Wojciech Waglewski
Szczegóły
Opis
Wojciech Waglewski przez lata był liderem zespołu VooVoo. Zdecydowanie warto powiedzieć o nim parę słów, bo jest to człowiek, który ma swój styl, a dodatkowo nie gra muzyki uznanej powszechnie za popularną. Aby się dowiedzieć o nim więcej, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.
Jaka była historia Wojciecha Waglewskiego?
Zaczynając od samego początku, to trzeba powiedzieć, że Waglewski urodził się 21 kwietnia 1953 w Nowym Sączu. Jest nie tylko wokalistą, gitarzystą, ale również kompozytorem. Dzięki temu możemy o nim powiedzieć bez cienia wątpliwości, że jest to "człowiek orkiestra", który swoje zdrowie zostawił na scenie. Kariera muzyczna późniejszego frontmana VooVoo zaczęła się za namową innej ważnej postaci dla polskiej sceny muzycznej, czyli Zbigniewa Hołdysa, w warszawskim studenckim klubie Alfa.
Początek lat 70. dla Waglewskiego był okresem współpracy z Michałem Urbaniakiem, który jest z pewnością jednym z bardziej znanych muzyków jazzowych, nie tylko w naszym kraju. Później jego współpraca była z takimi artystami jak: Zbigniew Wodecki, Ewa Bem i Urszula Sipińska, więc mowa o śmietance polskiej sceny muzycznej. Najważniejszym osiągnięciem jednak było założenie zespołu VooVoo, z którym odnosił spore sukcesy. Siłą bandu grającego rocka wraz z elementami folka pochodzącego z różnych kultur. Zespół słynął ze współpracy ze znanymi artystami, którzy pojawiali się na płytach zespołu istniejącego od 1985 roku. Byli to: Urszula, Lech Janerka, Justyna Steczkowska, Maciej Maleńczuk, Kazik, T-Love, Martyna Jakubowicz czy też Maria Peszek.
Wojciech Waglewski w VooVoo oraz współpraca ze Zbigniewem Hołdysem
Na samym wstępie trzeba powiedzieć, że dokonania Wojciecha Waglewskiego dotyczą nie tylko kariery w ramach zespołu VooVoo, ale również solowych projektów muzycznych. Gdybyśmy mieli powiedzieć co jest największą siłą lidera VooVoo, to właśnie dobrze rozumiane męskie granie, które sprawia, że w dobie popowych gwiazdek, których styl nie może przyciągać dojrzałych i eleganckich mężczyzn, Waglewski właśnie porusza, a w zasadzie dotyka również świata mężczyzn.
Dokonań Waglewskiego jest naprawdę niemało. 28 albumów nagranych z VooVoo to coś, co naprawdę zasługuje na uwagę. Ponad 35 lat na scenie sprawiło, że zespół stał się prawdziwą legendą, ale niekoniecznie typowo mainstreamową. Zanim jednak VooVoo rozpoczęło swoją działalność, istniała kapela "Morawski Waglewski Nowicki Hołdys", której "Wagiel" zawdzięcza naprawdę wiele. Jak sam mówi, był to dla niego poligon doświadczalny.
Poza 28 albumami nagranymi wraz z VooVoo, parę z nich stało się dobrze ocenionym przez krytyków oraz publiczność. 5 z nich: "Tischner", "Małe Wu Wu śpiewa wiersze ks. Jana Twardowskiego", "VooVoo i Haydamaky", "Dobry wieczór" oraz "7" otrzymały status złotej płyty, a album "Płyta z muzyką" zajął pierwsze miejsce na liście sprzedaży OLiS.
Wojciech Waglewski solo
Wspomnieliśmy, że Waglewski to również frontman i wychodziło to podczas zapraszania artystów do pracy. Stworzył on 10 albumów solowych, a 2 z nich: "Koledzy" wraz z Maciejem Maleńczukiem i "Męska Muzyka" wraz ze swoimi synami, otrzymały status platynowej płyty. Waglewski to człowiek instytucja w polskiej muzyce, ale też możemy go zaliczyć w poczet dziennikarzy muzycznych, ponieważ wraz z synem prowadził w Trzecim Programie Polskiego Radia audycję "Magiel Wagli", która jednak zakończyła się wraz z przekształceniami w radiu i odejściu Wojciecha Manna oraz Anny Gacek. Obecnie prowadzi audycję w Radiu Nowy Świat pt. "Wagle".
Oczywiście, Waglewski w swojej działalności ma jeszcze albumy koncertowe oraz masę singli, które również odcisnęły swoje piękno w polskiej muzyce. Piosenka "Ojciec", którą nagrał wraz z synami, Fiszem i Emade, uplasowała się na 1 miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego, co jest ogromnym osiągnięciem biorąc pod uwagę, że Waglewski ogólnie mówiąc, nie jest człowiekiem mainstreamu.
Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Wojciech Waglewski: Mateusz Pospieszalski, Skubas, L.U.C., Mikromusic,
Źródło zdjęcia artysty: Wikipedia, fot. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0