Na czasie

voucher-kinowy-heliosartysci-dla-transplantacjimeskie-graniememorial-kamili-skolimowskiejolsztyn-green-festivalsunset-square
Home Artysta Józef Skrzek

Józef Skrzek

Józef Skrzek

Sprawdź wydarzenia
Józef SkrzekSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
76 lat
data urodzenia:
02.07.1948
miejsce urodzenia:
Siemianowice Śląskie
dyscyplina:
Wokalista, multiinstrumentalista, muzyk (rock progresywny, jazz, blues, muzyka poważna) i kompozytor (muzyka filmowa)
social media:

Opis

Józef Skrzek to urodzony 2 lipca 1948 roku w Siemianowicach Śląskich polski wokalista, muzyk (rock progresywny, jazz rock, muzyka poważna) multiinstrumentalista oraz kompozytor. Znany głównie z działalności w zespole SBB (rock, blues, jazz rock, funk rock, jazz fusion).

Początki artystycznej kariery

O doświadczonym artyście można napisać naprawdę dużo. Już w młodzieńczych latach miał wiele wspólnego z muzyką. Uczył się grać na fortepianie i sięgał po dość zróżnicowany repertuar. Nikogo nie powinien dziwić zatem fakt, iż ukończył szkołę muzyczną w Katowicach, w klasie fortepianu (choć miał też styczność ze skrzypcami).

Instrumenty

Jak już zostało wspomniane, Józef Skrzek jest wybitnym multiinstrumentalistą. Instrumenty, którymi doskonale umie się posługiwać to przede wszystkim:

  • instrumenty klawiszowe,
  • skrzypce,
  • harmonijka,
  • gitara basowa.

Artysta dorzucił do tego nietuzinkowy wokal i wielka kariera stanęła przed nim otworem. Tak właśnie się stało. Józef Skrzek wykorzystał swoją szansę i jest jednym z bardziej znanych muzyków w kategorii jazz rock w całej Polsce.

Zespoły & współprace

Warto wiedzieć, że Józef Skrzek w trakcie swojej dotychczasowej kariery muzycznej współpracował już z wieloma zespołami. Wśród nich znalazły się takie grupy, jak:

  • Breakout (m.in. Mira Kubasińska i Tadeusz Nalepa),
  • SBB (Silesian Blues Band, a potem Szukaj, Burz, Buduj) – grupa założona w 1971 roku, którą razem z Józefem Skrzekiem tworzą Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski. Wydała m.in. takie krążki, jak: „Nowy horyzont”, „Pamięć”, „Ze słowem biegnę do Ciebie”, „SBB”, „Follow My Dream”, „Welcome”, „Nastroje”, „New Century”, „Blue Trance” czy też „The Rock”,
  • Grupa Niemen (Czesław Niemen, Helmut Nadolski, Andrzej Przybielski) – z albumami „Strange Is This World” i „Ode to Venus”.

Poza wspomnianymi wyżej muzykami, z Józefem Skrzekiem działali już też Paweł Dobrowolski, Max Mucha, Miłosz Wośko, Ireneusz Dudek, Janusz Hryniewicz, Jan Błędowski, Sławomir Piwowar, Gabor Nemeth, Paul Wertico, Halina Frąckowiak, Lech Majewski, Michał Banasik, Wiesław Komasa, Krzysztof Piasecki, Jarosław Pijarowski, Andrzej Rusek, Michał Urbaniak, Marcin Pospieszalski, Tomasz Szukalski, Jan Skrzek czy też Krzysztof Dziedzic. Dochodzą do tego wydawnictwa Polskie Nagrania „Muza”, GAD Records i Metal Mind Productions oraz Teatr Tworzenia.

Działalność solowa

Jak widać Józefa Skrzeka można kojarzyć z działalnością zespołową, ale chyba każdy wie, że ten utalentowany wokalista i multiinstrumentalista ma na swoim koncie również wiele albumów solowych – prawda? Oto niektóre z nich:

