Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Adam Bałdych

Adam Bałdych

Adam BałdychOpisWydarzeniaAdam Bałdych - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Jazz i muzyka poważna stanowią w Polsce pewną kulturową niszę. Grono odbiorców tego gatunku jest dość hermetyczne, co nie oznacza, że nie jest to nurt popularny i godny polecenia - wręcz przeciwnie. Muzyka poważna i jazz to gatunki, które niosę ze sobą ogromną wartość, zwłaszcza jeżeli chodzi o linię melodyczną. Jednym najbardziej utalentowanych polskich jazzmanów i kompozytorów jest Adam Bałdych. Czym charakteryzuje się jego osoba i twórczość?

Adam Bałdych - początki kariery 

Adam Bałdych urodził się 18 maja 1986 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Od początku swoich nastoletnich lat wiązał swoje życiowe plany z muzyką. Artysta ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Już jako 14-latek rozpoczął grę na skrzypcach, a rodzina, znajomi i środowisko muzyczne nazwało go "cudownym dzieckiem skrzypiec". Od 2012 roku Adam Bałdych współpracuje z prestiżową, monachijską wytwórnią muzyczno-wydawniczą ACT. Jego międzynarodowy debiut muzyczny miał miejsce w 2012 roku, kiedy to wraz z Jacobem Karlzonem, Larsem Danielssonem, Vernerim Pohjolaim i Mariusem Nestem skomponował płytę "Imaginary Room". Płyta w 2013 roku otrzymała niemiecką nagrodę branży muzycznej "Echo Jazz 2013". Adam w tym samym roku został również nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii "Muzyka Jazzowa - Artysta Roku". 

 

Polski jazzman i kompozytor wprowadził do muzyki poważnej dozę improwizacji oraz elementy współczesnego języka skrzypcowego. Udało mu się utworzyć swój własny, indywidualny styl, który stał się obecnie bardzo modny i jest naśladowany przez młodych skrzypków. Jego warsztat i kunszt charakteryzuje duże rozwinięcie i umiejętności techniczne. Niemieckie media wypowiadają się o polskim artyście w samych superlatywach i nie ma w tym cienia przesady. Jest to bowiem osoba, która wyznacza nowy kierunek w muzyce poważnej. 

 Festiwale i trasy koncertowe 

Adam Bałdych, dzięki swojemu talentowi i świeżości w tworzeniu muzyki, stał się znany i ceniony na całym świecie. Występował i nadal występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych. Koncertował i dawał popis swoich umiejętności nie tylko podczas koncertów w Polsce, ale również w Kanadzie, Austrii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Korei Południowej, Włoszech, Hiszpanii, Japonii, Chinach czy Stanach Zjednoczonych.

 

Tworzy i współpracuje z największymi artystami świata muzyki poważnej i jazzowej m.in. Agatą Zubel, Cezarym Duchnowskim, Aaronem Parksem, Larsem Danielssonem, Joachim Kuhnem czy Billym Cobhamem. Jedną z jego pierwszych nagród muzycznych było Grand Prix podczas festiwalu "Jazz nad Odrą" w 2006 roku. Zdobył również odznaczenia "Złoty Krzyż Zasługi" oraz "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w roku 2016. Był również w finale prestiżowego konkursu BMW Welt Jazz w 2020 roku. w 2019 roku otrzymał medal "100-Lecia Odzyskania Niepodległości". 

 

Adam potrafi idealnie skomponować ze sobą klasyczne brzmienia, wraz z nowoczesnymi elementami muzyki współczesnej. Jego twórczość charakteryzuje niebywała charyzma i umiejętność przecierania szlaków. Polski kompozytor tworzy muzykę dla najbardziej renomowanych światowych orkiestr. Stworzył między innymi takie dzieła jak "Mozaika-impresje". Napisał również utwór "Antiphona" do treści, które odnaleziono w grotach Qumran. Współpracuje również orkiestrą AUKSO, dla której napisał m.in. "Early Birds Symphony". Brał udział w tworzeniu klasycznych albumów studyjnych np. "Imignary Room", "Bridges" , "Brothers", "Sacrum Profanum". 

Dyskografia

Artysta nagrał łącznie 10 albumów studyjnych, z których pierwszym był wydany w 2007 roku krążek "Moje Miasto". Kolejnymi albumami były: "Damage Control" - 2009, "StoryBoard" - 2009, "Magical Theatre" - 2011, "Imiginary Room" - 2012, "The New Tradition" - 2014, "Bridges" - 2015, "Brothers" - 2017 oraz "Sacrum Profanum" z 2019 roku. Ostatnie pięć krążków zostało wydanych we współpracy z ACT Music.  Najnowszym wydawnictwem Adama jest album "Clouds" wydany w 2020 roku. Przy ostatniej płycie polski muzyk współpracował z wybitnym francuskim wiolonczelistą - Vincentem Courtoisem oraz pianistą holenerskim - Rogierem Teldermanem.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Adam Bałdych: Krzysztof Ścierański, Leszek Możdżer,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Adam Bałdych - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Adam Bałdych?

Miejscowości, w których Adam Bałdych wystąpi w najbliższym czasie: Wrocław.

Jaki nurt muzyczny reprezentuje Adam Bałdych?
Polski artysta tworzy muzykę poważną i jazz. Jest kompozytorem i skrzypkiem.
Kiedy rozpoczęła się jego kariera?
Swoją działalność muzyczną Adam Bałdych rozpoczął już w 1999 roku, jako niespełna 14-latek.
Czy jego kariera była burzliwa?
Owszem. Adam Bałdych jako nastolatek został wyrzucony ze szkoły muzycznej. Przyczyną było nieodpowiednie zachowanie i chęć tworzenia własnej indywidualnej muzyki, bez szablonu. Upór i indywidualizm pozwolił mu później zdobyć stypendium muzyczne "Berklee College of Music" oraz ukończyć Akademię Muzyczną w Katowicach.
Czym dodatkowo się zajmuje?
Adam poza zdobywaniem światowych osiągnięć jest również kompozytorem muzyki teatralnej. Współpracuje ze znanymi reżyserami.
Życie prywatne
Adam Bałdych prywatnie jest szczęśliwym ojcem i mężem. Jego żona Karina Bałdych dzieli z nim zamiłowanie muzyką i razem realizują wspólne projekty.

Fani lubią też

Zobacz też