Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Kraków, Świętego Ducha 1
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie OpisWydarzeniaWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

27 marca o 16:00 odbędzie się spektakl online Fantazja o Ludwiczku. Spektakl będzie dostępny przez 48 godzin. Stream dostępny poniżej.

 

O Fantazji o Ludwiczku 

X Symfonia d-moll op. 125. Znana także jako Symfonia radości. Korona i synteza całego życia i twórczości Ludwiga van Beethovena. Cierpiący, zmagający się z losem i ze światem kompozytor wyraża w niej ideę ogólnej miłości i braterstwa, wiarę w lepsze jutro. Wyraża pewność, że walka – choćby najcięższa – skończyć się musi (i skończy się) zwycięstwem. W chwili gdy temat Ody do Radości ma się zjawić po raz pierwszy, orkiestra milknie niespodziewanie. Zalega cisza. Nadaje to wejściu chóru charakter tajemniczy i boski. Muzyka wstępuje w serca z coraz większą pewnością siebie. To podbój, wojna wydana cierpieniu. Oda jest odpowiedzią na wszystko, co ciemne w naszej rzeczywistości.

 

Multimedia oraz produkcja muzyczna: Paweł Penarski
Scenografia i kostiumy: Rafał Szumera
Choreografia: Aleksander Kopański
Opracowanie muzyczne: Daniel Malchar
Producent: Oliwia Kuc
Inspicjent: Iwona Cieślik 

 

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie to teatr w Krakowie mieszczący się przy ulicy św. Ducha 1, na Starym Mieście. Budowa teatru miała miejsce w latach 1891-1893. Budynek powstał w stylu eklektycznym z przewagą neobaroku według projektu architekta Jana Zawiejskiego. Pomysłodawcą wybudowania teatru w Krakowie był Walery Rzewuski.

 

Teatr Juliusza Słowackiego został otwarty w 1893 roku pod nazwą Teatr Miejski, jego obecna nazwa funkcjonuje od roku 1909.

Historia Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie

Budynek teatru w Krakowie powstał na miejscu wyburzonego kościoła św. Ducha. Ciekawostką jest fakt, że był to pierwszy budynek w mieście, który posiadał oświetlenie elektryczne. Podczas pierwszego spektaklu w Krakowie wystawiono fragmenty utworów Mickiewicza, Słowackiego i Fredry. Przez następnych pięć tygodni wystawiano tylko polski repertuar.

Teatr w Krakowie współcześnie

Od 2016 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru w Krakowie jest Krzysztof Głuchowski. W latach 1999–2016 dyrektorem teatru był Krzysztof Orzechowski. W czasie jego kadencji w Teatrze Słowackiego w Krakowie debiutowali uznani reżyserzy tacy jak Maja Kleczewska. Spektakle wystawiali tut też między innymi Barbara Sass, Katarzyna Deszcz, Magdalena Łazarkiewicz, Tadeusz Bradecki, Maciej Wojtyszko, Rudolf Zioło, a także artyści młodszego pokolenia: Agata Duda-Gracz, Grzegorz Wiśniewski, Piotr Kruszczyński, Rafał Sabara, Maciej Sobociński.

 

Na terenie teatru odbywają się też spotkania Krakowskiego Salonu Poezji powstałego z inicjatywy Anny Dymnej. Od 2012 r. w ramach Teatru działa również Ogród Sztuki – przestrzeń dla młodych twórców.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Bartosz Cygan, CC-BY-SA 4.0 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też