Michał Dąbrówka

Michał Dąbrówka

Jeżeli możemy mówić o perkusyjnej gwieździe rodzimej sceny muzycznej, z pewnością będzie to Michał Dąbrówka. Wybitny perkusista, ale również producent, aranżer, kompozytor i z całej duszy muzyk sesyjny jest jednym z najwybitniejszych polskich instrumentalistów. Wszechstronnie uzdolniony i niezwykle ambitny, poświęcił serce perkusji oraz Natalii Kukulskiej, z którą od ponad dwudziestu lat tworzy zgrany zespół na domowej scenie. Talent Michała Dąbrówki znalazł uznanie nie tylko na polskim rynku muzycznym. Lista wybitnych muzyków, z którymi współpracował zawiera międzynarodowe sławy i ciągle się wydłuża.

Chłopak, który pokochał bębny

Michał Dąbrówka urodził się 13 lutego 1972 w Warszawie, jednak dzieciństwo spędził w Łaskarzewie. Pochodzi z rodziny, w której muzykowanie było codziennością. Babcia artysty udzielała się w chórze kościelnym, dziadek grał na mandolinie. Tata był liderem zespołu Tornado, z którym muzykował na okolicznych imprezach. W domu rodzinnym małego Michała grało się na gitarze, keyboardzie i wielu innych instrumentach, jednak nie było wśród nich bębnów. 

 

Pierwszy kontakt z prawdziwą perkusją chłopiec miał dopiero w łaskarzewskim Domu Kultury i jak sam twierdzi, dość późno pokochał ten instrument. Młody muzyk uczęszczał już wtedy do szkoły muzycznej. W jej murach brakowało jednak bębnów z prawdziwego zdarzenia, nie mógł więc na zajęciach realizować swojej perkusyjnej pasji. Na szczęście ojciec Michała był wielkim pasjonatem sprzętu muzycznego. Widząc rodzącą się miłość syna do perkusji, sprowadził z Włoch bębny Maxwin, na których Michał mógł szlifować swój talent. 

 

Dąbrówce nie podobała się perspektywa nauki w Akademii Muzycznej, gdyż nie było tam możliwości grania na bębnach. Po dyplomie wybrał więc dalsze kształcenie na nowo powstałym wydziale jazzowym w Państwowej Szkole Muzycznej im. Chopina w Warszawie.

Pierwszy zespół i pierwsze sukcesy

To właśnie w czasach studenckich Dąbrówka założył pierwszy zespół muzyczny Woobie Doobie. Był rok 1993, który muzyk określa jako jeden z przełomowych w swojej karierze. W składzie bandu znaleźli się ponadto Karim Matusewicz, Michał Grymuza i Mariusz Mielczarek, a później również Wojtek Pilichowski i Marcin Nowakowski. Zespół zaczął występować w popularnych klubach, takich jak Akwarium i Remont, a zaraz potem podbijać festiwale. 

 

Jednym z pierwszych sukcesów był występ w finale European Jazz Competition 1994 w Leverkusen w Niemczech, którego chłopcy nie wygrali, jednak zapamiętali jako wspaniałą przygodę. Kolejne wyjazdy na festiwale do Hiszpanii i Francji pozwoliły na muzykowanie z prawdziwymi gwiazdami muzyki rozrywkowej - Chickiem Corea i Ray'em Charlesem. Zespół Woobie Doobie wydał na przestrzeni10 lat dwie płyty - "The Album" oraz "Bootla" - ta druga została nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowa Płyta Roku. 

 

Po ponad dziesięcioletniej przerwie Woobie Doobie powróciło w 2014 r płytą "Dawne i tańce i melodie", która również okazała się sukcesem.

Rozwój kariery i praca z najlepszymi 

Równolegle do występów w Woobie Doobie Michał Dąbrówka podjął się pierwszej pracy jako perkusista w musicalu Metro duetu Stokłosa-Józefowicz. Trzy lata regularnych występów zostały we wspomnieniach artysty jako szkoła dyscypliny i odpowiedzialności. W tym okresie młody muzyk miał okazję nagrać i usłyszeć w radio swój pierwszy utwór studyjny - były to niezapomniane "Mury Jerycha" w wykonaniu Roberta Janowskiego. 

 

Talent i coraz bogatsze doświadczenie muzyczne sprawiło, że kariera Dąbrówki zaczęła nabierać tempa i zaowocowała współpracą z coraz większą liczbą wybitnych polskich artystów. Należy wśród nich wymienić: Natalię Kukulską, Halinę Frąckowiak, Edytę Bartosiewicz, Kasię Kowalską, Urszulę, Michała Urbaniaka, Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Turnaua i wielu innych. 

 

Wśród gwiazd międzynarodowej sceny Dąbrówka miał okazję współpracować m. in. z wokalistami Joe Cockerem, Michaelem Boltonem i Caro Emerald oraz wybitnym trębaczem jazzowym Michaelem Paches Stewartem. Pomimo sukcesów i sławy, Dąbrówka pozostał skromnym facetem z żelaznymi wartościami, wśród których najważniejsze jest życie rodzinne i nieustanne rozwijanie muzycznych umiejętności.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Michał Dąbrówka: Jacek Królik, Jan Borysewicz, Joanna Lazer, Andrzej Krzywy,

 

Michał Dąbrówka - Często zadawane pytania

  • Muzyk jest mężem Natalii Kukulskiej. Para poznała się podczas pracy nad albumem "Puls" wokalistki, a sakramentalne "tak" powiedzieli sobie 12 lutego 2010 r. Doczekali się trójki dzieci: Jana, Anny i Laury
  • Pomimo, że Michał Dąbrówka brał udział w tworzeniu większości albumów żony, ich wspólnym projektem jest płyta CoMix z maja 2010 roku.
  • Artysta występował wraz z orkiestrą Adama Sztaby w tanecznym show Polsatu "Taniec z gwiazdami". Oprócz tego brał udział w programach "To było grane", "Moja krew" oraz "Kocham Cię Polsko".
  • Artysta, zainspirowany dyskografią ojca, słuchał Pink Floyd, RUSH, The Police, Led Zeppelin oraz Master of Puppets.
  • w 2002 r muzyk wyjechał na trzy miesiące do Los Angeles, aby szlifować umiejętności w prestiżowym kalifornijskim Musicians Institute w Los Angeles. Muzyk już w młodzieńczych latach marzył o edukacji muzycznej za granicą i w amerykańskiej prasie przeglądał oferty tej właśnie szkoły.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Michał Dąbrówka
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/