Cryptopsy
Szczegóły
Opis
Cryptopsy to utworzony w 1988 roku w Kanadzie (Montreal, Quebec) death metalowy zespół muzyczny. Kapela współpracowała już m.in. z wytwórniami Century Media Records, Nuclear Blast i Regain.
W składzie kanadyjskiej grupy death metalowej znajdują się Flo Mounier (perkusja i wokal wspierający), Christian Donaldson (gitara), Matt McGachy (wokal) oraz Olivier Pinard (gitara basowa). W przeszłości w zespole występowali też m.in.: Lord Worm, Miguel Roy, Jon Levasseur, Eric Langlois, Mike DiSalvo, Daniel Mongrain czy też Maggy Durand.
Wielkie wejście na scenę w roku 1994
Kiedy zespół Cryptopsy zapisał na swoim koncie wielkie wejście na muzyczną scenę w Kanadzie oraz Ameryce Północnej? Stało się to w roku 1994, ponieważ to właśnie wtedy ukazał się debiutancki album studyjny death metalowej grupy o nazwie „Blasphemy Made Flesh”. Artyści przygotowali dla słuchaczy 10 numerów, w tym m.in.:
- „Defenestration”,
- „Abigor”,
- „Born Headless”,
- „Swine of the Cross”,
- „Memories of Blood”.
Dobre notowania sprawiły, że kapela zaczęła pracować na jeszcze wyższych obrotach, czego dowodem był krążek z roku 1996 – „None So Vile”, z kawałkami „Dead and Dripping”, „Lichmistress” oraz „Graves of the Fathers”.
Kontynuacja death metalowej twórczości
Po dwóch albumach studyjnych przyszła pora na… trzeci krążek od zespołu Cryptopsy. Czy ktoś był tym zaskoczony? Niekoniecznie, gdyż grupa chciała wykorzystać swój muzyczny czas i rosnącą popularność. W 1998 roku wydali album „Whisper Supremacy”, na którym pojawiły się utwory „Emaciate”, „Cold Hate Warm Blood”, „White Worms” czy też „Faceless Unknown”.
Death metalowa twórczość była kontynuowana jeszcze przez wiele kolejnych lat. W 2000 roku słuchaczom zaproponowano płytę „… And Then You’ll Beg” z numerami „We Bleed”, „Voice of Unreason”, „Shroud” oraz „Back to the Worms”.
Album koncertowy, a potem trzy kolejne krążki
Rok 2003 przyniósł fanom zespołu pewną niespodziankę. Artyści zdecydowali się na wydanie albumu koncertowego „None So Live”, lecz potem powrócili do swojego tradycyjnego schematu. Na rynku ukazały się trzy kolejne krążki:
- „Once Was Not” z roku 2005 – m.in. z utworami „Luminum”, „The Curse of the Great”, „Angelskingarden” i „Carrionshine”,
- „The Unspoken King” z roku 2008 – „Worship Your Demons”, „Bemoan the Martyr”, „Leach”, „Silence Your Tyrants”,
- „Cryptopsy” z roku 2012 – „Damned Draft Dodgers”, „The Golden Square Mile”, „Ominous”.
Po trzech albumach długogrających ponownie przyszła pora na coś nowego, a mianowicie dwie EP-ki: „The Book of Suffering – Tome I” w roku 2015 i „The Book of Suffering – Tome II” w roku 2018.
Rok 2023 – wyczekiwany powrót z albumem długogrającym
Fani zespołu Cryptopsy nie mogli się doczekać, aż ich ulubieni artyści powrócą na rynek z albumem długogrającym. Dopięli swego w roku 2023, kiedy to muzycy wydali krążek „As Gomorrah Burns”, na którym znalazły się tak popularne utwory, jak:
- „Lascivious Undivine”,
- „Godless Deceiver”,
- „In Abeyance”.
Muzycy z kanadyjskiej grupy Cryptopsy koncertowali już w Toronto, Portland, Austin, Los Angeles, Atlancie, Montrealu, Brnie, Wiedniu, Pradze czy też San Diego.