Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo

Ola Jas

Ola JasOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Ola Jas to wyjątkowo uzdolniona i ambitna artystka młodego pokolenia. Jest doskonałą wokalistką oraz songwriterką. Ta szeroko uzdolniona muzycznie dziewczyna śpiewa, gra na skrzypcach i pisze własne teksty. Artystka pochodzi z Warszawy, gdzie w klasie skrzypiec ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Karola Szymanowskiego. Następnie Ola zapisała się na Policealne Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego, które ukończyła w klasie wokalistyki jazzowej. Profesjonalną przygodę z muzyką rozpoczęła z folkowo-jazzowym zespołem Poleńka. Swoją solową karierę na rynku muzycznym artystka rozpoczęła całkiem niedawno, bo w 2018 roku. To właśnie wtedy ukazała się jej debiutancka EP-ka, stworzona przy współpracy z portugalskim muzykiem João de Sousą, który już od wielu lat mieszka w Polsce. 

Ola Jas - kariera

Rok 2019 był szczególnie owocny w jej karierze muzycznej. Ola znalazła się w gronie finalistek Grand Prix Ladies' Jazz Festival ze swoim solowym projektem, który realizowała w tamtym czasie. Tego roku ukończyła prestiżowy międzynarodowy kurs nauczania muzyki, uzyskując certyfikat Colour Strings. Jej związek z kulturą i muzyką portugalską zaowocował wspólnym występem Oli oraz Dino D'Santiago, który zaprosił ją na swoją trasę w Polsce w ramach Siesty w Drodze. 

 

W roku 2020 artystka wydała swoją pierwszą płytę, która ukazała się w Walentynki. Album pt. "Jasna" łączy polską melancholię z portugalskimi brzmieniami i brazylijską sambą. Płyta była owocem współpracy artystki ze wspomnianym wcześniej João de Sousą, który zaśpiewał w dwóch utworach, oraz wzbogacił melodię innych piosenek swoją grą na gitarze. Płyta wyszła spod wydawnictwa polskiej wytwórni Soliton. Pod koniec roku Ola podjęła współpracę z Agencją Perspektywy zajmującą się produkcją i promocją wydarzeń oraz managementem artystycznym. W kwietniu tego roku ukazał się najnowszy singiel Oli zatytułowany "Dobrze mi". Ta wiosenna i energiczna propozycja artystki, ma wyjątkowo taneczny rytm, który między innymi jest zasługą  Amoy Ribasa.

Inspiracje

Artystka przyznaje, że najbardziej inspiruje ją muzyka jazzowa i folkowa. Ponadto w jej twórczości można dostrzec wpływy muzyki luzofońskiej oraz etno. Pisząc teksty swoich piosenek, Ola Jas inspiruje się prawdziwym życiem oraz uczuciami. Często ukazuje w nich zarówno jasną, jak i ciemną stronę autentycznej miłości. Jej twórczość jest ściśle powiązana z tradycją i kulturą. 

 

Przykładowo w piosence pt. "O jezioro", można odnaleźć konotacje ludowe oraz nawiązania do słowiańskiej kultury. Jednakże jej inspiracje sięgają znacznie dalej, niż granice Polski. Artystka w piosenkach stworzonych w duecie z portugalskim muzykiem João de Sousą, ujawnia swoją sympatię do Portugalii i jej kultury oraz języka. W innych piosenkach np. "Samba po utracie" zarówno w tytule, jak i brzmieniu piosenki przejawia się inspiracja muzyką Brazylii.  

Koncerty i występy

Ola Jas jest artystką, która zdecydowanie lepiej czuje się na scenie niż w studiu nagraniowym. Bardzo często koncertuje z innymi muzykami i jest zapraszana na występy zagranicznych twórców. Jednym z najbardziej imponujących duetów był występ wokalistki wraz z Dino d'Santiago w 2019 roku w warszawskim klubie Palladium. Nagranie z koncertu można zobaczyć na stronie Oli Jas. Zarówno 2019, jak i początek następnego roku był owocny dla artystki pod względem pięknych wystąpień i muzyki na żywo. 

 

Niestety pandemia pokrzyżowała plany niemalże wszystkim muzykom. Ola Jas nie zostawała jednak bierna względem trudnej sytuacji. Wyjątkowym występem artystki był koncert Live prowadzony na Instagramie wraz z João de Sousą. Odbył się on 22 maja 2020 roku, kiedy to przez pandemię Covid-19 wiele lokali gastronomicznych musiało tymczasowo zawiesić swoją działalność. Koncert zorganizowany był, aby wesprzeć słynną (m.in. z filmu "Imagine") kawiarnię Cafe do Electrico znajdującą się w Lizbonie. 

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Ola Jas: Natalia Grosiak, Dorota Miśkiewicz, Remna, Juanita Euka, Anna Maria Jopek, Tito Paris, Diana Vilarinho, Bastarda Trio, Joao de Sousa,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Ile lat ma Ola Jas?
Ola Jas w roku 2022 obchodzi swoje 30 urodziny.
Jak się nazywa ostatnia płyta artystki?
Ostatnio wydaną płytą jest debiutancki album zatytułowany Jasna, który ukazał się w 2020 roku. To 11 różnorodnych piosenek, które powstały w efekcie inspiracji polską oraz portugalską muzyką folkową, wzbogaconą brazylijskimi rytmami.
Jaką muzykę tworzy Ola Jas?
Artystka tworzy muzykę z pogranicza jazzu, folku, etno, world music oraz muzyki luzofońskiej. W niektórych utworach można wychwycić wpływy muzyki latynoskiej.
Z kim współpracuje Ola Jas?
Ola ma na swoim koncie wiele udanych międzynarodowych współprac z najróżniejszymi artystami. Należą do nich: João de Sousa, Dino D'Santiago, Amoy Ribas.

Fani lubią też

Zobacz też