Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo
Home Artysta Goran Bregović

Goran Bregović

Goran BregovićOpisWydarzeniaGoran Bregović - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Goran Bregović to kompozytor działający w obszarze muzyki rockowej, elektronicznej i etnicznej. Znany też jako lider i autor muzyki zespołu rockowego  Bijelo Dugme. Urodził się 22 marca 1950 roku w Sarajewie, jest synem Chorwata i Serbki.


W młodości uczył się w szkole muzycznej w klasie wiolonczeli, a wieku szesnastu lat grał na basie w lokalnym zespole „Bestije”. W latach 80. współpracował jako producent z Kornelije Kovacem.

Goran Bregović pracował też z reżyserami: Emirem Kusturicą, dla którego skomponował ścieżkę dźwiękową do filmów „Arizona Dream”, „Czas Cyganów” czy „Underground” oraz Patric'em Chereau, dla którego opracował muzykę do filmu „Królowa Margot”. Jest też związany z teatrem - tworzył muzykę do sztuki multimedialnej „Silence of the Balkans”.

Goran Bregović utwory

Nie ma w Polsce ludzi, którzy nie zetknęli się z jego przebojami. Hity Bregovica takie jak „Kalašnjikov", „Mesečina", cieszą się dużą popularnością. Wykonywany wraz z Cesárią Évorą utwór „Ausência" czy przebojowy duet z Kayah „Prawy do lewego" i uwielbiany w Polsce utwór "Kiedyś byłam różą".

Artysta współpracował również z wokalistami taki jak  Iggy Pop, Sezen Aksu, Jorgos Dalaras, Ofra Haza, Scott Walker, a także Krzystof Krawczyk.

 

 

Kategorie:kompozytorzy

Wydarzenia

Kayah i Bregović świętują 25-lecie wydania kultowej płyty i zapraszają na koncerty!

21.04.2024

KoncertyPolecane

Kayah i Bregović świętują 25-lecie wydania kultowej płyty i zapraszają na koncerty!

Goran Bregović - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Goran Bregović?

Miejscowości, w których Goran Bregović wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Gliwice, Gdańsk/Sopot.

Fani lubią też

Zobacz też