Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Brygida Turowska

Brygida Turowska

Brygida TurowskaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Brygida Turowska to polska aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa oraz śpiewaczka. Poza dubbingiem, który stanowi dużą część jej pracy zawodowej, aktorka zajmowała się występami w Teatrze Muzycznym. Ponadto pojawiała się także w serialach i filmach. Poniżej zdradzamy więcej!

Początki kariery

Z aktorstwem i śpiewem związała się jeszcze jako nastolatka. Nikogo więc nie zdziwiło, że wybrała naukę w Policealnym Studium Zawodowym Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej  w Gdyni, które ukończyła w 1989 roku. Tak naprawdę jednak jej kariera zaczęła się kilka lat wcześniej. Już w 1985 roku występowała bowiem na scenie tego teatru.

Dalsze losy muzyczne

Współpraca z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie Brygida Turowska występowała jako chórzystka, trwała do 1990 roku. Następnie, w latach 1991-1994, artystka pojawiała się na scenie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. W roku 1996 wystąpiła natomiast na Scenie Operowej Teatru Narodowego w Warszawie. W 1998 roku aktorka podjęła decyzję o powrocie nad Morze i zaczęła grać na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Ponadto występowała również na deskach Teatru Polskiego oraz w Fabryce Trzciny. Szerszej publiczności jest jednak znana jako aktorka dubbingowa i serialowa.

Kariera telewizyjna

Pomimo wielu sukcesów na scenie teatralnej, sławy Brygidzie Turowskiej przysporzyły role serialowe. W 1997 roku aktorka pojawiła się w serialu TVP1 "Klan". W tym samym roku dostała się obsady wielkiego hitu Telewizji Polsat "13 posterunek". Rok później zagrała małą rolę w odcinku "Na dobre i na złe", a w 2000 roku w serialu "Plebania". Z kolei od 2001 roku aktorka występowała w "Graczykowie", a od 2002 roku w "Kasia i Tomek". Potem zagrała epizodyczne role w "Na Wspólnej" (2003), "Magda M." (2005) oraz w filmie "Ja wam pokażę!" (2006). Ponadto w 2004 roku dostała się do obsady serialu "Kryminalni", gdzie można było ją oglądać do 2006 roku.

Kolejne wielkie sukcesy

Rok 2006 był dla Brygidy Turowskiej wyjątkowo udany. Poza rolą w kultowym "Ja wam pokażę!", aktorka wystąpiła w filmie "Kobieta twoja", gdzie stworzyła głęboko poruszającą kreację aktorską. Do tego stopnia, że za rolę w tym filmie aktorka została nominowana do nagrody OFFskary 2006 w kategorii "Najlepsza aktorka". Od 2003 roku związała się natomiast z dubbingiem filmów dokumentalnych. Dlatego też wzięła udział w projekcie DeepExplorers 2007, gdzie była operatorem dźwięku, asystentką operatora, aktorką oraz fotografem. W dodatku jest ona współautorką filmu dokumentalnego "Wielki Błękit Morza Czerwonego". Z kolei w 2007 roku aktorka wystąpiła gościnnie w "Na Wspólnej", w 2011 roku w "Usta usta", a w 2012 roku w "Na dobre i na złe". Na małym ekranie po raz ostatni pojawiła się w 2014 roku w serialu "Prawo Agaty".

Przygoda z dubbingiem

W trakcie swej wieloletniej kariery aktorka użyczyła swojego głosu w kilkuset produkcjach – zarówno telewizyjnych jak i kinowych. Jej głos można było usłyszeć m.in. we "Flintstonach", "Smerfach", "Było sobie życie", "Tabaluga", "Witaj, Franklin" oraz wielu innych.

 

Zobacz też: Cezary Żak, Anna Dereszowska, Cezary Pazura, Katarzyna Cichopek, Magdalena Zawadzka, Janusz Chabior, Marzena Rogalska, Julia Kamińska, Marta Wierzbicka, Joanna Moro, Ludmiła Warzecha, Magda Stużyńska, Monika Fronczek, Anna Oberc, Katarzyna Ptasińska, Agnieszka Wielgosz, Krzysztof Czeczot, Magdalena Kumorek, Grzegorz Halama, Wojciech Malajkat,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Skąd pochodzi Brygida Turowska?
Aktorka pochodzi z Iławy, gdzie urodziła się w 1964 roku.
Czym zajmuje się Brygida Turowska?
Aktorka zaczynała swoją karierę na deskach teatru muzycznego, następnie występowała w serialach i filmach. Ponadto zajmowała się również dubbingiem, a nawet i produkcją filmu dokumentalnego.

Fani lubią też

Zobacz też