Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
Opis
Zapraszamy na wyjątkowy koncert, który zaprezentuje Wojtek Blecharz - Mantra dla Muranowa. To rodzaj dźwiękowej medytacji, muzycznego spaceru, którego fragmenty rozpisane są na przestrzenie wyjątkowego budynku muzeum POLIN. Stream poniżej.
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin to muzeum znajdujące się w sercu Warszawy na Muranowie. Miejsce przedstawia wielowiekową historię Żydów mieszkających na terenie kraju.
Siedziba muzeum mieści się w gmachu wybudowanym w latach 2009–2013. Za projekt odpowiedzialny jest zespół fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego.
Placówka w obecnym miejscu zaczęła swoją działalność w kwietniu 2013 roku, a wystawę można było oglądać w październiku 2014 roku. Gmach nowego muzeum wybudowano w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej Warszawy, zwanej Dzielnicą Północną.
Historia powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich zostało wzniesione z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. W muzeum oprócz działalności muzealnej realizowane są jeszcze działania kulturalno-edukacyjne. W odróżnieniu od podobnych miejsc znajdującym się na świecie nie skupia się na przekazywaniu informacji z okresu II wojny światowej i Holokaustu, ale mówi o wkładzie Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki.
We wrześniu 2014 Muzeum dodało do swojej nazwy słowo „Polin” co oznacz „Polska” w języku hebrajskim.
Konkurs na projekt Muzeum Historii Żydów Polskich
Przed ogłoszeniem otwartego konkursu na projekt muzeum przeprowadzono rozmowy ze światowej sławy architektem Frankiem Gehrym. Do współpracy jednak nie doszło z powodu braku porozumienia na tle finansowym.
W lutym 2005 roku ogłoszono więc międzynarodowy konkurs architektoniczny. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem: zarejestrowało się w nim 245 architektów z 36 krajów świata, m.in. 73 z Polski, 31 z Niemiec, 28 ze Stanów Zjednoczonych, 17 z Włoch, 15 z Izraela, 11 z Wielkiej Brytanii, 10 z Holandii, 9 z Francji, 6 z Austrii i 5 z Kanady. Spośród 119 nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego zaprosiła 11 zespołów w celu przedstawienia pomysłów.
Wymogiem było, aby budynek był funkcjonalny, nowoczesny oraz miał być charakterystyczny w formie, aby stał się jednym z symboli współczesnej Warszawy. Placówka miała być miejscem pokazującym szerokiej publiczności dorobek kultury żydowskiej, ale gmach nie mógł zdominować pomnika Bohaterów Getta. Aby nie ingerować znacząco w przestrzeń, do której przyzwyczaili się mieszkańcy, budynek mógł zająć jedną trzecią powierzchni placu, a jego wysokość nie mogła być większa niż sąsiednie bloki mieszkalne.
Konkurs zakończył się 30 czerwca 2005. Wygrał go zespół Lahdelma & Mahlamäki, a trzy równorzędne wyróżnienia zdobyli Zvi Hecker, Kengo Kuma oraz Daniel Libeskind. Fiński zespół zdobył dzięki temu pierwszą wygraną w konkursie zagranicznym.
Źródło zdjęcia: Wikipedia, CC-BY-SA-3.0 PL
Występowali
Obiekty w pobliżu

Klub Proxima
Warszawa

Klub XOXO
Warszawa

Multikino Złote Tarasy
Warszawa

Chmury
Warszawa

Scena 20 w Warszawie
Warszawa

Amfiteatr w Parku Sowińskiego
Warszawa

Klasztor oo. Dominikanów
Warszawa

Klub Arco i Restauracja Włoska NAVONA
Warszawa

Wydział Fizyki Uniwersyetetu Warszawskiego
Warszawa

Teatr WARSawy
Warszawa

Level 27
Warszawa

Klub Remont
Warszawa

Time Machine Minigolf
Warszawa

No Problem - Bracka 20
Warszawa

PIĘTRO NIŻEJ
Warszawa

DOCK19 by Mateusz Gessler, Elektrownia Powiśle
Warszawa

FOOD TOWN w Fabryce Norblina
Warszawa

Centrum Zarządzania Światem
Warszawa

Muzeum Nowa Praga
Warszawa

Sala Prowincjalska przy Kościele św. Jacka
Warszawa
Fani lubią też

TAURON Arena Kraków
Kraków

Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa

Hala Spodek
Katowice

ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot

Hala Urania
Olsztyn

Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk

Progresja
Warszawa

Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk

ICE Kraków Congress Centre
Kraków

Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław

PreZero Arena Gliwice
Gliwice

Teatr Studio Buffo w Warszawie
Warszawa

Lotnisko Krosno
Krosno

NETTO Arena Szczecin
Szczecin

Teatr Muzyczny w Gdyni
Gdynia

Opera i Filharmonia Podlaska
Białystok

Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa

Teatr Muzyczny w Łodzi
Łódź

Centrum Spotkania Kultur
Lublin