  • „Pamiętnik Karoliny” (1978) – z kawałkami „Narodziny”, „Zabawki”, „Szkoła” czy też „Szczęście”,
  • „Ojciec chrzestny Dominika” (1980) – z utworami „Zaćmienie słońca” i „Toczy się koło historii”,
  • „Józefina” (1981) – m.in. z numerami „The Bird”, „Josephine” oraz „Fire Fly”,
  • „Podróż w krainę wyobraźni” (1985) – „Apocalyptic Music”,
  • „Kantata Maryjna” (1987),
  • „Wracam” (1990) – „Niebo najniższe”, „Za darmo nie ma nic”, „Pogoda sprzyja nam”, „Niespokojnym zwróć spokój”,
  • „Twój dom wschodzącego słońca” (1993) – „Kolory promieni”, „Zbliż się do mego serca”, „Powracająca nowina”,
  • „Kolędy” (1997),
  • „Dzwonią dzwoneczki, muzyka gra, a kolęda nadal trwa” (2001),
  • „Koncert Świętokrzyski” (2002),
  • „Akustycznie” (2003),
  • „U stóp krzyża” (2003) – „Uwielbienie”, „Freedom”,
  • „Viator – Znak pokoju” (2005),
  • „Maria z Magdali” (2006),
  • „La Tempete” (2007) – „Pejzaż II – Kosmiczny odlot”, „Pejzaż V – Słoneczna fantazja”, „Pejzaż VII – Singer”,
  • „Moja muzyka” (2014) – „Delta”, „Przystań”, „Ucieczka”, „Spokój”, „Wieża”,
  • „Surge Propera” (2015) – „Genesis”, „Objawienie”,
  • „Akustycznie II” (2015) – „Singer, Oh Singer”, „King, Queen, Knave”,
  • „Maria Kantata” (2018),
  • „Józef Skrzek” (2022) – „Dla przyjaciół”, „Miłość”.

Oczywiście to tylko niektóre krążki z jego bogatego dorobku artystycznego. Józef wydał też wiele albumów we współpracy z innymi muzykami – m.in. „Dwa Braty” (2008, z Janem Skrzekiem). Skomponował też muzykę do przeróżnych filmów – np. „Ogród rozkoszy ziemskich” i „Golem”.

Nagrody i wyróżnienia

Czy Józef Skrzek może się pochwalić jakimiś nagrodami i wyróżnieniami? Chyba każdy zna odpowiedź na to pytanie… Artystę uhonorowano już nagrodą im. Wojciecha Korfantego (2005), Cegłą Janoscha (2008), Fryderykiem (2013 – za całokształt osiągnięć artystycznych), nagrodą FENIKS 2017 (razem z Jarosławem Pijarowskim), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2017), Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości (2018), Krzyżem Wolności i Solidarności (2019) oraz nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka (2021 – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej).

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie i kiedy urodził się Józef Skrzek oraz czym się zajmuje?
Józef Skrzek to jeden z bardziej znanych polskich multiinstrumentalistów (instrumenty klawiszowe, skrzypce, gitara basowa i harmonijka). Jest też wokalistą, muzykiem (rock, jazz rock) i kompozytorem (muzyka filmowa). Chętnie sięga również po blues, muzykę poważną, jazz fusion oraz funk rock. Urodził się 2 lipca 1948 roku w Siemianowicach Śląskich.
Z jakimi zespołami i artystami współpracował już Józef Skrzek?
Józef Skrzek jest powiązany głównie z zespołem SBB (Silesian Blues Band, a potem też Szukaj, Burz, Buduj - grupa założona w 1971 roku na terenie Siemianowic Śląskich). Należy do tego dorzucić dwa inne zespoły – Grupa Niemen i Breakout. Jeśli chodzi o poszczególnych artystów, z którymi współpracował już Józef Skrzek, wypadałoby umieścić na tej liście m.in. takie nazwiska, jak: Apostolis Anthimos, Jan Skrzek, Krzysztof Piasecki, Janusz Hryniewicz, Czesław Niemen, Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski, Jerzy Piotrowski, Max Mucha, Paweł Dobrowolski, Ireneusz Dudek, Miłosz Wośko, Sławomir Piwowar, Gabor Nemeth, Krzysztof Dziedzic, Tomasz Szukalski, Jarosław Pijarowski, Wiesław Komasa, Michał Banasik, Halina Frąckowiak, Lech Majewski czy też Michał Urbaniak.
Z jakimi albumami i utworami kojarzony jest Józef Skrzek?
Józef Skrzek jest znany ze swojej działalności zespołowej, ale też solowej. Kojarzony głównie z takimi albumami, jak: „Pamiętnik Karoliny” (1978), „Ojciec chrzestny Dominika” (1980), „Józefina” (1981), „Podróż w krainę wyobraźni” (1985), „Wracam” (1990), „Twój dom wschodzącego słońca” (1993), „Dzwonią dzwoneczki, muzyka gra, a kolęda nadal trwa” (2001), „Akustycznie” (2003), „La Tempete” (2007), „Moja muzyka” (2014), „Surge Propera” (2015), „Akustycznie II” (2015) i „Józef Skrzek” (2022). Jego najpopularniejsze utwory to m.in.: „Toczy się koło historii”, „Zaćmienie słońca”, „Genesis”, „Dla przyjaciół”, „Miłość” czy też „Objawienie”.
Jakie nagrody i wyróżnienia w swoim artystycznym dorobku posiada Józef Skrzek?
Józef Skrzek został już wielokrotnie odznaczony i nagrodzony. W jego artystycznym dorobku znajdują się m.in.: Fryderyk 2013, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” 2017, Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości 2018, Krzyż Wolności i Solidarności 2019 i nagroda Mediów Publicznych w kategorii Muzyka 2021.

Fani lubią też

Zobacz też