Na czasie

voucher-kinowy-heliosagnieszka-chylinskaopener-festivalkswpiotr-rubik-trasadawid-podsiadlo

Gooral

GooralOpisWydarzeniaGooral - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Gooral to pseudonim artystyczny Mateusza Górnego, który urodził się w Bielsku-Białej. Jest on producentem muzycznym. Zasłynął z bardzo ciekawego połączenia muzyki elektronicznej, dupstepu oraz drum'n'bassu z etnicznymi, góralskimi brzmieniami. Tym samym stworzył wyjątkową muzykę cenioną przez fanów.

Kariera Goorala

Swoją karierę muzyczną Gooral rozpoczął w 2003 roku. Stworzył wtedy remix piosenki autorstwa Led Zeppelin "Whotta lotta love". Dzięki temu utworowi zadebiutował w notowaniach radia Bis na zaszczytnym drugim miejscu. Wtedy też poprosił o zdjęcie z anteny tego radia. Do tej pory nie jest w stanie powiedzieć, czy bał się, czy też wynikało to z ogromnego szacunku do Led Zeppelin. 

 

W 2004 roku założył zespół, który nazywał się Psio Crew. Kapela wykonywała muzykę elektro-góralską i zdobyła ogrmną popularność. Zespół założył z Maciejem Szymonowiczem (pseudonim Kamer). Razem wydali płytę zatytułowaną "Szumi Jawor Soundsystem". Po 4 latach Gooral odszedł z zespołu. Jednakże reaktywował go w 2015 roku. Choć zespół ten przyniósł mu sławę, jeszcze większa kariera czekała na niego solo.

 

W 2011 roku wydał swoją debiutancką płytę solo. Zatytułował ją "Ethno Elektro". Tytuł doskonale oddaje zawartość krążka. Znalazło się na nim aż 14 utworów, a wśród nich jeden z największych hitów artysty, czyli "Karczmareczka". 

 

Miał okazję dwukrotnie wystąpić za . W 2013 roku, gdy pojawił się na scenie po raz drugi, towarzyszył Zespołowi Pieśni i Tańca Mazowsze. Współpraca z zespołem sprawiła, że ogromny tłum świetnie się bawił na festiwalu. Cały ten występ można zakupić w formie płyt CD oraz DVD.

 

W 2014 roku wypuścił kolejną płytę, która nosi tytuł "Better Place". Wydał ją z własnym menedżerem - Łukaszem Adamczewskim. Zrobił to w swojej wytwórni płytowej Kardiogram Tunes. Podczas tworzenia utworów współpracował z Maciejem Szymonowiczem, Piotrem Gawronem oraz wokalistką - Anną Rogowską (pseudonim: Wiosna). 

 

Ciekawe doświadczenie czekało na niego w 2015 roku. 19 grudnia 2015 roku stworzył muzykę do spektaklu teatralnego "Krakowiacy i Górale". Sztuka stworzona przez Wojciecha Bogusławskiego wystawiana była w poznańskim Teatrze Polskim. Artysta opisuje to doświadczenie jako zaszczytne i ciekawe.

 

29 października 2016 roku odbył się premierowy koncert, który reklamował kolejną płytę artysty. Tego samego dnia ruszyła sprzedaż albumu "Khabaya". Ten intrygujący tytuł został zaczerpnięty z języka górali marokańskich. Po polsku oznacza on "tajemnicę". Gooral stworzył utwory we współpracy z Maciejem Szymonowiczem, Adrianną Styrcz oraz Anną Antonik (pseudonim Bajka). 

 

W 2022 roku po kilku latach przerwy wystąpił na scenie z Zespołem Śląsk. Na swoim Instagramie informuje także, że tworzy nowe studio nagraniowe w Warszawie. Niedawno występował także na scenie z Paprodziadem w Mysłowicach oraz miejscowości Darłówko. Na swoim profilu umieszcza tzw. selfie z każdego koncertu.

Inne osiągnięcia

Artysta miał okazję występować na wielu festiwalach, m.in.:

  • Open’er Festival,
  • Before Tauron Nowa Muzyka,
  • Sziget Festival,
  • Live Festival,
  • Colours of Ostrava,
  • Orange Warsaw Festival,
  • Przystanek Woodstock.

Niewątpliwie ciekawym doświadczeniem była dla niego praca nad udźwiękowieniem filmu. Stworzył muzykę do dzieła z 1919 roku zatytułowanego "South". Reżyserem filmu jest Frank Hurley. Film opowiada o pierwszej wyprawie człowieka na biegun południowy.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Gooral: Dubioza Kolektiv, Mery Spolsky, Bass Astral, Bokka, Selah Sue, Dimension, KOVEN., Paprodziad, Daria Zawiałow,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Gooral - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Gooral?

Miejscowości, w których Gooral wystąpi w najbliższym czasie: Szczyrk.

Czy Gooral ma swoją stronę internetową?
Tak, artysta posiada własną stronę internetową, która nosi taką samą nazwę, jak jego pseudonim artystyczny - Gooral. Nazywana jest także "Dziuplą Goorala". Przekierowuje ona na oficjalny kanał artysty na YouTube. Oprócz tego zawiera sekcję NEWSY, gdzie artysta sam umieszcza informacje na temat koncertów, nowych utworów czy innych ważnych wydarzeń, jak np. to, że jego utwór znalazł się na niemieckiej składance. Na stronie możemy także znaleźć archiwum wielu jego koncertów, które nie było aktualizowane od 2020 roku.
Jaka jest najnowsza płyta Goorala?
Najnowsza płytę wydał w 2020 roku. Album nosi tytuł "Ethno Elektro 2" i składa się z dwóch płyt: "Fushion" i "Wolno". Na drugim z tych krążków dominują klimaty downtempo oriental. Artysta uwielbia takie brzmienia. Płyta ta została ciepło przyjęta nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju.Na swojej stronie internetowej Gooral informował o tym, że utwór "Krywaniu" znalazł się na składance niemieckiej wytwórni Bar 25.
W jakich brzmieniach muzykę tworzy aktualnie?
Na ten moment artysta tworzy muzykę downtempo solo live. Na scenie korzysta z syntezatorów, piszczałek czy nawet okarynek, a także procesorów efektów oraz abletona z pushem.
Ile lat ma Gooral?
Mateusz Górny urodził się w 1982 roku. W 2022 roku obchodził więc swoje 40 urodziny.
Czy od zawsze zajmował się muzyką?
Nie. Mateusz Górny początkowo nie tworzył muzyki. Swoją pracę zaczął jako instruktor narciarski. Podjął także studia na uczelni w Poznaniu. Kierunek, który wybrał to fizyka. Później zaczął tworzyć muzykę, która była jego pasją.

Fani lubią też

Zobacz też