Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Miejsce Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Warszawa, Anielewicza 6
Muzeum Historii Żydów Polskich POLINOpisWydarzeniaWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Zapraszamy na wyjątkowy koncert, który zaprezentuje Wojtek Blecharz - Mantra dla Muranowa. To rodzaj dźwiękowej medytacji, muzycznego spaceru, którego fragmenty rozpisane są na przestrzenie wyjątkowego budynku muzeum POLIN. Stream poniżej. 

 


Muzeum Historii Żydów Polskich Polin to muzeum znajdujące się w sercu Warszawy na Muranowie. Miejsce przedstawia wielowiekową historię Żydów mieszkających na terenie kraju.

 

Siedziba muzeum mieści się w gmachu wybudowanym w latach 2009–2013. Za projekt odpowiedzialny jest zespół fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego. 

 

Placówka w obecnym miejscu zaczęła swoją działalność w kwietniu 2013 roku, a wystawę można było oglądać w październiku 2014 roku. Gmach nowego muzeum wybudowano w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej Warszawy, zwanej Dzielnicą Północną.

Historia powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich zostało wzniesione z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. W muzeum oprócz działalności muzealnej realizowane są jeszcze działania kulturalno-edukacyjne. W odróżnieniu od podobnych miejsc znajdującym się na świecie nie skupia się na przekazywaniu informacji z okresu II wojny światowej i Holokaustu, ale mówi o wkładzie Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki.

 

We wrześniu 2014 Muzeum dodało do swojej nazwy słowo „Polin” co oznacz „Polska” w języku hebrajskim.

Konkurs na projekt Muzeum Historii Żydów Polskich

Przed ogłoszeniem otwartego konkursu na projekt muzeum przeprowadzono rozmowy ze światowej sławy architektem Frankiem Gehrym. Do współpracy jednak nie doszło z powodu braku porozumienia na tle finansowym.

 

W lutym 2005 roku ogłoszono więc międzynarodowy konkurs architektoniczny. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem: zarejestrowało się w nim 245 architektów z 36 krajów świata, m.in. 73 z Polski, 31 z Niemiec, 28 ze Stanów Zjednoczonych, 17 z Włoch, 15 z Izraela, 11 z Wielkiej Brytanii, 10 z Holandii, 9 z Francji, 6 z Austrii i 5 z Kanady. Spośród 119 nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego zaprosiła 11 zespołów w celu przedstawienia pomysłów.

 

Wymogiem było, aby budynek był funkcjonalny, nowoczesny oraz miał być charakterystyczny w formie, aby stał się jednym z symboli współczesnej Warszawy. Placówka miała być miejscem pokazującym szerokiej publiczności dorobek kultury żydowskiej, ale gmach nie mógł zdominować pomnika Bohaterów Getta. Aby nie ingerować znacząco w przestrzeń, do której przyzwyczaili się mieszkańcy, budynek mógł zająć jedną trzecią powierzchni placu, a jego wysokość nie mogła być większa niż sąsiednie bloki mieszkalne.

 

Konkurs zakończył się 30 czerwca 2005. Wygrał go zespół Lahdelma & Mahlamäki, a trzy równorzędne wyróżnienia zdobyli Zvi Hecker, Kengo Kuma oraz Daniel Libeskind. Fiński zespół zdobył dzięki temu pierwszą wygraną w konkursie zagranicznym.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, CC-BY-SA-3.0 PL

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też