Andrzej Lampert
Andrzej Lampert

Szczegóły
Opis
Andrzej Lampert to urodzony 2 października 1981 roku w Chorzowie polski śpiewak operowy, tenor, kompozytor, wokalista, aranżer, autor tekstów, aktor dubbingowy i producent muzyczny. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, w klasie śpiewu).
Kilka słów o artyście
Warto wiedzieć, że Andrzej Lampert jest powiązany nie tylko z Akademią Muzyczną w Katowicach, lecz jest również absolwentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (Wydział Wokalno-Aktorski, w klasie śpiewu solowego – klasycznego).
Teatr, opera i spektakle
Jako artysta mający dużo wspólnego z teatrem, operą oraz różnego rodzaju sztukami, Andrzej Lampert współpracował już z Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską, Operą na Zamku w Szczecinie, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi czy też Operą Bałtycką w Gdańsku. Regularnie występuje nie tylko na polskich, ale też zagranicznych scenach. Dzięki temu brał już udział w takich spektaklach, jak:
- „Wesele Figara”,
- „My Fair Lady”,
- „Piękna Helena”,
- „Cyganeria”,
- „Traviata”,
- „Turek we Włoszech”,
- „Don Pasquale”,
- „Tannhäuser”,
- „Napój miłosny”,
- „Romeo i Julia”,
- „Anna Bolena”,
- „La Rondine”,
- „Wanda”,
- „Król Roger”.
Oczywiście musiało się to przełożyć na wiele krótkoterminowych lub długofalowych współprac z innymi artystami. O kim mowa? Choćby o Tomaszu Koniecznym, Elżbiecie Wróblewskiej, Szymonie Kobylińskim, Zuzannie Caban, Gabrieli Gołaszewskiej, Bogdanie Kurowskim, Adamie Sobierajskim, Adamie Woźniaku czy też Marcie Huptas.
Kariera muzyczna – wykonania koncertowe, zespół PIN, wokalista
Z szeroko pojętą muzyką Andrzej Lampert związany jest od dawna. Ma to miejsce nie tylko w teatrze czy też operze, ale też na typowych muzycznych scenach. Oczywiście Andrzej ma na swoim koncie liczne wykonania koncertowe i partie solowe – m.in. w Wiedniu i Salzburgu, ale warto mieć na uwadze to, że popularny śpiewak operowy jest też zdolnym wokalistą popowym i rockowym (soft rock).
Jeśli mowa o typowej karierze muzycznej, wypadałoby wspomnieć przede wszystkim o współpracy Andrzeja Lamperta z pop-rockową grupą PIN, w której poznał:
- Sebastiana Kowola,
- Adama Jendrzyka,
- Aleksandra Woźniaka,
- Erwina Rudego.
Zespół PIN kojarzy chyba każdy fan polskiego rynku muzycznego. Grupa wydała albumy „0001”, „Muzykoplastyka” oraz „Film o sobie” i jest kojarzona z takimi utworami, jak: „Niekochanie”, „Pójdę pod wiatr, jak najdalej”, „Wino i śpiew”, „Konstelacje” czy też „Na pustej drodze”.
Dubbing
Wiele osób utożsamia Andrzeja Lamperta z jego działalnością dubbingową. Jego głos można było usłyszeć m.in. w takich produkcjach, jak (np. w charakterze wykonawcy piosenek): „Mój brat niedźwiedź”, „Niania”, „Magiczna Gwiazda”, „High School Musical”, „Auta” oraz „High School Musical 2”.
Nagrody
Artysta z tak dużym doświadczeniem artystycznym i scenicznym oraz o tak wielkim talencie zgromadził oczywiście mnóstwo cennych nagród. Te najbardziej prestiżowe to m.in.:
- II nagroda w kategorii głosów męskich na XV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu 2013,
- XI Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy śpiewak operowy – Warszawa 2017,
- Złota Maska w kategorii rola wokalno-aktorska w spektaklu „Romeo i Julia” oraz Nagroda im. Zbigniewa Grucy za rolę w sztuce „Romeo i Julia” – Bytom 2018,
- Złota Odznaka za zasługi dla województwa śląskiego 2018,
- Fryderyk 2020 w kategorii Album Roku – Muzyka Oratoryjna i Operowa („Karol Szymanowski – Hagith”, plus Polska Orkiestra Radiowa, Ryszard Minkiewicz, Wioletta Chodowicz, Dariusz Machej, Łukasz Rosiak, Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie i Michał Klauza).
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń