Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Pałac pod Baranami

Pałac pod Baranami

Kraków, Rynek Główny 27
Pałac pod BaranamiOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Pałac pod Baranami to jedna z najpiękniejszych krakowskich kamienic, usytuowana tuż przy Rynku Głównym. Historia Pałacu sięga czasów średniowiecznych. Wedle tradycji i źródeł historycznych znajdowała się tu niegdyś gospoda, a w jej podworcu trzymano barany na sprzedaż - stąd nazwa. To właśnie od nich wywodzi się charakterystyczne godło pałacu, przejętego później przez rodzinę Potockich. Pamiątką po średniowieczu są także gotyckie piwnice, w których znajduje się legendarna Piwnica pod Baranami - kultowe miejsce dla Krakowa i jego artystów.

W przeszłości Pałac pod Baranami gościł wiele znakomitości. Przebywał tu m.in. rosyjski carewicz Aleksy, książę Józef Poniatowski, książę warszawski Fryderyk August i Franciszek Józef. W 1965 roku z inicjatywy Piotra Skrzyneckiego w podziemiach Pałacu powstał słynny kabaret Piwnica pod Baranami, który skupiał literatów, muzyków i aktorów. Z piwnicą związani byli m.in. Ewa Demarczyk, Wiesław Dymny, Grzegorz Turnau i Jacek Wójcicki.  Występował tu także Marek Grechuta z zespołem Anawa.

Od 1969 roku w Pałacu działa Kino Pod Baranami. Studyjna, kameralna przestrzeń została nagrodzona w 2009 roku za najlepszy program spośród kin zrzeszonych w ramach Europa Cinemas. Na piętrach pałacu znajdują się także przestronne sale balowo-konferencyjne. Są to m.in. Sala Złota, Sala Zielona, Sala balowa i Sala Tarasowa na dziedzińcu. Przestronne zabytkowe wnętrza są miejscem wielu wydarzeń artystycznych i koncertów. Można je także wynająć prywatnie lub na cele biznesowe. Organizowane są tu także sylwestry i studniówki.

Pałac pod Baranami – wydarzenia i koncerty

Wśród wydarzeń, które mają miejsce w Pałacu pod Baranami, znajdują się koncerty, wernisaże, premiery kinowe i kameralne spotkania z artystami.Odbyła się tu m.in. Włoska Gala Operowa rzymskiej Opera da Camera di Roma, w ramach której tenorzy i sopraniści zaprezentowali najlepsze musicalowe hity z Broadwayu w niecodziennym wydaniu.

W pubie odbył się także wieczór z piosenkami Louisa Armstronga w wykonaniu Michała Pijewskiego. W pałacowych wnętrzach miał również miejsce wernisaż wystawy Marty Wiatr "Droga". Piwniczna scena cyklicznie organizuje pokazy kabaretowe i kameralne spotkania z artystami, kontynuując tradycję i jakość wyznaczone przez Piotra Skrzyneckiego.

Pałac pod Baranami – bilety na wydarzenia

Bilety na wydarzenia, stand-upy i koncerty w Pałacu pod Baranami można nabyć online za pośrednictwem strony eBilet.pl. Znajdziesz tu również harmonogram wszystkich nadchodzących imprez i eventów rozrywkowych, w których warto wziąć udział.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Pałac pod Baranami?
Pałac pod Baranami znajduje się w Krakowie przy Rynku Głównym 27. Pałac był niegdyś własnością rodziny Potockich. Obecnie znajduje się w nim kino, przestrzeń bankietowo-ekspozycyjna i kultowa Piwnica pod Baranami. Łatwy dojazd zapewnia komunikacja miejska.
Jakie wydarzenia odbyły się w Pałacu pod Baranami?
W Pałacu pod Baranami odbyła się m.in. Włoska Gala Operowa rzymskiej Opera da Camera di Roma, wieczór z piosenkami Louisa Armstronga w wykonaniu Michał Pijewskiego oraz wernisaż wystawy Marty Wiatr “Droga”. Regularnie odbywają się tu także wieczory z piosenką piwniczną, na których można posłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu najlepszych krakowskich artystów.
Kiedy został otworzony Pałac pod Baranami?
Początki Pałacu pod Baranami sięgają średniowiecza. W 1965 roku powstała tu kultowy kabaret o nazwie Piwnica pod Baranami, a w 1969 roku rozpoczęło działalność kino studyjne.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też