Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinska
Home Artysta Piotr Skarga

Piotr Skarga

Piotr SkargaOpisWydarzeniaPiotr Skarga - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Piotr Skarga to znany aktor teatralny i serialowy, który ma na koncie kilka kultowych ról – wystąpił w takich produkcjach, jak m.in. "Czterdziestolatek", "Bulionerzy" oraz "Samo życie". Rozpoznawalność przyniosła mu także kreacja docenta Jana Duraja w "W labiryncie", gdzie grał w latach 1988–1991 roku. Pomimo ciężkiej pracy, aktor nigdy nie zrobił kariery na dużym ekranie. Przeczytaj i dowiedz się więce.

Początki i rozwój kariery teatralnej

Piotr Skarga to aktor z wykształcenia. W 1971 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pierwsze role dostał już po ukończeniu studiów. Były to role w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie aktor występował aż do 1973 roku. Następnie rozpoczął dłuższą współpracę z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, gdzie można było go oglądać aż do 1984 roku. Z kolei w latach 1984–1986 Piotr Skarga występował na scenie Teatru Nowego w Warszawie. To jednak nie role teatralne sprawiły, że aktor stał się rozpoznawalny.

Początki kariery telewizyjnej

Pierwszą rolą na małym ekranie okazał się dla Piotra Skargi serial "Czterdziestolatek". W latach 1974-1977 aktor grywał w nim robotnika na budowie. Mimo angażu w tak popularnej produkcji, aktor nie zdobył jeszcze sławy. W 1975 roku wystąpił w filmie "Mała sprawa", a rok później w "Zezem". W roku 1977 powrócił na ekrany telewizorom krótkim epizodem w serialu "Lalka". Potem zagrał jeszcze w "Rycerzu" oraz "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy".

Szalone lata 80.

Na początku lat. 80 aktor wystąpił w kilkunastu filmach. Wszystko zaczęło się od kontrowersyjnej roli filmie "Przypadek", gdzie wcielił się w rolę narkomana. Następnie w 1983 roku aktor pojawił się aż w 3 produkcjach. Rok 1986 był dla Piotra Skargi równie owocny – spośród 3 filmów, w jakich się pojawił, zagrał m.in. w "Tulipanie". W 1987 roku aktor wystąpił gościnnie w jednym odcinku serialu "Dorastanie", a po roku w filmie "Czarodziej z Harlemu". Następnie zagrał w serialu "W labiryncie". 

Dalsza kariera serialowa

Lata 90. zdecydowanie upłynęły aktorowi pod znakiem seriali. Najpierw w 1993 roku powrócił na ekrany telewizorów w produkcji "Czterdziestolatek 20 lat później", gdzie zagrał przewodniczącego komitetu protestacyjnego. Zaledwie 3 lata później ponownie został przewodniczącym – tym razem gminy, w serialu "Ekstradycja 2", który pojawił się w 1996 roku. Po dwóch niedużych rolach w filmach "Prostytutki" oraz "Sukces", kariera Piotra Skargi ponownie nabrała tempa. Aktor znalazł się w obsadzie polsatowskiego serialu "Samo życie", gdzie jako doktor Jan Gliński pojawiał się do 2006 roku.

Złota passa Piotra Skargi

Poza serialem "Samo życie", po 2000 roku aktor zaczął pojawiać się w kilku innych produkcjach. Najpierw był to serial "Glina", gdzie jako Zenon Kunicki aktor grał w latach 2003–2004. Prawdziwym hitem telewizyjnym stała się jednak produkcja TVP1 "Bulionerzy". Jako Piotr Nowik, głowa rodziny, która wygrała dom w loterii kostek rosołowych, na małym ekranie można było go oglądać do 2006 roku. Równolegle grał również w serialu "Pensjonat pod Różą". Niespodziewanie zniknął jednak z obsady tych wszystkich produkcji i pojawił się w dwóch sezonach serialu "Mamuśki". Jego dobra passa została jednak przerwana i aktor zaczął pojawiać się w coraz mniejszych produkcjach, bądź dostawać epizodyczne role. Po 2010 roku Piotr Skarga zagrał jeszcze kilka ról w "Na Wspólnej", "Pierwszej miłości", "Przyjaciółkach" oraz "Leśniczówce". W 2019 roku aktor znika z ekranu. 

Aktor, któremu żadna praca nie straszna

Piotr Skarga jest jednym z niewielu polskich aktorów, który nie bał się przyznać, że nie może się utrzymać z aktorstwa. Jak powiedział w jednym z wywiadów, problem był na tyle poważny, że stał się przyczyną rozpadu jego pierwszego małżeństwa. Aby utrzymać siebie i rodzinę, aktor musiał wyjechać do pracy w Norwegii. Tam pracował ciężko fizycznie przy budowie domów. Z kolei po powrocie do kraju próbował również swoich sił w gastronomii – jako kelner w jednej z pizzerii. Złą passę przerwał powrót na szklanym ekranie w 2004 roku oraz rola Poldka Kucharskiego w serialu "Pensjonat pod Różą".

 

Zobacz też: Maciej Zakościelny, Magdalena Zawadzka, Olga Bołądź, Michał Żebrowski, Andrzej Grabowski, Bartosz Żukowski, Anna Mucha, Marieta Żukowska, Joanna Moro, Agnieszka Kaczorowska-Pela, Piotr Borowski, Magdalena Dąbkowska, Joanna Kołaczkowska, Mirosław Zbrojewicz, Iwona Rulewicz, Ola Domańska, Michał Rosiński, Przemysław Cypryański, Jakub Molęda, Justyna Chowaniak,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Piotr Skarga - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Piotr Skarga?

Miejscowości, w których Piotr Skarga wystąpi w najbliższym czasie: Tarnów.

Z jakich roli serialowych jest znany Piotr Skarga?
Aktor grał w bardzo wielu serialach, jednak to rola w serialach "Czterdziestolatek", "Bulionerzy" i "Samo życie" przyniosła aktorowi większy rozgłos.
Gdzie Piotr Skarga uczył się aktorstwa?
Aktor w 1971 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.
Z jakimi teatrami był związany Piotr Skarga?
Piotr Skarga występował na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Dramatycznego w Warszawie oraz Teatru Nowego w Warszawie.
W jakich serialach wystąpił Piotr Skarga?
Aktor zagrał m.in. w serialu "Samo życie", "Glina", "Bulionerzy" i "Pensjonat pod Różą".
W jakim programie telewizyjnym wystąpił Piotr Skarga?
Aktor pojawił się w 2. edycji "Jak oni śpiewają" w 2007 roku.

Fani lubią też

Zobacz też