Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Juanita Euka

Juanita Euka

Juanita EukaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Juanita Euka to wokalistka, która urodziła się w 1987 roku w Kongo. Została wychowana w Buenos Aires, a obecnie prowadzi swoją działalność artystyczną w Londynie. Popularność zawdzięcza swojemu pierwszemu solowemu singlowi "Alma Seca", który został wykorzystany do produkcji popularnej serii "Obsesja Eve" transmitowanej na BBC. Juanita Euka jest częścią znanych, brytyjskich zespołów, a gatunki, w których się obraca to soul, jazz i hip-hop. 

Juanita Euka - korzenie, edukacja, początki kariery

Juanita Euka chciała zostać wokalistką już od piątego roku życia. Po przeprowadzce do Buenos Aires uczęszczała do szkoły Liceo Frances, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w występach scenicznych. Wraz z rodziną przeprowadziła się do Londynu w wieku 14 lat. Był to okres początków jej muzycznej kariery. Wokalistka podkreśla, że pierwsze lata w Wielkiej Brytanii były dla niej wyzwaniem ze względu na brak znajomości języka i zupełnie nieznane jej zwyczaje kulturowe.

 

Profesjonalna kariera stanęła przed Juanitą otworem w wieku 23 lat. Wtedy dołączyła do zespołu Malambo. Był to pierwszy skład, z którym podróżowała i brała udział w koncertach. W tym samym czasie kształciła się w Wac Arts College w Hampstead. Po wydaniu pierwszego singla "Alma Seca", który odniósł sukces dzięki produkcji BBC "Obsesja Eve", rozpoczęła prace nad debiutancką płytą. 

Juanita Euka - twórczość i inspiracje

Jedną z głównych inspiracji wokalistki są jej korzenie. Sama podkreśla, że częste zmiany miejsca zamieszkania w młodym wieku pokazały jej, że afrykańskie wartości rodzinne są dla niej ważne, kształtują ją i to nimi chce kierować się podczas tworzenia swojej muzyki. Inspiracją do zainteresowania się branżą muzyczną był argentyński program "Chiquitas", który Juanita oglądała w dzieciństwie. Prezenterka Xuxa zapoczątkowała marzenia o karierze wokalistki w przyszłości.

 

W swojej twórczości inspiruje się argentyńskim tangiem i afro-kubańskimi rytmami. Jej pierwszym mentorem, który wspierał ją w pierwszych krokach na artystycznej ścieżce był Greg Sanders - gitarzysta w jazzowym zespole Teotima. Na jej twórczość wpłynął również fakt, że jest siostrzenicą legendy kongijskiej rumby: Franco Luambo Makiadi.

 

Wokalistka podkreśla, że jedną z najlepszych rad, które otrzymała pochodzi od Palomy Faith. Juanita usłyszała, że powinna zająć się pisaniem własnej muzyki, zgodnej z jej sercem, a następnie obserwować reakcje ludzi oraz wzbudzane w słuchaczach uczucia. Swoje inspiracje czerpie również z otoczenia. Jest zakochana w ulicach Londynu. Historia miasta, okolica Tamizy, Victoria Park, The British Museum - to tylko niektóre z miejsc, które wywarły widoczny wpływ na jej twórczość. 

 

Wpływ na twórczość kongijskiej artystki wywarła również jej muzyczna edukacja w Wac Arts College, a także różnorodne zespoły, których częścią miała okazję zostać w czasie rozwoju swojej kariery na londyńskich scenach. Swojego indywidualnego brzmienia poszukuje również poprzez słuchanie swoich ulubionych artystów, do których należą m.in Juan Luis Guerra, Papa Wemba, Mercedes Sosa, Celia Cruz, La Lupe. 

Dyskografia

1 maja 2020 roku Juanita Euka wydała swój pierwszy solowy singiel "Alma Seca" w tłumaczeniu "sucha dusza". Piosenka przekazuje słuchaczom uczucia przeżywane przez wokalistkę po trudnym rozstaniu, jednak jest utrzymana w pozytywnym tonie. Zamysłem wokalistki było stworzenie singla w klimacie afrokubańskim. Wykorzystała tradycyjne style muzyczne i nadała im nowoczesnego znaczenia poprzez syntezę elementów etnicznych z cechami charakterystycznymi popu, muzyki latynoskiej i jazzu. Singiel ten wyróżnia się również partią gitary, melodyczną solówką i przemyślaną harmonią wokali. 

 

Juanita Euka współpracuje z wytwórnią Stut Records i to pod jej skrzydłami, wydała swoją debiutancką płytę "Mabanzo". Album zawiera 12 utworów, a przy jego stworzeniu pracował duży zespół. Juanita Euka odpowiedzialna jest za wokale, Greg Sanders zagrał na gitarze, klawiszach i syntezatorach. Inni muzycy to Sara Farina i Tom Herbert - gitara basowa, Chris Williams, Leo Richardson, Sam Rapley - saksofony, Eliane Correa - drugi klawisz, Will Fry, Ernesto Marichales, Leandro Mancini-Oliwos, Richard Olatunde Baker, Lya Reis Guerruero - perkusja i perkusjonalia. W niektórych utworach można też usłyszeć  instrumenty smyczkowe i trąbki. 

 

Tak szeroki skład instrumentalny pozwolił na uzyskanie bogatego brzmienia, odzwierciedlającego całą muzyczną przygodę wokalistki. Panujący klimat pozwala słuchaczom zanurzyć się w gatunkach, którymi inspiruje się Juanita Euka. Znakomici, wykształceni instrumentaliści, nadają piosenkom niepowtarzalnego, stylowego feelingu i popisują się wirtuozerią wykonania powierzonych partii.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Juanita Euka: Natalia Grosiak, Dorota Miśkiewicz, Remna, Anna Maria Jopek, Tito Paris, Diana Vilarinho, Ola Jas, Bastarda Trio, Joao de Sousa,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Skąd pochodzi Juanita Euka?
Juanita Euka to wokalistka znana przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Dorastała w Buenos Aires, ale kraj z którego pochodzi to Demokratyczna Republika Konga.
Z jakimi zespołami współpracowała Juanita Euka?
Zespoły, w których można usłyszeć wokalistkę to m.in Malambo, London Afrobeat Collective, Animanz i Wara.
Jakie gatunki można usłyszeć na płycie "Mabanzo"?
Płyta Mabanzo łączy kongijską rumbę, muzykę afro-kubańską oraz ballady.
Jaka wytwórnia wyprodukowała singiel "Alma Seca"?
Singiel Alma Seca został wyprodukowany przez wytwórnię Stut Records, a popularność zdobył dzięki serialowi BBC "Obsesja Eve".
Jak Juanita Euka zdobyła popularność na angielskiej scenie muzycznej?
Juanita Euka swoją popularność zawdzięcza współpracy z zespołem Malambo oraz wydaniu singla "Alma Seca", który został wykorzystany przez telewizję BBC.

Fani lubią też

Zobacz też