Bastarda Trio

Bastarda Trio

Bastarda Trio to trzyosobowy zespół o prawdziwie oryginalnym brzmieniu, które wykorzystuje tradycję muzyczną z minionych epok. W skład zespołu wchodzą trzej, niezwykle utalentowani muzycy, których wspólnie inspirują m.in.: litanie, motety i śpiewy chorałowe. Podczas wielogodzinnych improwizacji potrafią stworzyć niesamowite kompozycje.

Skład i historia zespołu Bastarda

Wszystko zaczęło się od Pawła Szamburskiego, który zaprosił do tworzenia muzyki Michała Górczyńskiego oraz Tomasza Pokrzywińskiego.

 

Paweł jest klarnecistą z wieloletnim doświadczeniem, który może się pochwalić naprawdę niemałymi osiągnięciami muzycznymi. Swoje wykształcenie uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii. Sam należał do wielu zespołów zajmujących się muzyką improwizowaną – duet Sza/Za, kwartet Ircha oraz Cukunft. Jest on również właścicielem wydawnictwa niezależnego Lado ABC, które wydało płyty wielu cieszących się uznaniem artystów, w tym samego Bastarda Trio. Poza tym stale komponuje muzykę do filmów, spektakli oraz innych słuchowisk.

 

Michał, klarnecista kontrabasowy, który swoją edukację muzyczną ukończył na warszawskiej Akademii Muzycznej, swoje zainteresowania skupia na zagadnieniach związanych z muzyką współczesną. Prezentował swoje umiejętności m.in. na Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt. Związany jest nawet z innym zespołem – Kwartludium, wykonującym muzykę współczesną. Oprócz tego występował również z Filharmonią Podlaską, Orkiestrą Aukso oraz Kwartetem Śląskim. Jest także autorem wielu tekstów teoretyczno-muzycznych. 

 

Tomasz, oprócz warszawskiej Akademii Muzycznej, ukończył również londyńską Guildhall School of Music and Drama. W Bastarda Trio gra na wiolonczeli. Jest specjalistą w wykonawstwie historycznym oraz aktywnym nauczycielem akademickim. Uczy swoich studentów na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również reżyserem dźwięku oraz angażuje się w powoływanie do życia wielu muzycznych festiwali np. festiwal Strefa Ciszy, Festiwal 3x3. Oprócz tego współtworzył takie projekty jak: Smykofonia, cykle Transkrypcje i Dżem klasycznie.

Dokonania zespołu Bastarda Trio

Jednym z największych dokonań Bastarda Trio było zaproszenie do międzynarodowego projektu badawczego HERA "Sound Memories. The Musical Past in Late-Medieval and Early Modern Europe". Wzięli oni udział również w wielu różnorodnych konferencjach muzycznych, m.in. w Gdańsku, Utrechcie oraz Bazylei, prezentując twórczość Piotra z Grudziądza, personę wyjątkową w świecie muzycznym, bo jednego z pierwszych tworzących w Europie Środkowej kompozytorów pochodzenia polskiego. Ich intrygujące brzmienie, wynikające z połączenia ciekawych instrumentów, doceniają melomani o szerokich perspektywach poznawczych.

 

Bastarda Trio każdym utworem udowadnia, że muzyka dawna może być ponadczasowo poruszająca i mająca niebagatelny wpływ na współczesnego odbiorcę. Ich koncerty porównywane są do występów muzyki jazzowej. Awangardowa atmosfera oraz nieprzewidywalność ich repertuaru wywołuje zazwyczaj uczucie zaskoczenia u słuchaczy, którzy być może nigdy wcześniej nie spotkali się z reinterpretacjami muzyki z przełomu średniowiecza oraz renesansu.

Albumy Bastarda Trio

Zespół może pochwalić się w swoim dorobku artystycznym pięcioma albumami. Swoją przygodę z wydawaniem płyt zaczęli w 2017 roku projektem "Promitat eterno", który był reinterpretacją wyżej wspomnianej twórczości Piotra z Grudziądza. To on sprawił, że grupa uzyskała szeroki rozgłos i rozpoznawalność. Album, podobnie jak następny, wydany rok później – "Ars moriendi", został wyprodukowany przez wydawnictwo niezależne Lado ABC, z którym związany jest założyciel trio Paweł Szamburski. "Ars moriendi", czyli sztuka umierania, był ściśle związany z kulturą epoki średniowiecza i muzyką rytualną. 

 

Grupa wydała płytę również podczas pandemicznych realiów roku 2020, kiedy pojawił się "Nigunim" (Multikulti Project), nawiązujący do osiemnastowiecznych żydowskich nurtów muzycznych.

 

Natomiast rok 2021 okazał się szczególnie owocny dla Bastarda Trio, bo pojawiły się aż dwa albumy wydane przez Audio Cave: "Fado" i "Kołowrót". Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, opierał się na nowych aranżacjach tradycyjnej twórczości Fado, a drugi powstał we współpracy z chórem Uniwersytetu SWPS, pod kierownictwem Ewy Mackiewicz.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Bastarda Trio: Natalia Grosiak, Dorota Miśkiewicz, Remna, Juanita Euka, Anna Maria Jopek, Tito Paris, Diana Vilarinho, Ola Jas, Joao de Sousa,

 

Bastarda Trio - Często zadawane pytania

  • W skład zespołu wchodzi: Paweł Szamburski, Michał Górczyński, Tomasz Pokrzywiński.
  • W ich utworach pojawia się najczęściej: klarnet, klarnet kontrabasowy oraz wiolonczela.
  • W 2021 roku zespół wydał dwie płyty: "Fado" i "Kołowrót".
  • Zespół współpracuje z wieloma europejskimi muzykologami w związku z prowadzonymi badaniami nad reinterpretacjami utworów historycznych. Oprócz tego współtworzyli płytę "Kołowrót" z Ewą Mackiewicz.
  • Zespół wykonuje złożoną muzykę współczesną inspirowaną muzyką średniowieczną i renesansową.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Bastarda Trio
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/