Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Andrzej Cierniewski

Andrzej Cierniewski

Sprawdź wydarzenia
Andrzej CierniewskiOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Są tacy artyści, którzy nie do końca są znani w swoim kraju, ale mają za to ogromny dorobek muzyczny i są rozpoznawali bardziej poza granicami kraju aniżeli w Polsce. Wynika to przede wszystkim z gatunku muzyki, który dany wokalista gra oraz innych aspektów, które mają wpływ na ostateczną ocenę. Przykładem tego jest Andrzej Cierniewski, który już od wielu lat, bo aż prawie 60., co jest ogromnym wyczynem, prezentuje swoją muzykę nie tylko w Polsce. Warto przybliżyć tę postać, bo nie jest ona znana wszystkim fanom muzyki, również tej mniej popularnej, ponieważ Cierniewski gra muzykę country. 

Jaka jest historia Cierniewskiego?

Andrzej Cierniewski może być, a nawet powinien nazywany legendą, chociaż nie będziemy ukrywać, że jest to osoba, która znana jest każdemu. Być może znają go przedstawiciele starszego pokolenia bądź wierni fani muzyki country, bo właśnie taką muzykę gra Andrzej Cierniewski. Urodził się 29 listopada 1946 w Krotoszynie, aczkolwiek na scenie jest już od 1965 roku. To kawał polskiej muzyki, bo Cierniewski cały czas koncertuje, a jest to już ponad pół wieku na scenie. To niewiarygodne, że są tacy ludzie, którzy nie grają muzyki popularnej, ale raczej coś, co w Polsce jest niszowe, a trzeba wziąć pod uwagę, że muzyka country nie zawsze była mile widziana w Polsce, a szczególnie w okresie PRL-u, kiedy jednoznacznie kojarzyła się ona z "amerykańskim imperializmem".

 

Cierniewski rozpoczął swoją karierę na deskach najbardziej znanego festiwalu, jakim jest Opole, gdzie został nagrodzony jako najlepszy debiutant. Ta nagroda sprawiła, że o Cierniewskim zaczęło się mówić trochę więcej, chociaż kolejnym krokiem był wyjazd za ocean, gdzie cały czas tworzył i koncertował. Wracając jednak do momentu, gdy jeszcze był w Polsce, to cały czas szlifował swój talent muzyczny, ale również kompozytorski. Stworzył swój autorski recital "Andrzej i jego piosenki" czy też później współpracował z "Estradą Poznańską". 

 

Sam wyjazd Cierniewskiego był dobrą decyzją, ponieważ od razu po wyjeździe podpisał kontrakt na wiele koncertów dla Polonii. Nie ma co ukrywać, że dla polskich artystów, którzy żyli w kraju socjalistycznym, gdzie nie było tyle wolności ile w USA był to krok, którego z pewnością inni Cierniewskiemu zazdrościli. Nagle po 2 latach działalności okazało się, że Cierniewski przerywa swoją karierę muzyczną, którą wznawia po 20 latach. Następnie znana producentka telewizyjna Nina Terentiew oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy muzycznych oraz tekściarzy Marek Gaszyński, namawiają artystę do powrotu do Polski. Tak też się dzieje i tutaj Cierniewski ponownie został doceniony przez widownię.

Jakie są dokonania muzyczne Andrzeja Cierniewskiego?

Nie będziemy ukrywać, że Cierniewski jest artystą, który przewrócił polską scenę muzyczną do góry nogami i odcisnął na nie swoje piętno. Nie można jednak deprecjonować jego umiejętności, które przecież miał i nadal ma niemałe. Jak już wspomnieliśmy, wydarzeniem przełomowym w karierze Cierniewskiego było nagrodzenie go za najlepszy debiut w Opolu, co otworzyło mu drogę do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

 

Muzyczne dokonania Cierniewskiego nie są zbyt okazałe. Długa przerwa, która trwała ponad 20 lat była czasem, w której mógł on osiągnąć zdecydowanie więcej, jednak do tego nie doszło. Warto jednak powiedzieć, że jego comeback po wielu latach był strzałem w dziesiątkę. Okazało się, że Cierniewski nadal ma sporą energię, co tylko pokazuje, że jest on artystą "z krwi i kości" kochającym widownię. Co ciekawe, ma on tylko 3 albumy studyjne na swoim koncie, ale jednak jeden z nich, wydany w 2002 roku uzyskał status Złotej Płyty. To niewiarygodne, że czekał na to aż 37 lat po rozpoczęciu kariery muzycznej

 

Powrót Andrzeja Cierniewskiego na początku był symboliczny, bo miał być to jeden występ charytatywny w Mrągowie, ale okazało się, że widownia ucieszyła i doceniła jego piękny głos i szczerość. Ruszył w trasę z "Lata z Radiem", wydawał płyty i koncertował. Warto podkreślić, że Cierniewski współpracował z takimi artystami jak Romuald Lipko, Robert Janson czy Andrzej Mogielnicki, a w Stanach tworzył zespół Two double wraz ze Stanem Borysem, Krzysztofem Krawczykiem czy Krzysztofem Klenczonem.

Okres Cierniewskiego w USA

Czas, który Cierniewski spędził w USA z pewnością był czasem ciekawym, chociaż tak na dobrą sprawę wiele o nim nie wiemy. Przerwa w karierze sprawiła, że musiał poszukać on innej drogi życiowej. Zajmował się takimi zajęciami jak sprzątanie czy też później organizował wycieczki dla fanów wędkarstwa. Okazało się jednak, że poradził sobie i w biznesie, ponieważ stworzył firmę produkującą wysokiej jakości porcelanę. Oficjalnym powodem zawieszenia kariery było "wypalenie ambicjonalne". Trudno jest jednoznacznie powiedzieć co by się stało, gdyby Cierniewski nagrywał i koncertował nadal. Nie każdy artysta ma jasną i prostą drogą, a ta przeznaczona Cierniewskiemu była kręta i wyboista.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Andrzej Cierniewski: Mariusz Kalaga, Droga na Ostrołękę, Babsztyl, Rednex, After Blues, Country Sisters,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Od kiedy Andrzej Cierniewski prowadzi swoją karierę muzyczną?
Cierniewski z pewnością jest jednym z najdłużej będących artystów na scenie, ponieważ trwa ona już od prawie 60 lat, bo od 1965 roku.
Z jakimi artystami współpracował Cierniewski?
Przede wszystkim byli to: Romuald Lipko, czy Janusz Piątkowski. Stan Borys, Krzysztof Klenczon i Krzysztof Krawczyk byli jego partnerami w zespole Two double, którzy tworzyli w USA.
Jaki gatunek muzyki tworzy Andrzej Cierniewski?
Andrzej Cierniewski jest znany przede wszystkim z tworzenia muzyki country, aczkolwiek ma wiele talentów i jest również kompozytorem.

Fani lubią też

Zobacz też