emptygif
Newsletter

Na czasie

voucher-kinowy-helioshans-zimmerskoki-narciarskieagnieszka-chylinskavan-goghpolska-noc-kabaretowa-2023
Home Miejsce Teatr Narodowy w Warszawie

Teatr Narodowy w Warszawie

Warszawa, Plac Teatralny 3
Teatr Narodowy w WarszawieOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Teatr Narodowy to najstarszy teatr w Polsce, założony w Warszawie w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To jeden z 4 teatrów o charakterze instytucji narodowej i ogromnym znaczeniu dla kultury polskiej. Podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobny status posiadają również Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Polska Opera Królewska oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, z którą gmach przy placu Teatralnym dzieli Teatr Narodowy.

Teatr Narodowy – historia

Historia Teatru Narodowego rozpoczęła się w XVIII wieku. 19 listopada 1765 roku, w budynku Operalni, która dziś już nie istnieje, odbyła się premiera spektaklu Natręci Józefa Bielawskiego. To właśnie ten dzień uznawany jest za początek istnienia Teatru, jednego z elementów reformy edukacji, życia kulturalnego i obyczajowego, którą zapoczątkował Stanisław August Poniatowski.

 

Dzieje Teatru Narodowego były niezwykle burzliwe. Instytucja przez długi czas walczyła o przetrwanie, wielokrotnie płonęła i była odbudowywana. Zawsze odzyskiwała jednak swoją silną pozycję. Teatr Narodowy po zakończeniu II wojny światowej otwarty został w 1949 roku. Na jego działalność ogromny wpływ miała nowa, powojenna rzeczywistość – zarówno PRL, socrealizm, kryzys marcowy, dekada Gierka, jak i stan wojenny. Obiekt kierowany był przez znanych artystów, m.in. Władysława Daszewskiego, Wilama Horzycę, Adama Hanuszkiewicza. W marcu 1985 roku spłonął, a jego odbudowa trwała aż 12 lat.

 

19 listopada 1997 roku odbyło się pierwsze przedstawienie w odbudowanym Teatrze Narodowym – Noc listopadowa Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego – nowego dyrektora instytucji. Za jego kierownictwa Teatr odzyskał dawny blask.

 

1 września 2003 stanowisko Grzegorzewskiego objął Jan Englert. Teatr Narodowy rozpoczął intensywną pracę – oferował do 9 premier rocznie i aż do 500 spektakli. W 2015 roku świętowano 250-lecie instytucji, jednego z najstarszych dorobków kultury europejskiej.

Teatr Narodowy – spektakle i koncerty

Obecnie w Teatrze Narodowym odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalno-rozrywkowe – koncerty, spektakle, spotkania z artystami i wiele innych. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie i obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas wizyty w stolicy.

 

Co odbyło się do tej pory w Teatrze Narodowym? Spektakl i koncert Lunapark, z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego - widzowie mieli okazję usłyszeć znane utwory Obywatela GC: Mamona, Nieustanne tango, Biała flaga, Arktyka, Psy Pawłowa, Jestem w niebie i wiele innych. Bilety do Teatru Narodowego na to wydarzenie sprzedały się błyskawicznie.

 

Dużą popularnością wśród publiczności cieszył się również spektakl japońskiego teatru . Występom aktorów towarzyszył niezwykły koncert chóru i muzyków. Połączenie śpiewu, tańca, ruchu scenicznego, sztuk walki i obrzędów religijnych stworzyło niepowtarzalną całość.

Teatr Narodowy – repertuar 2021

Repertuar Teatru Narodowego obejmuje obecnie kilka niezwykłych spektakli. Wśród nich wyróżnić można Skórę węża w reżyserii Artura Urbańskiego, w wykonaniu m.in. Beaty Fudalej, Aleksandry Justy, Marka Barbasiewicza, Arkadiusz Janiczka. Kolejnym, wartym uwagi przedstawieniem jest Śnieg Stanisława Przybyszewskiego, w reżyserii Anny Gryszkówny. Na scenie podziwiać można Dominikę Kluźniak, Patrycję Soliman, Martę Wągrocką, Oskara Hamerskiego i Henryka Simona.

 

Teatr Narodowy - spektakle 2022 - co jeszcze będą mieli okazję zobaczyć widzowie? Przedstawienie IRONBOUND. Za torami, za mostem - sztukę Martyny Majok, laureatki nagrody Pulitzera w dziedzinie dramatu z 2018 roku. W rolach głównych wystąpią Ewa Konstancja Bułhak, Karol Pocheć, Marcin Przybylski, Henryk Simon i Paweł Paprocki.

Źródło zdjęcia: Wikipedia, CC-BY-SA 3.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Teatr Narodowy?
Teatr Narodowy znajduje się w stolicy Polski – w Warszawie, przy placu Teatralnym 3.
Jakie wydarzenia odbyły się w Teatrze Narodowym?
W Teatrze Narodowym odbywają się różne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Wśród nich wymienić można spektakle teatralne. Widzowie mieli okazję zobaczyć przedstawienia Garderobiany, Tango i Nikt. Ponadto, odbył się tu spektakl i koncert Lunapark z utworami Grzegorza Ciechowskiego.
Kiedy powstał Teatr Narodowy?
Teatr Narodowy powstał w 1765 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To jeden z najstarszych obiektów kultury europejskiej – w 2015 roku obchodził 250-tą rocznicę powstania.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też