Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Tomasz Stańko

Tomasz Stańko

Tomasz StańkoOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Tomasz Stańko (1942 - 2018) to polski trębacz jazzowy, kompozytor. Muzyki zaczął się uczyć w 1949 roku, w podstawowej Krakowskiej Szkole Muzycznej, w klasie skrzypiec. Od 1959 uczył się również w II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego i Państwowej Średniej Szkole Muzycznej, w klasie trąbki.

 

W 1964 roku podjął studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, na Wydziale Instrumentalnym, w klasie trąbki,kierowaną przez prof. Ludwika Lutaka. Początkowo muzyk marzył o karierze plastyka, jednak marzenia uległy zmianie, gdy po usłyszeniu jazzu na żywo, a dokładnie koncercie Dave’a Brubecka w 1958 roku w krakowskim klubie Rotunda. Tomasz Stańko od tego czasu był częstym gościem klubów jazzowych, brał też udział w jazzowych jamach. Podczas jednego takiego wydarzenia poznał pianistę Adama Makowicza, z którym – jesienią 1962 roku założył zespół Jazz Darings, do którego zaprosili dodatkowo Jacka Ostaszewskiego. Zespół szybko zdobył duże uznanie,  wygrał Konkurs Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej.

Tomasz Stańko i rozwój kariery

W latach 1963–1967 muzyczna kariera Tomasza Stańki nabrała tempa W tym czasie występował na scenie razem z Jazz Darings, oraz towarzyszył podczas koncertów znanym składom i osobowościom polskiej sceny jazzowej, takim jak Michał Urbaniak czy Andrzej Trzaskowski. W 1963 roku Tomasz Stańko zaczął współpracować z Krzysztofem Komedą. Dzięki temu zadebiutował z nowym kwintetem Komedy na Jazz Jamboree ’63. Koncerty Tomasza Stańki cieszyły się wielką popularnością czyniąc go jednym z najbardziej wybitnych polskich muzyków.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Andrzej Tyszko, domena publiczna

 

Kategorie:polski jazz

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też