Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinska
Home Artysta Paweł Dobrowolski

Paweł Dobrowolski

Paweł DobrowolskiSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
46 lat
data urodzenia:
25.10.1977
miejsce urodzenia:
Tarnów
dyscyplina:
Perkusista jazzowy
social media:

Opis

Paweł Dobrowolski to urodzony 25 października 1977 roku w Tarnowie polski perkusista jazzowy, który ceni sobie również odrobinę popu, muzyki elektronicznej i rocka. Z muzyką związany od wczesnych lat szkolnych.

Jeśli trzeba byłoby wskazać jednego z najbardziej zapracowanych perkusistów w Polsce, śmiało można wskazać właśnie Dobrowolskiego. Czemu? Inni artyści szanują jego wielki talent, profesjonalizm i poważne podejście do realizowania najtrudniejszych muzycznych projektów.

Wczesne początki

Czy Paweł był związany z perkusją już od najmłodszych lat? Niekoniecznie, ponieważ na samym początku szkolił swoje umiejętności w grze na fortepianie. Dopiero potem przerzucił się na perkusję i tak pozostało mu do dnia dzisiejszego.

Pierwsze występy nie były może wydarzeniami organizowanymi na bardzo szeroką skalę (grał m.in. w Krakowie oraz w innych miastach na południu Polski), ale dzięki temu zdobywał nowe doświadczenia. Zaowocowało to wielką dojrzałością i narodzinami perkusyjnego talentu.

Albumy, przy których Dobrowolski odegrał ważną rolę i inne współprace

Niektóre muzyczne albumy nie mogłyby powstać, gdyby nie nieoceniona pomoc ze strony Pawła Dobrowolskiego. Wybitny perkusista uczestniczył w tworzeniu tak wyjątkowych krążków, jak:

  • „Audiofeeling” – Paweł Kaczmarczyk Trio (2007),
  • „City Album” – Michał Wróblewski Trio (2014),
  • „Trójka Live” – Marek Napiórkowski Sextet (2016),
  • „Dla dzieci” – Karimski Club (2018),
  • „Hipokamp” – Marek Napiórkowski, Luis Ribeiro, Jan Smoczyński, Adam Pierończyk (2019),
  • „Z miłości jestem – live” – SBB & NOSPR (2021).

Z kim jeszcze tworzył Dobrowolski? Przede wszystkim z takimi gwiazdami, jak: Anna Maria Jopek, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Janusz Muniak, Anna Jurksztowicz, Łona i Webber, Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Bovska czy też Monika Kuszyńska.

Prestiżowe nagrody i międzynarodowe koncertowanie

Było już trochę o licznych współpracach Pawła Dobrowolskiego, więc najwyższa pora zabrać się za przedstawienie kilku prestiżowych nagród, które perkusista zdołał zgromadzić w swojej muzycznej gablotce. Są to m.in.:

  • nagroda główna na Międzynarodowym Festiwalu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” 2002 (Kaczmarczyk, Jaros, Dobrowolski),
  • nagroda główna na wiedeńskim konkursie zespołów jazzowych Kultursalon Horbiger 2004 (Kaczmarczyk, Dobrowolski, Nowicki, Traczyk),
  • nagroda główna na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa „XXX Klucz do Kariery” 2004 (Kaczmarczyk, Dobrowolski, Święs).

Dodatkowo należy wspomnieć o współpracy przy tworzeniu albumu „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego, który zdobył w 2006 roku Fryderyka w kategorii Płyta Roku – Muzyka Jazzowa.

Duże umiejętności Dobrowolskiego sprawiły, że artysta koncertował praktycznie po całym świecie, odhaczając na swojej liście m.in. Australię, Japonię, Szwajcarię, Austrię, Francję, Holandię oraz Stany Zjednoczone.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie i kiedy urodził się Paweł Dobrowolski?
Paweł Dobrowolski to wybitny polski perkusista jazzowy, który urodził się 25 października 1977 roku w Tarnowie.
Do powstania jakich albumów przyczynił się Paweł Dobrowolski?
Paweł Dobrowolski przyczynił się m.in. do powstania tak popularnych albumów, jak: „Audiofeeling” (Paweł Kaczmarczyk Trio), „City Album” (Michał Wróblewski Trio) czy też „Hipokamp” (Marek Napiórkowski, Luis Ribeiro, Adam Pierończyk Jan Smoczyński).
Z kim współpracował już Paweł Dobrowolski?
Wieloletnie doświadczenie muzyczne oraz niebywały talent do gry na perkusji sprawiły, że Paweł Dobrowolski współpracował już z takimi artystami, jak: Anna Maria Jopek, Marek Napiórkowski, Paweł Kaczmarczyk, Zbigniew Namysłowski, Bovska, Janusz Muniak czy też Michał Urbaniak.
Jakimi nagrodami muzycznymi może pochwalić się Paweł Dobrowolski?
Paweł Dobrowolski zgromadził już wiele różnych nagród muzycznych, ale zdecydowanie najcenniejszą jest ta, którą otrzymał za współpracę przy stworzeniu albumu „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego – Fryderyk 2006 (kategoria Płyta Roku – Muzyka Jazzowa). Został też wielokrotnie doceniony na prestiżowych festiwalach jazzowych w kraju i na świecie.

Fani lubią też

Zobacz też