Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaagnieszka-chylinskaopener-festivalheilungdawid-podsiadlo
Home Artysta Michał Dąbrówka

Michał Dąbrówka

Michał DąbrówkaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Jeżeli możemy mówić o perkusyjnej gwieździe rodzimej sceny muzycznej, z pewnością będzie to Michał Dąbrówka. Wybitny perkusista, ale również producent, aranżer, kompozytor i z całej duszy muzyk sesyjny jest jednym z najwybitniejszych polskich instrumentalistów. Wszechstronnie uzdolniony i niezwykle ambitny, poświęcił serce perkusji oraz Natalii Kukulskiej, z którą od ponad dwudziestu lat tworzy zgrany zespół na domowej scenie. Talent Michała Dąbrówki znalazł uznanie nie tylko na polskim rynku muzycznym. Lista wybitnych muzyków, z którymi współpracował zawiera międzynarodowe sławy i ciągle się wydłuża.

Chłopak, który pokochał bębny

Michał Dąbrówka urodził się 13 lutego 1972 w Warszawie, jednak dzieciństwo spędził w Łaskarzewie. Pochodzi z rodziny, w której muzykowanie było codziennością. Babcia artysty udzielała się w chórze kościelnym, dziadek grał na mandolinie. Tata był liderem zespołu Tornado, z którym muzykował na okolicznych imprezach. W domu rodzinnym małego Michała grało się na gitarze, keyboardzie i wielu innych instrumentach, jednak nie było wśród nich bębnów. 

 

Pierwszy kontakt z prawdziwą perkusją chłopiec miał dopiero w łaskarzewskim Domu Kultury i jak sam twierdzi, dość późno pokochał ten instrument. Młody muzyk uczęszczał już wtedy do szkoły muzycznej. W jej murach brakowało jednak bębnów z prawdziwego zdarzenia, nie mógł więc na zajęciach realizować swojej perkusyjnej pasji. Na szczęście ojciec Michała był wielkim pasjonatem sprzętu muzycznego. Widząc rodzącą się miłość syna do perkusji, sprowadził z Włoch bębny Maxwin, na których Michał mógł szlifować swój talent. 

 

Dąbrówce nie podobała się perspektywa nauki w Akademii Muzycznej, gdyż nie było tam możliwości grania na bębnach. Po dyplomie wybrał więc dalsze kształcenie na nowo powstałym wydziale jazzowym w Państwowej Szkole Muzycznej im. Chopina w Warszawie.

Pierwszy zespół i pierwsze sukcesy

To właśnie w czasach studenckich Dąbrówka założył pierwszy zespół muzyczny Woobie Doobie. Był rok 1993, który muzyk określa jako jeden z przełomowych w swojej karierze. W składzie bandu znaleźli się ponadto Karim Matusewicz, Michał Grymuza i Mariusz Mielczarek, a później również Wojtek Pilichowski i Marcin Nowakowski. Zespół zaczął występować w popularnych klubach, takich jak Akwarium i Remont, a zaraz potem podbijać festiwale. 

 

Jednym z pierwszych sukcesów był występ w finale European Jazz Competition 1994 w Leverkusen w Niemczech, którego chłopcy nie wygrali, jednak zapamiętali jako wspaniałą przygodę. Kolejne wyjazdy na festiwale do Hiszpanii i Francji pozwoliły na muzykowanie z prawdziwymi gwiazdami muzyki rozrywkowej - Chickiem Corea i Ray'em Charlesem. Zespół Woobie Doobie wydał na przestrzeni10 lat dwie płyty - "The Album" oraz "Bootla" - ta druga została nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowa Płyta Roku. 

 

Po ponad dziesięcioletniej przerwie Woobie Doobie powróciło w 2014 r płytą "Dawne i tańce i melodie", która również okazała się sukcesem.

Rozwój kariery i praca z najlepszymi 

Równolegle do występów w Woobie Doobie Michał Dąbrówka podjął się pierwszej pracy jako perkusista w musicalu Metro duetu Stokłosa-Józefowicz. Trzy lata regularnych występów zostały we wspomnieniach artysty jako szkoła dyscypliny i odpowiedzialności. W tym okresie młody muzyk miał okazję nagrać i usłyszeć w radio swój pierwszy utwór studyjny - były to niezapomniane "Mury Jerycha" w wykonaniu Roberta Janowskiego. 

 

Talent i coraz bogatsze doświadczenie muzyczne sprawiło, że kariera Dąbrówki zaczęła nabierać tempa i zaowocowała współpracą z coraz większą liczbą wybitnych polskich artystów. Należy wśród nich wymienić: Natalię Kukulską, Halinę Frąckowiak, Edytę Bartosiewicz, Kasię Kowalską, Urszulę, Michała Urbaniaka, Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Turnaua i wielu innych. 

 

Wśród gwiazd międzynarodowej sceny Dąbrówka miał okazję współpracować m. in. z wokalistami Joe Cockerem, Michaelem Boltonem i Caro Emerald oraz wybitnym trębaczem jazzowym Michaelem Paches Stewartem. Pomimo sukcesów i sławy, Dąbrówka pozostał skromnym facetem z żelaznymi wartościami, wśród których najważniejsze jest życie rodzinne i nieustanne rozwijanie muzycznych umiejętności.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Michał Dąbrówka: Jacek Królik, Jan Borysewicz, Joanna Lazer, Andrzej Krzywy,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Czyim mężem jest Michał Dąbrówka?
Muzyk jest mężem Natalii Kukulskiej. Para poznała się podczas pracy nad albumem "Puls" wokalistki, a sakramentalne "tak" powiedzieli sobie 12 lutego 2010 r. Doczekali się trójki dzieci: Jana, Anny i Laury
Jakie jest wspólne "muzyczne dziecko" pary artystów?
Pomimo, że Michał Dąbrówka brał udział w tworzeniu większości albumów żony, ich wspólnym projektem jest płyta CoMix z maja 2010 roku.
W których telewizyjnych show brał udział Michał Dąbrowka?
Artysta występował wraz z orkiestrą Adama Sztaby w tanecznym show Polsatu "Taniec z gwiazdami". Oprócz tego brał udział w programach "To było grane", "Moja krew" oraz "Kocham Cię Polsko".
Jakich zespołów Michał Dąbrówka lubić słuchać w młodości?
Artysta, zainspirowany dyskografią ojca, słuchał Pink Floyd, RUSH, The Police, Led Zeppelin oraz Master of Puppets.
Jakie edukacyjne marzenie udało się Dąbrowce spełnić?
w 2002 r muzyk wyjechał na trzy miesiące do Los Angeles, aby szlifować umiejętności w prestiżowym kalifornijskim Musicians Institute w Los Angeles. Muzyk już w młodzieńczych latach marzył o edukacji muzycznej za granicą i w amerykańskiej prasie przeglądał oferty tej właśnie szkoły.

Fani lubią też

Zobacz też