Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaagnieszka-chylinskaopener-festivalheilungdawid-podsiadlo
Home Miejsce Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

Warszawa, Agrykoli 1
Muzeum Łazienki KrólewskieOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Muzeum Łazienki Królewskie, określane również mianem "najszczęśliwszego miejsca w Warszawie", było letnią rezydencją Stanisława Augusta – ostatniego króla Rzeczypospolitej. Obiekt ten składa się z historycznych ogrodów i zabytków epoki klasycystycznej. Przestrzeń Łazienek Królewskich łączy wyjątkowe elementy europejskiej architektury z zapierającej dech przyrodą, pełną wyjątkowych drzew, kwiatów i krzewów. Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Łazienki Królewskie? Wydarzenia, które mają tam miejsce, stanowią niepowtarzalne świadectwo polskiej historii i kultury.

Muzeum Łazienki Królewskie – wydarzenia i obiekty

Na kompleks Łazienek Królewskich składa się kilka zabytków architektury i przestrzeni otwartych. Wśród najważniejszych z nich warto wymienić m.in. Pałac na Wyspie – barokowy pawilon ogrodowy, zaprojektowana przez pochodzącego z Holandii architekta Tylmana z Gameren. Budynek ten miał służyć zarówno rozrywce, jak i wypoczynkowi oraz kontemplacji. Jeden z najbardziej wyjątkowych zabytków epoki klasycystycznej zawiera Królewską Galerią Obrazów, liczącą ok. 2437 dzieł.

Innym wyjątkowym miejscem w Muzeum Łazienki Królewskie jest Stara Oranżeria i znajdująca się tam Królewska Galeria Rzeźby, przechowująca gipsowe kopie najsłynniejszych rzeźb świata antyku. Przestrzeń ta gromadzi prace większości najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, działających od XIX do poł. XX wieku. Na terenie Muzeum znajduje się również Teatr Królewski, Pałac Myślewcki, Biały Dom czy Wodozbiór.

Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu z pewnością zachwycą się ogrodami Łazienek Królewskich, zajmujące imponującą powierzchnię 76 hektarów. Na kompleks ten składają się Ogród Królewski (najstarsza część ogrodów, którego historia sięga najazdów z 1262 roku), Ogród Romantyczny (stanowiący przykład europejskiego planowania ogrodów, panującego w XIX w.) oraz Ogród Modernistyczny (odzwierciedlający trendy stylistyczne z początków XX wieku).

Muzeum Łazienki Królewskie – koncerty

Z jakich wydarzeń muzycznych słynie Muzeum Łazienki Królewskie? Koncerty Chopinowskie odbywające się w sezonie jesienno-letnim przy pomniku wybitnego kompozytora to tradycja, która sięga 1959 roku. Recitale, które składają się na Koncerty Chopinowskie, mają miejsce od maja do września w każdą niedzielę o godzinie 12:00 oraz 16:00. Francja, USA, Włochy, Argentyna, Korea Południowa, Chiny czy Wietnam to tylko część z krajów, których obywatele będą mieli okazję zaprezentować swoją twórczość na terenie Muzeum Łazienki Królewskie. Bilety na wydarzenie nie będą konieczne, a impreza ma charakter otwarty.

Koncerty to tylko niektóre wydarzenia kulturalne, w jakie zaangażowane jest Muzeum Łazienki Królewskie. Wydarzenia cykliczne, które mają tam miejsce, to m.in. Rodzinna Strefa Malarska "Maluję", "Słuchaj i patrz" (czytanie książek dla dzieci w różnych językach dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat) czy lekcje muzealne dla przedszkoli i szkół w postaci zarówno stacjonarnej, jak i on-line.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Muzeum Łazienki Królewskie?
Muzeum Łazienki Królewskie mieści się w dzielnicy Ujazdów na zachodnim brzegu Wisły. W niedalekim sąsiedztwie od kompleksu mieszczą się Pola Mokotowskie oraz Zamek Królewski.
Jakie wydarzenia odbywają się w Muzeum Łazienki Królewskie?
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jest miejscem wielu wydarzeń związanych z muzyką, obrazem czy rzeźbą. Oprócz wystaw stałych, czasowych, plenerowych oraz online, muzeum wystawia sztuki teatralne i organizuje Koncerty Chopinowskie.
Kiedy powstało Muzeum Łazienki Królewskie?
Choć pierwsze wzmianki na temat Łazienek sięgają okresu najazdów z 1262 roku, największy rozkwit tego miejsca przypada na XVIII-XIX wiek. Samo Muzeum Łazienki Królewskie powstało w kwietniu 1960 roku. Obiekt stanowił wówczas oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też