Jan Borysewicz
Szczegóły
Opis
Genialny i zdolny artysta, współzałożyciel jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów lat 80. - Lady Pank. Muzykę miał we krwi, gdyż jego ojciec grał na perkusji w amatorskim zespole jazzowym. Choć początkowo chciał pójść w ślady rodzica, to ostatecznie jego atrybutem scenicznym stała się gitara. Mowa oczywiście o Janie Borysewiczu - muzyku, kompozytorze, autorze tekstów oraz liderze zespołu Lady Pank.
Dzieciństwo i młodość Jana Borysewicza
Jan Borysewicz urodził się 17 kwietnia 1955 r. we Wrocławiu. Tam też spędził swoje dzieciństwo oraz wczesną młodość. Mając 14 lat uczęszczał na warsztaty perkusyjne w Chodzieży, jednak za namową starszego brata Andrzeja zamienił dotychczasowy instrument na gitarę. Technikę gry doskonalił we wrocławskim Domu Kultury, gdzie podczas jednego ze swoich występów zwrócił na siebie uwagę wokalisty zespołu Nurt - Jacka Barana. Muzyk zaproponował młodemu Jankowi dołączenie do ich grupy. Jego debiut wraz z zespołem miał miejsce w 1972 r., co oznacza, że karierę sceniczną zapoczątkował będąc jeszcze nastolatkiem.
Jan Borysewicz - początki kariery
Współpraca Borysewicza z zespołem Nurt nie trwała długo, bo raptem po kilku miesiącach odszedł on z grupy. W ciągu następnych lat grywał w wielu kapelach. Występował m.in. z pochodzącym z NRD duetem Katia und Roman, z którym koncertował na terenie Niemiec. Zasilił także składy formacji Ireneusza Dudka - Apokalipsa oraz grupy Super Pakt. W 1978 r. został gitarzystą zespołu Budka Suflera, z którym wydał trzy albumy studyjne. W tym czasie skomponował także jeden z największych przebojów grupy "Nie wierz nigdy kobiecie". Swoją przygodę z Budką Suflera zakończył ostatecznie w 1981 r.
Kolejnym etapem kariery Borysewicza była współpraca z kolegą Andrzejem Mogielnickim, - autorem tekstów - z którym razem uformowali zespół o nazwie Żużel. W tym czasie skomponowali oni utwór pt. "Mała Lady Punk", który nagrany został w czasie sesji nagraniowej albumu "Układy" Izabeli Trojanowskiej, w krakowskim Teatrze STU. To właśnie ten utrzymany w stylu rockowym kawałek stał się pierwszym singlem zespołu Lady Pank i zwiastował przyszły styl grupy oraz jej charakter.
Lady Pank i szczyt kariery
W 1982 r. dzięki Mogielnickiemu, Borysewicz poznał Janusza Panasewicza - przyszłego, wiodącego wokalistę zespołu Lady Pank. Skład grupy w początkowej działalności ulegał zmianom. Przewijali się przez niego m.in. tacy artyści jak: Andrzej Polak czy Paweł Milczarek. Ostatecznie do formacji Borysewicza, obok Stasiaka i Panasewicza, dołączyli nowi muzycy z Oddziału Zamkniętego: Jarosław Szlagowski oraz Paweł Mścisławski.
To właśnie działalność w Lady Pank przyniosła Borysewiczowi największą popularność. Zespół wykonywał utwory z pogranicza rocka, łącząc w sobie elementy bluesa i reggae. W latach 1983 - 1986 stał się jednym z najpopularniejszych zespołów polskiej sceny muzycznej. Muzycy zagrali w tym czasie ogromną ilość koncertów na terenie Polski. Przez okres prawie 30 lat grupa zdążyła wydać 20 albumów, na których ukazały się kultowe przeboje rockowe tj.: "Zostawcie Titanica", "Kryzysowa Narzeczona", "Mniej niż zero" czy "Stacja Warszawa".
Kariera solowa Jana Borysewicza i pozostała działalność
W latach 80. Borysewicz, pod szyldem Jan Bo, pracował nad swoim pierwszym solowym projektem. W 1988 r wydał album pt. "Królowa Ciszy", gdzie był kompozytorem całej muzyki oraz pełnił funkcję wokalisty. W 1992 r. ukazała się jego druga solowa płyta pod nazwą "Wojna w mieście", natomiast w 1995 - album "Moja Wolność". W 2010 r. Borysewicz wydał album "Miya". Do jego nagrania zaprosił inne znane gwiazdy estrady, m.in.: Piotra Cugowskiego oraz Urszulę Rembalską.
Muzyk współpracował także nad projektem muzycznym z Pawłem Kukizem - byłm liderem zespołu Piersi. Ich wspólny album ukazał się w 2003 r. i odniósł spory sukces wśród odbiorców. Wydana płyta pokryła się platyną, a utwory pochodzące z tego krążka to m.in.: "Jest taki dzień", "Bo tutaj jest jak jest" oraz "Jeśli tylko chcesz".
Jan Borysewicz - życie prywatne
Gitarzysta był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną muzyka była Danuta Borysewicz, z którą ma córkę o imieniu Joanna. Z drugiego małżeństwa z Patrycją Sinkowską przyszła na świat jego kolejna córka Alicja. Po rozwodzie związał się z ponad 20 lat młodszą od siebie partnerką - Magdaleną Glinkowską, z którą związek zakończył się w 2009 r.
Jan Borysewicz - ciekawostki
- Jan Borysewicz jest gitarzystą oburęcznym
- Po odejściu z Budki suflera muzyk dostał propozycję dołączenia do zespołu Perfect.
- W wieku 16 lat pracował jako malarz pokojowy, aby wspomóc budżet rodzinny.
- W młodości fascynował się grą Jimiego Hendrixa oraz Melisa Davisa, a jego idolem był Aleksander Mrożek z zespołu Nurt, którego zastąpił w trakcie swojego debiutu z grupą.
- Matka Borysewicza chorowała na stwardnienie rozsiane, a ojciec zmarł na skutek zawału serca.
- Często bywa określany mianem "naczelnego skandalisty polskiego show biznesu" ze względu na wielokrotne występowanie w czasie koncertów pod wpływem alkoholu oraz publiczne obnażenie się na scenie w 1986 r.
- W 1985 roku Borysewicz doznał zawału serca, natomiast w 2005 po kolejnym ataku, przeszedł operację koronarografii, która zmusiła go do odstawienia używek i zmiany stylu życia.
Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Jan Borysewicz: Jacek Królik, Michał Dąbrówka, Joanna Lazer, Andrzej Krzywy,
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń