Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

Szczecin, Korsarzy 34
Zamek Książąt PomorskichOpisWydarzeniaFAQWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to renesansowy obiekt, zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym. To dawna siedziba władców księstwa pomorskiego – rodu Gryfitów oraz instytucja kultury.

 

Zamek Książąt Pomorskich – o obiekcie

Początkowo Zamek Książąt Pomorskich był grodem księcia Warcisława I, po 1235 roku stał się własnością księcia Barnima I i został rozbudowany. Historia obiektu, który znajduje się na wzgórzu w obecnej formie, rozpoczęła się po 1346 roku, kiedy wzniesiono tu kamienny dom wraz z kaplicą św. Ottona. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1428 roku – dobudowano późnogotyckie skrzydło południowe. Generalna przebudowa obiektu nastąpiła w latach 1573-1582, w kolejnych latach miały miejsce następne modyfikacje.

 

Zamek wielokrotnie burzono na skutek zmian politycznych. Po 1902 roku miejsce popadło w ruinę, jednak podjęto próbę jego renowacji. Plany przystopował wybuch II wojny światowej. Zabezpieczanie ruin nastąpiło dopiero w 1946 roku. Odbudowa Zamku Książąt Pomorskich rozpoczęła się w 1958 roku i trwała kolejne 22 lata. W tym czasie odkryto m.in. kryptę z sarkofagami książąt oraz ubiory i klejnoty książęce. Obecnie znajdują się one w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

 

Zamek Książąt Pomorskich jest własnością Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Znajdują się tu instytucje kultury, takie jak centrum kulturalne z salą koncertową im. Bogusława I, kino Zamek, sale wystawowe, Teatr Krypta, kabaret Piwnica Przy Krypcie oraz Opera na Zamku. Organizowane są tu koncerty, wystawy, spotkania naukowe i literackie, a także imprezy kulturalne oraz koncerty. Odbyło się tu wiele koncertów, m.in. muzyki rozrywkowej i jazzowej.

 

Zamek Książąt Pomorskich – wydarzenia

Wydarzenia w Zamku Książąt Pomorskich cieszą się dużą popularnością. Odbywają się tu rozmaite imprezy muzyczne, festiwale, a także występy kabaretowe znanych polskich artystów. Co do tej pory miało miejsce w Zamku Książąt Pomorskich? Koncerty Grzegorza Turnaua, Oddziału Zamkniętego, Basi Trzetrzelewskiej. Wystąpili tu także Chris Botti, Trebunie Tutki, Pat Metheny, Anna Maria Jopek, Bracia, Goran Bregović, Kaliber 44, Apocalyptica, Robert Glasper Experiment, Ray Wilson and Band, Lao Che, Bobby McFerrin, Sanah, Daria Zawiałow i wiele innych

 

Zamek Książąt Pomorskich – wydarzenia – co miało miejsce w Szczecinie? Na scenie obiektu wystąpił znany z serialu Dr House – tytułowy Gregory House, czyli Hugh Laurie. To człowiek o wielu talentach – nie tylko wspaniały, charyzmatyczny aktor, ale także uzdolniony pisarz, producent, kompozytor i muzyk. Laurie wydał debiutancką płytę Let Them Talk w 2011 roku. Sprzedano ją w ponad milionie egzemplarzy. Jego kolejnym albumem był krążek Didn’t It Rain. W ramach jego promocji aktor wystąpił w Polsce po raz pierwszy, w 2013 roku w Warszawie. Wizyta w Szczecinie również cieszyła się ogromną popularnością. Bilety na koncert sprzedały się błyskawicznie.

 

Jednym z wydarzeń w Zamku Książąt Pomorskich był Letni Program Koncertów, trwających w okresie wakacyjnym. Program przygotowany był dla publiczności o różnych preferencjach. Wystąpili tu m.in. zespół Serre M'mharry, grający szeroko pojętą muzykę afrykańską, duet Jackpot z repertuarem jazzowym, folkowa Lesja, Free Blues Band, kwartet smyczkowy AQuartet i inni.

 

Co jeszcze odbyło się w Pałacu Książąt Pomorskich? Wydarzenia, takie jak spektakle kabaretowe w wykonaniu Kabaretu Skeczów Męczących, Lotka i Rutka, Hrabi i wielu innych.

 

Zamek Książąt Pomorskich – wydarzenia 2022 już niebawem. A wśród nich imprezy plenerowe, Festiwale Wina, Noc Kupały, Święto Gryfa i mnóstwo innych, niezapomnianych przeżyć.

 

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Zamek Książąt Pomorskich?
Zamek Książąt Pomorskich znajduje się w Szczecinie, przy ul. Korsarzy 34.
Jakie wydarzenia odbyły się w Zamku Książąt Pomorskich?
W Zamku Książąt Pomorskich odbyło się wiele koncertów, m.in. Chris Botti, Pat Metheny, Anna Maria Jopek, Goran Bregović, Bracia, Kaliber 44, Bobby McFerrin, Sanah, Ray Wilson and Band, Lao Che, a także występy kabaretów i wiele innych.
Kiedy został utworzony Zamek Książąt Pomorskich?
Zamek Książąt Pomorskich utworzono w ok. 1124 roku. Do czasów obecnych wielokrotnie ulegał przebudowie.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też