Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Grażyna Łobaszewska

Grażyna Łobaszewska

Grażyna ŁobaszewskaOpisWydarzeniaGrażyna Łobaszewska - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Grażyna Łobaszewska to jedna z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych artystek polskiej sceny muzycznej. Uważana jest za jedną z najbardziej popularnych wokalistek jazzowych i popowych. Urodziła się 20 lipca 1952 roku w Gdańsku. Wokalistka i autorka tekstów od najmłodszych lat była związana ze światem muzyki. Artystka w klasie fortepianu ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Gdańsku. Jednak jej serce czuło, że śpiew to coś, co kocha najbardziej. Kontynuowała więc swoją edukację muzyczną w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w swoim rodzinnym mieście, pod czujnym okiem mistrzyni, Renaty Gleinert.

 

Rok 1971 stał się przełomowym w karierze Grażyny Łobaszewskiej, zadebiutowała na estradzie podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. To moment, od którego kariera artystki nabrała dynamicznego tempa. W 1972 roku artystka przeniosła się do Poznania, opuszczając swoje rodzinne miasto i zmieniając swoją codzienność.  Była jedynym z czołowych głosów w chórkach znanych artystów. W 1974 roku oraz w latach kolejnych artystka brała udział w słynnym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobywając popularność oraz liczne grono fanów, Grażyna Łobaszewska podbiła Polską scenę muzyczną, będąc po dziś dzień wzorem do naśladowania dla wielu artystów całego świata. 

Dorobek artystyczny Grażyny Łobaszewskiej

Pierwszą płytą w dorobku artystycznym wokalistki jest "Ergo Band" (z zespołem o tej samej nazwie), która ukazała się w 1978 roku. Rok później światło dzienne ujrzał krążek Senna opowieść Jana B (wydana we współpracy z zespołem Crash). 1982 rok przyniósł "Something Beautiful, But Not Expensive" oraz "Every Day a Trial". W 1984 roku wokalistka wydała płytę o nazwie Solo i w Duecie. W 1988 roku powstała najbardziej popularna płyta artystki o nazwie "Brzydcy"W 1997 roku wydany został album Kolędy, który nagrano wraz z Mieczysławem Szcześniakiem. Jubileuszowy 2000 rok zainspirował do wydania płyty "Złota Kolekcja - Czas nas uczy pogody". 2006 rok zaowocował wydaniem zmysłowego albumu "Prowincja" jest piękna, w 2009 roku powstały "Zimowe Sny", a w 2010 roku "Dziwny jest...", we współpracy z Ajagore. Sentymentalną płytę o nazwie "Przepływamy", wydano w 2012 roku, a ostatni dotychczasowy krążek, wokalistka oddała w ręce swoich miłośników w 2017 roku z zespołem Ajagore, noszący nazwę "Sklejam się". Sporych rozmiarów dorobek artystyczny pozwolił na obserwację i podziwianie niespotykanego talentu wokalistyki. 

Zdobyte nagrody

Artystka w 1976 roku zdobyła swoją pierwszą znaczącą nagrodę dziennikarzy na 14. KFPP  w Opolu, za wykonanie utworu Nocny spacer. Artystka wciąż próbowała swoich sił w prestiżowym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej, w którym w 16 edycji z utworem Zwierciadło czasu, zdobyła trzecią nagrodę. W 2012 roku, w trakcie gali wręczenia "Złotych mikrofonów", Grażyna Łobaszewska otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony w kulturze Gloria Artis". Oprócz tego artystka może poszczycić się licznymi wyróżnieniami, zasiada także w jury w licznych konkursach i festiwalach. 

Inspiracje i powiązani artyści

Grażyna Łobaszewska swoją drogę artystyczną rozpoczynała w chórkach znanych, polskich artystów, takich jak Halina Frąckowiak, Elżbieta Wojnowska czy Wojciech Skowroński. W latach 1975-1977 znana wokalistka była związana z grupą S-26 Andrzeja Ellmanna. Nie sposób nie wspomnieć także o jej współpracy z zespołem Ergo Band, z którym brała udział także w koncertach za granicą. Lista artystów, z którą współpracę nawiązała artystka, jest naprawdę spora. Wymienić należy m.in.: Janusza Komana, orkiestrę Zbigniewa Górnego czy  grupę Doktora Q Tadeusza Klimondy. Inspirację dla twórczości Grażyny Łobaszewskiej stanowiła od zawsze szeroko pojęta muzyka jazz. Wokalistka nagrała utwory z czołowymi muzykami tego gatunku, Januszem Skowronem czy Krzysztofem Ścierańskim

Najnowszy dorobek artystyczny artystki wiąże się z polskim zespołem folkowo- rockowym Ajagore

Najważniejsze występy artystki

Jeden z najbardziej znaczących występów artystki miał miejsce podczas 18 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w konkursie "Premier", z najsłynniejszym utworem w jej dorobku artystycznym Czas na uczy pogody. Występ nie ujrzał jednak światła dziennego w telewizyjnej retransmisji. Pomimo tego, utwór po dziś dzień cieszy się ogromną popularnością. Z całą pewnością ważny w karierze artystki był udział w festiwalach jazzowych w Dani, Szwecji, Hiszpanii czy w polskich miastach - Krakowie, Wrocławiu czy Kaliszu. Znaczące dla kariery solowej artystki były także trasy koncertowe w USA i Francji. Artystka wystąpi też 29 lipca na Ladies' Jazz Festival w Gdyni.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Grażyna Łobaszewska: Rebekka Baken, Dorota Miśkiewicz, Aga Zaryan, Tanita Tikaram,

 

Wydarzenia

Grażyna Łobaszewska - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Grażyna Łobaszewska?

Miejscowości, w których Grażyna Łobaszewska wystąpi w najbliższym czasie: Katowice.

Który utwór przyniósł artystce największy rozgłos?
Zdecydowanie najbardziej popularnym utworem w dorobku artystycznym jest "Czas na uczy pogody" oraz "Brzydcy".
Kto jest autorem tekstu utworu "Czas nas uczy pogody"?
Przepiękny tekst do utworu "Czas nas uczy pogody" napisał Jacek Cygan.
Jaką nazwę nosi ostatnia płyta artystki?
Najnowsza płyta artystki pochodzi z 2017 roku i nosi nazwę "Sklejam się".
Czy artystka ma dzieci?
Wokalistka Grażyna Łobaszewska wraz ze swoim mężem (kierownikiem zespołu Ergo Band) mają syna Michała. Małżeństwo jednak nie przetrwało próby czasu.

Fani lubią też

Zobacz też