Ania Dąbrowska, Kasia Nosowska, Benjamin Lamar Gay, Jeru The Damaja, Marcus Miller, Brodka, Kayah, Edyta Bartosiewicz, Mela Koteluk, Michał Urbaniak czy Wojtek Mazolewski.
Jaki gatunek muzyki wykonuje zespół Zima Stulecia?
Muzyka, którą wykonuje duet muzyczny, jest muzyką z pogranicza jazzu, elektroniki i gatunku yass.

Fani lubią też

Zobacz też