Niespodzianka dnia na eBilet! Sprawdź promocje na bilety!

Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipufame-mmamemorial-kamili-skolimowskiejroztanczony-narodowyharry-potter-symfonicznie

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Henryk Sawka

Henryk Sawka

Sprawdź wydarzenia
Henryk SawkaSzczegółyOpisWydarzenia Henryk Sawka - Często zadawane pytania Fani lubią też

Szczegóły

wiek:
66 lat
data urodzenia:
09.02.1958
miejsce urodzenia:
Gryfino
dyscyplina:
polski rysownik, satyryk, ilustrator
social media:

Opis

Henryk Sawka to znany polski rysownik, ilustrator oraz satyryk. Urodzony 9 lutego 1958 roku w Gryfinie. Jeden z najbardziej popularnych i niezwykle doświadczonych rysowników w Polsce, który cieszy się sporym autorytetem społecznym. Studiował polonistykę, a swoją poważną karierę rozpoczął w 1985 roku od współpracy z czasopismem "itd". 

Henryk Sawka - krótka historia, nagrody, książki

Jak już zostało wspomniane, Henryk Sawka swoją zawodową przygodę rozpoczął już kilkadziesiąt lat temu, ale nadal nie wychodzi z formy i sprawia mu to olbrzymią frajdę. Rysownik nie lubi bezczynności, dlatego stara się brać udział w wielu nowych i oryginalnych projektach, dzięki którym może się rozwijać na zupełnie nieznanych płaszczyznach lub też doskonalić swój zawodowy warsztat. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że w trakcie dotychczasowej kariery zdobył wiele cennych nagród. Wystarczy wspomnieć o:

  • wyróżnieniu na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej Fama'84,
  • Nagrodzie Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego w 1989 roku,
  • Złotej Szpilce w 1992 roku,
  • Nagrodzie Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecina w 1992 roku.

Oczywiście to nie wszystkie jego laury, ponieważ Henryk został też Ambasadorem Szczecina w 2002 roku oraz zdobył Złoty Medal Legnickiego Satyrykonu (1995) i nagrodę Festiwalu Dobrego Humoru w 2009 roku. Jak widać jest znany ze swojego profesjonalizmu, charyzmy oraz poczucia humoru. Na jego koncie znajdują się też rozmaite książki z ilustracjami i rysunkami, w tym m.in.: "Wprost od Sawki", "The Best of Sawka" czy też "Sceny z życia małżeńskiego".

Henryk Sawka - współpraca

W tym miejscu należałoby też podkreślić, że w trakcie swojej dotychczasowej kariery Henryk Sawka współpracował już z wieloma różnymi czasopismami, tygodnikami, gazetami, rozgłośniami radiowymi oraz dziennikarzami i felietonistami. Chodzi przede wszystkim o: "Tygodnik Gdański", "Newsweek Polska", "Polskie Radio Szczecin", Tomasza Sianeckiego, Szymona Jachimka, Tomasza Jachimka, Marka Przybylika, Jerzego Iwaszkiewicza, "Dziennik Polski", "Polska The Times", "Rzeczpospolitą", "Wprost", "Gazetę Wyborczą" czy też Katarzynę Kasię. W niektórych przypadkach ta współpraca trwa w najlepsze po dzisiejsze czasy. W wolnych chwilach Henryk lubi się zajmować skeczami oraz parodiami. Ma do siebie duży dystans, a każde wyzwanie traktuje ze stuprocentowym zaangażowaniem i oddaje mu się w całości. 

Kategorie:satyrycy

Wydarzenia

Henryk Sawka - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Henryk Sawka?

Miejscowości, w których Henryk Sawka wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Z jakimi gazetami, czasopismami, rozgłośniami radiowymi, dziennikarzami i felietonistami współpracował/współpracuje Henryk Sawka?
Szeroko pojęta współpraca objęła przede wszystkim "Tygodnik Gdański", "Newsweek Polska", "Polskie Radio Szczecin", Tomasza Sianeckiego, Szymona Jachimka, Tomasza Jachimka, Marka Przybylika, Jerzego Iwaszkiewicza, "Dziennik Polski", "Polska The Times", "Rzeczpospolitą", "Wprost", "Gazetę Wyborczą" czy też Katarzynę Kasię.
Jakie książki z rysunkami i ilustracjami ma w swoich zbiorach Henryk Sawka?
Henryk Sawka ma w swoich zbiorach kilka różnych książek, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują m.in.: "Wprost od Sawki", "The Best of Sawka" czy też "Sceny z życia małżeńskiego".
Jakie nagrody i wyróżnienia posiada na swoim koncie Henryk Sawka?
Henryk Sawka może się pochwalić następującymi nagrodami i wyróżnieniami: wyróżnienie na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej Fama'84, Nagroda Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego w 1989 roku, Złota Szpilka w 1992 roku, Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Szczecina w 1992 roku, Ambasador Szczecina w 2002 roku, Złoty Medal Legnickiego Satyrykonu (1995) i nagroda Festiwalu Dobrego Humoru w 2009 roku.

Fani lubią też

Zobacz też